שתף קטע נבחר

מאבק לשוויון: "לא רוצים רחמים - רוצים עבודה"

כך לדברי נורית פלג וולברג, שיזמה את יריד התעסוקה לבעלי מוגבלויות, שיתקיים בנתניה ב-15 באפריל. פלג וולברג: "קושי בהליכה, שמיעה וכך הלאה - לא פוגם ביכולתנו לעבוד בכל התחומים ובכל הדרגות אם רק יתנו לנו הזדמנות"

שוק העבודה לא ידידותי למחפשי עבודה בעלי מוגבלויות; במקרים רבים אותן מוגבלויות מאפשרות עבודה במגוון תחומים ודרגות - אך מעסיקים רבים נמנעים מלשכור עובד מוגבל מסיבות לא ענייניות. לעומתם יש מעט מעסיקים אשר דווקא מעוניינים בקידום בעלי המוגבלויות - חלקם ישתתפו ביריד התעסוקה שיתקיים ב-15 במתחם AllJobs בנתניה.

 

 

את היריד יזמה נורית פלג וולברג (33), אשר מתקשה להתנייד ממקום למקום בשל מחלה שפוגעת במערכת העצבים. לדבריה, "אטימות לב המעסיקים, מקרים בהם נתקלתי ונתקלו חברי, וחוסר ההבנה ליכולות, ולא רק לקשיים, של האנשים בעלי המוגבלויות  - הם שגרמו לי ליזום את יריד התעסוקה". פלג וולברג מעריכה שיגיעו עשרות רבות של מחפשי עבודה בעלי מוגבלויות, כשכבר כעת יש מספר מעסיקים מכובד אשר נכון לקלוט את אותם מחפשי העבודה.

 

ישנם בעלי מוגבלויות רבים אשר לא יהיו מסוגלים להגיע פיזית לאירוע בשל אותן מוגבלויות.

 

"במקרים כאלו שולחים אלי את קורות החיים ואני מעבירה אותם לחברות הרלוונטיות המאפשרות עבודה מהבית".

 

ואיזו עבודה יציעו להם?

 

"ישנם בעלי מוגבלויות רבים אשר מסוגלים לעבוד באופן מלא, אך בלי הגעה פיזית למקום העבודה. לצערי יש מספר חברות מצומצם מדי, אשר מאפשר עבודה מהבית בלבד. אבל ניכרת התקדמות".

 

האם ההגעה למקום האירוע היא "ידידותית" לבעלי המוגבלויות?

 

"המקום נגיש לגמרי, עם מעלית, כמו כן ניתן להגיע לקומת האירוע ישירות מהחניון. הוא גם נגיש וקרוב מאוד לתחבורה הציבורית, לאלו מבעלי המוגבלויות המסוגלים להסתייע בה".

 

מי הן החברות שלוקחות חלק ביריד?

 

"חברת IBM תשתתף באירוע; חברת כל יכול, המתפעלת מוקד טלפוני בראשון לציון בו מועסקים בעלי מוגבלויות רבים במגוון תפקידים; חברת מכלול העוסקת בניהול ובאחזקת אתרי אינטרנט וממוקמת בהרצליה, בנוסף יש את חברת מקשיבים-NET שבין השאר עוסקת במיקור חוץ לשירותי בניית אתרים וגרפיקה, שרוב מועסקיה הם אנשים עם מוגבלויות; חברת Abilties, מתחום ההיי-טק, תשתתף גם היא, וכן חברת נוספות. אני גם ממליצה מבקשת ודוחקת בעוד חברות לפנות אלינו על מנת להשתתף באירוע". 

 

"כמו כן חברות גדולות רבות, כגון אמדוקס, מיקרוסופט יישלחו דפי משרות אשר יוצעו למחפשי העבודה בדוכן נפרד. AllJobs דרושים גם מסייעת במיזם, ומלבד מתן מקום לאירוע יציעו משרות רלוונטיות מהמאגר שברשותם".

 

מדוע הקושי במציאת עבודה אם המוגבלויות אינן רלוונטיות לתפקיד?

 

"קשה לאנשים לאכול אותנו. אנו לא מתאימים לפורמט של מה שנתפס בעיני רבים כאדם הנורמטיבי. זה נכון, יש לנו מוגבלויות, אבל הדרך שאנו עשינו והאופן שרבים מאיתנו מתמודדים עם אותן מוגבלויות הם יתרון למעסיק אשר יודע שמדובר באנשים עם כוח רצון, ועם יכולת. אז גם אם חלקנו מתקשים בהליכה, בכתיבה, בשמיעה וכך הלאה - זה לא פוגם ביכולת שלנו למלא את תפקידנו - בכל התחומים ובכל הדרגות אם רק יתנו לנו הזדמנות.

 

"אבל בשביל שזה יקרה - קודם כל צריך להפסיק לפחד מהשונה, צריך להפסיק לרחם עלינו, אנו לא רוצים רחמים. ממש כמו כ-7.6% מאוכלוסיית ישראל (המובטלים ג.ק.) - אנו רוצים בעיקר דבר אחד - עבודה".

 

באיזה תחום את מחפשת עבודה?

 

"סיימתי תואר שני במידענות ויש לי תעודה בעיתונאות ואני אשמח לעבודה בכל דבר שקשור למידע ותוכן: ניהול תוכן, כתיבה ועריכה, חיפוש מידע, תרגום עברית-אנגלית וההיפך וכך הלאה. צריך להבין שרבים מבעלי המוגבלויות הם אנשים משכילים, אשר עקב דעות קדומות של מעסיקים לא ניתנת להם ההזדמנות להתקדם בתחומם. ביריד התעסוקה הזה אני מקווה לסייע להם, לסייע לעצמי, ולסייע לחברה להבין שאנו חלק ממנה". 

 

מעסיקים בעלי מוגבלויות - כחזון

מחברת IBM, אשר שולחת נציג ליריד התעסוקה נמסר ל-ynet כי לא מדובר במקרה חד פעמי, וכי לחברה יש היסטוריה ארוכת שנים של העסקת עובדים בעלי מוגבלויות. יותר מכך, "הנושא מעוגן באסטרטגיה העיסקית של החברה", אומרים ב-IBM ומוסיפים ש"כל פניה של מועמד בעל כישורים הנדרשים למשרה, מטופלת באופן שווה - ללא קשר למינו, למגבלות גופניות, למוצאו, לנטיותיו המיניות ועוד".

 

רויטל הנדלר, מנכ"ל AllJobs דרושים, אשר תרמה את המתחם ליריד, הדגישה את חשיבות השיוויון התעסוקתי, ואמרה ל-ynet ש"יש לבעלי המוגבלויות הרבה מאוד מה להציע, יחד עם רצון ומחויבות שלא רואים אצל מרבית האנשים. בנוסף, לעובדים הרגילים השילוב בעבודה עם אנשים בעלי מוגבלויות נותן מערכת ערכים גבוהה יותר והערכה לחברה בה הם עובדים".

 עוד הוסיפה הנדלר שהיא "קוראת לעוד חברות לבוא ולהשתתף בארוע ולהציע משרות פנויות לאנשים עם מוגבלויות".

 

בעלי  חברת מקשיבים-NET, הראל זינגמן ואיתן בן יצחק קלוצ', אמרו ל-ynet שהם מעסיקים אנשים בעלי מוגבלויות "כחלק מהחזון של החברה, וההבנה שנדרשת העדפה מתקנת על מנת לסייע לאנשים ראויים, מוצלחים ומוכשרים בתחומם, בעוד החברה נוטה לנסות להתעלם מקיומם, בין השאר על ידי אי העסקתם - 'כי זה מפריע לעין'. כמובן שאנו עושים זאת מתוך הבנה שבכך נסייע לכל החברה המפסידה בשל דעות קדומות כוח עבודה חיוני, אפקטיבי ותורם".

 

אתם משלמים לאותם בעלי מוגבלויות בהתאם לשכר הנהוג במשק?

 

"הסכמי השכר הם פרטניים, כשכל אדם המועסק אצלנו מקבל את השכר הנהוג במשק בהתאם להשכלתו, כישוריו וניסיונו. עובדת היותם של רוב העובדים בעלי מוגבלויות אינה משנה כהוא זה את מדיניות השכר - מגיע להם שיוויון לא רק בהעסקה אלא גם בתגמול. ככה זה אצלנו". 

 

אלו משרות אתם מציעים?

"אנו זקוקים לגרפיקאים, לבוני אתרים, וכן למנהלי פרוייקטים בדרגות ביניים".

  

מתי והיכן?

יום הקריירה לאנשים עם מוגבלויות יתקיים ב-15 בחודש הנוכחי, בין השעות 11:00 ל-16:00 במתחם AllJobs ברחוב אריה רגב 6 בנתניה.

 

חברות ופרטים המעוניינים להשתתף מוזמנים לפנות לנורית פלג וולברג בדוא"ל ובסלולר - 052-8372295.


פורסם לראשונה 08/04/2010 10:01

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קוראת לעוד חברות להצטרף. פלג וולברג
מתמודדים עם קשיים - מסוגלים להצליח בעבודה
צילום: יוגב עמרני
מומלצים