שתף קטע נבחר

היערכות לרעידה: האחריות תתחלק בין המשרדים

ההצעה החדשה, אותה יתבקשו השרים לאשר, אמורה לחלק את האחריות בין משרדי הממשלה - על-מנת למזער את הפגיעה בנפש או ברכוש במקרה של רעידת אדמה. השר לנדאו: "אסור לנו להיות שאננים ולהיצמד למחשבה שלנו זה לא יקרה"

מתכוננים לקראת רעידת אדמה - לפחות על הנייר: ועדת השרים בנושא היערכות לרעידות אדמה תתכנס היום (ד') לדון בהצעה שמגדירה את תחום האחריות של כל משרדי הממשלה בתחום. המטרה העליונה של ההצעה היא למזער את הפגיעה בנפש ולצמצם את הפגיעה ברכוש. הצעת החלטה זו מעדכנת ומחליפה את ההחלטה שהתקבלה בשנת 2001.

 

ביולי 2007 התקיים תרגיל בנושא רעידות אדמה, בראשות ראש הממשלה דאז, אהוד אולמרט. בסיכום התרגיל הוא הנחה לעדכן את החלטת הממשלה. הצורך בעדכון נבע ראשית משינויים בהרכב משרדי הממשלה ותפקידם, למשל הקמת רשות החירום

 הלאומית, שחייבו הגדרה מחדש של תחומי האחריות. בנוסף התבצעו שינויים ועדכונים הנובעים מפעולות ההיערכות שננקטו בשנים האחרונות, במהלכן הועמקה ההבנה בנושא והופקו לקחים שונים - אותם באה החלטה זו להטמיע.

 

השרים אמורים לאשר בין היתר את התוכנית, לפיה על משרדי הממשלה יוטל בכל שנה להכין תוכנית עבודה, כולל פירוט משימות, לוח זמנים ודיווח על ביצוען. תוכנית העבודה תוגש לוועדת ההיגוי להיערכות לרעידות אדמה. בנוסף ועדת ההיגוי תעקוב אחר ביצוע ההחלטה הזו ותדווח על ביצועה לוועדת השרים.

 

בהצעה נכתב, כי לרעידת אדמה חזקה עלולה להיות השפעה רבה מאד על משק המדינה. "רעידת אדמה פוגעת במבני מגורים, בנייני משרדים, מפעלי תעשיה ותשתיות מכל הסוגים. לנזקים אלו עלות כלכלית מיידית של פגיעה בנכסים ועלויות כלכליות עקיפות משמעותיות עוד יותר בשל אובדן יכולת ייצור, אובדן מקומות עבודה, אובדן שווקים, אובדן מידע, חוסר במשאבים ועוד. הנסיון ממקומות רבים בעולם מלמד שככל שההשקעה בפעולות מניעה גבוהה יותר, כך קטן הנזק של רעידת האדמה".

 

עוד נכתב בהצעה, כי "על כל משרד חלה החובה לבחון את סדר הקדימות הנכון בהשקעה לטובת היערכות לרעידות אדמה אל מול השקעה בתחומים אחרים, ובכל עת יש לזכור מהו מחיר חוסר ההיערכות. על פי ההחלטה המשרדים נדרשים לפעול ליישום ההחלטה במסגרת תקציבם".

 

מטרת ההחלטה היא לקבוע תחומי האחריות והסמכות של משרדי הממשלה וגופים נוספים בנוגע להיערכות לטיפול ברעידות אדמה.

 היעד הוא להבהיר את חלוקת האחריות והסמכות בין משרדי הממשלה וגופים נוספים, באופן שיאפשר קידום ההיערכות לרעידות אדמה בדרך יעילה יותר.

 

יו"ר ועדת השרים, שר התשתיות עוזי לנדאו, אמר: "בתקופה האחרונה אנו עדים לריבוי תופעות של אסונות טבע בכלל ורעידות אדמה בפרט ברחבי העולם. אסור לנו להיות שאננים ולהיצמד למחשבה ש'לנו זה לא יקרה'. מבנים רבים בארץ אינם בטוחים, ובנושא זה יש לרשויות בישראל עוד הרבה מה לעשות. כולנו תקווה שלא נצטרך להתמודד עם אסון טבע, אבל אין ספק שאסור להפקיר את גורלנו ליד המקרה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דני סלומון
"אסור להיות שאננים". ססמוגרף
צילום: דני סלומון
לנדאו. יו"ר הוועדה
צילום: טל שחר
מומלצים