שתף קטע נבחר

ברק: אשכנזי תרם המון, אך חייבים להחליף כעת

יום לאחר שהודיע על סיום כהונתו של הרמטכ"ל, הרעיף שר הביטחון שבחים על רב-אלוף אשכנזי. "יש לי אמון מלא והערכה רבה לרמטכ"ל ולתרומתו העצומה לתנופת העשייה בצה"ל, בשנים שאחרי מלחמת לבנון השנייה", אמר ברק. הוא הסביר: "החלפת הרמטכ"ל אחת לארבע שנים היא דבר חשוב לצה"ל"

בצל המתיחות בצמרת בין הרמטכ"ל לשר הביטחון - מרעיף בצהריים (יום ד') אהוד ברק שבחים על רב-אלוף גבי אשכנזי. "גבי אשכנזי הוא אחד הרמטכ"לים הטובים שהיו בצה"ל אי פעם, אולם החלפת רמטכ"ל אחת לארבע שנים היא מחויבת המציאות. בנסיבות שנוצרו היה מקום וצורך לעשות זאת".

 

בדקות שלפני נאומו נראה השר ברק מתעמק בפתק שהוכן בכתב-יד (ראו תמונה), ככל הנראה בניסיון להעביר מסר מדויק כדי להנמיך את גובה הלהבות מאז אתמול.

 

במהלך ביקור באנדרטה לשיירת יחיעם בגליל המערבי, התייחס שר הביטחון להודעתו מאתמול על סיום כהונת הרמטכ"ל בפברואר 2011. "יש לי אמון מלא והערכה רבה לרמטכ"ל ולתרומתו העצומה לתנופת העשייה בצה"ל, בשנים שאחרי מלחמת לבנון השנייה.

הוא התווה כיוונים לפיתוחו של צה"ל בעתיד ולהישגים מ'עופרת יצוקה' ועד מבצעים שחלקם לא ידוע לציבור וחלקם ידועים, אך איננו קושרים עצמנו אליהם".

 

לדבריו, החלפת רמטכ"ל לאחר ארבע שנים בתפקיד הוא דבר נחוץ. "בתור מי שהיה רמטכ"ל ומכהן כשר ביטחון כבר פעם שנייה, החלפת הרמטכ"ל אחת לארבע שנים היא דבר טבעי ונכון וחשוב לצה"ל. בנסיבות שנוצרו היה מקום וצורך להודיע שאכן הרמטכ"ל מסיים את תפקידו בתום ארבע שנים".

 

ליד האנדרטה התקיימה צעדת המנהיגות הצעירה והלוחם הבדואי, במסגרתה צעדו יחד לוחמים בני העדה ותלמידים המשתתפים בפרויקטים לנוער במגזר הבדואי בצפון.

 

עוזי דיין: אין סיבה להאריך 

בעצרת השתתף גם השר לענייני מיעוטים, פרופ' אבישי ברוורמן, שאמר לנערים ולנערות כי המדינה צריכה לעשות יותר על מנת להעניק לצעירים

הבדואים את מה שמגיע להם בצדק - שיוויון. "לכם מגיע כמו לילדים שלי", אמר, "והילדים שלי כיום מקבלים יותר מכם. מבחן המעשה הוא עלינו".

 

השר ברק הזכיר בטקס את היחידות והלוחמים הבדואים לאורך ההסטוריה של מלחמות ישראל ואת אלה שהכיר באופן אישי. הוא תיאר את הקיפוח בו נתקל במהלך השנים במפגשיו וביקוריו ביישובי העדה, אך ציין כי חלה התקדמות עצומה ב-50 השנים האחרונות. "אתם נמצאים הרבה יותר קדימה ממה שהיה בדור הסבים והסבתות שלכם, אבל רחוקים עדיין ממה שהמדינה יכולה וצריכה לתת. למדינה יש חוב גדול אליכם", הוא אמר.

 

סגן הרמטכ"ל לשעבר, האלוף (מיל') עוזי דיין, התייחס בשיחה עם ynet להחלטה שלא להאריך את כהונת הרמטכ"ל. "אין סיבה להאריך את כהונתו של אשכנזי. בכל מערכות הביטחון, כולל המוסד והשב"כ, זה גורם לבריחה של הבכירים שממתינים וממתינים", אמר. 

 

למרבה האירוניה, אמר דיין, בדיוק בשביל למנוע עימותים כאלה נקצבה כהונת הרמטכ"ל לארבע שנים.  "כל הריב הזה מיותר וכל הסיפור הוא מיותר. אם היחסים היו טובים, היו יושבים ומזכירים את הסיום הצפוי וזהו". הוא ציין כי רק שיקול אחד יכול היה לתת לגיטימציה להארכת הכהונה - איום הגרעין האיראני. "להאריך כהונה אם האפשרות לתקיפה באיראן היא רלוונטית ונופלת במשבצת הזמן המדוברת, או לא להאריך אם הדעות חלוקות על דרך הפעולה במקרה בו הדיפלומטיה נכשלת".  

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתף אביאל מגנזי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק. שבחים לאשכנזי
צילום: אבישג שאר-ישוב
הפתק עם המסר בידי ברק. הודעת הרגעה?
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים