שתף קטע נבחר

הולילנד: אביגדור קלנר נעצר בחשד למתן שוחד

קלנר, שהחזיק מניות בחברת הולילנד פארק, בחברת הזרע ובחברות נוספות - שילם לפי החשד מאות אלפי שקלים כדי לקדם את פרויקט הענק בירושלים. בין מקבלי השוחד: בעלי תפקידים בעיריית ירושלים ובוועדות התכנון והבנייה

עצור נוסף בפרשת הולילנד: אביגדור קלנר, ששימש כיו"ר ומנכ"ל חברת פולאר השקעות, נעצר היום (ה') בחשד למעורבות בפרשה. קלנר נעצר על ידי חוקרי יאח"ה בחשד לעבירות מתן שוחד, תיווך לשוחד, הלבנת הון ועבירות נוספות. הוא הובא הערב לבית משפט השלום בראשון-לציון, שם הוארך מעצרו בשישה ימים. מרבית פרטי הפרשה עדיין אסורים לפרסום.

 

קלנר, בן 67, היה בעל מניות בחברת הולילנד פארק, בחברת הזרע ובחברות נוספות. על פי החשד, על מנת לקדם את הפרויקט של הולילנד, שילם קלנר באמצעות החברות שהיו בבעלותו תשלומי שוחד שהגיעו למאות אלפי שקלים. בין מקבלי השוחד: בעלי תפקידים בעיריית ירושלים, בוועדות התכנון והבנייה ונושאי תפקידים נוספים שנדרשו לאישור הפרויקט.

 

על-פי החשד, קלנר פעל בדרך זו על מנת לזרז את ההליכים של מתן אישורי בנייה, הגדיל את מספר יחידות הדיור בצורה ניכרת, והקטין את סכום היטלי ההשבחה שנדרשו בעקבות הגידול במספר יחידות הדיור.

בנוסף לכך, המשטרה חושדת שבאמצעות תשלומי השוחד ניתנו הקלות רבות ומשמעותיות ליזמים בבניית הבניינים והמבנים הציבוריים שמקיפים אותם.

 

כמו כן, קלנר חשוד כי גם במסגרת קידום אינטרסים של חברת הזרע הוא שילם באמצעות חברות שבבעלותו תשלומי שוחד שהגיעו למאות אלפי שקלים. בין היתר, כך על-פי החשד, מקבלי השוחד בפרויקט עם חברת הזרע היו עובדים במינהל מקרקעי ישראל וגורמי מפתח רלוונטיים ברשויות השונות. התמורה שקיבל בגין כספי השוחד, אפשרו לחברת הזרע לקבל קרקעות. כמו כן הצליחו לשנות את ייעודן של חלק מהקרקעות.

 

מתברר כי גם החשדות נגד קלנר לא נופלים מהחשדות כנגד העצורים האחרים. השופט אמר כי יש ראיות מוצקות לחשדות המיוחסים לו. מעצרו של קלנר הוארך בין היתר בשל החשש לשיבוש הליכי חקירה, לאחר שהמשטרה הציגה ראיות בפני בית המשפט על חשד סביר כי הוא יבקש לשבש את החקירה נגדו.


חוקרי הפרשה בבית המשפט, היום (צילום: עופר עמרם)

 

אתמול הותר לפרסום כי עו"ד מסר נעצר במסגרת פרשת הולילנד, שכונתה כ"מהחמורות בתולדות המדינה", בחשד לתיווך בשוחד. מעצרו הוארך אתמול בשישה ימים ומעצרם של יתר המעורבים הוארך בשמונה. על רבים מפרטי הפרשה מוטל עדיין צו איסור פרסום.

  

קלנר השעה עצמו בעבר מפולאר

שמו של קלנר הוזכר כבר בעבר בפרשת המאבק על קרקעות הזרע ליד פארק איילון, פרשה שהולידה בעקיפין כתב אישום חמור אחד - נגד עודד טל, בכיר לשעבר במינהל מקרקעי ישראל. טל נאשם בשורה של עבירות, בין השאר בקבלת שוחד מאיש העסקים דוד אפל, וכן מקלנר. אפל מואשם במתן שוחד לטל, ואילו נגד קלנר לא הוגש כתב אישום והוא הופיע בתיק כעד תביעה.

 

קלנר עצמו פרש ביולי 2007 מתפקידו בפולאר השקעות, לאחר שנעצר ונחקר

בגין חשד לעבירות חמורות שביצע, לכאורה, במניות חברות הנסחרות בבורסה בת"א ובבורסת ה-AIM בלונדון. פרטי העבירות: שימוש במידע פנים, תרמית בקשר לניירות ערך, קבלת דבר במרמה ורישום כוזב במסמכי תאגיד.

 

מהחקירה עלה, כי לפי המידע שקיבל רכש ומכר קובי בן-גור מניות בחברות בורסאיות שבקבוצת שרם-פודים-קלנר: פולאר השקעות, פולאר נדל"ן בינלאומי, פולאר תקשורת וטליט הנסחרת בלונדון.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אביגדור קלנר בבית המשפט. חשד לשוחד
צילום: עופר עמרם
מומלצים