שתף קטע נבחר

לך קצ'ינסקי: הנשיא שביקש להשיב הכבוד הפולני

בנו של לוחם מחתרת, אחיו התאום של ראש הממשלה לשעבר, פעיל למען הדמוקרטיה ונשיא שמרן ושנוי במחלוקת. קווים לדמותו של נשיא פולין לך קצ'ינסקי שנהרג בהתרסקות מטוס

נשיא פולין שנספה היום (שבת) בתאונת מטוס ברוסיה היה דמות שנויה במחלוקת בפוליטיקה העולמית. אולם עבור בני ארצו לך קצ'ינסקי היה מנהיג אהוב, שידע לשלהב את הבוחרים בדעותיו הפופוליסטיות.

 

הנשיא קצ'ינסקי פעל במרץ לקרב את פולין למערב, והוא אף הגדיר את ארצות הברית בתור בעלת בריתה החשובה ביותר. הוא גם לא היסס להרגיז את המעצמה השכנה רוסיה, עם צעדי תמיכה בגאורגיה במהלך המלחמה ב-2008, הכרה בעצמאות קוסובו והסכמה לארח את התוכנית האמריקנית להגנה מפני טילים. הוא

 

קצ'ינסקי לעתים עורר את חמתם של מנהיגים זרים, כמו התבטאויותיו המזלזלות כלפי גרמניה. אבל עמדותיו קנו לו אהדה בקרב אזרחי פולין. לכל אורך הקריירה שלו הוא לא נמנע מלפנות לפופוליזם במטרה לרצות את האוכלוסייה.

בעת כהונתו כראש עיריית ורשה הוא אסר בתוקף על קיום מצעדי גאווה וגם קרא להחזיר את עונש המוות.

 

בכל מסע בחירות הוא קרא לפוליטיקאים לשוב לפעול לטובת האינטרסים של העם הפולני. הוא נבחר על מצע של ערכי המשפחה המסורתיים ואמונה בנצרות הקתולית.

 

תאומים בצמרת

לך קצ'ינסקי ואחיו התאום ירוסלב נולדו ב-1949. שני הפוליטיקאים לעתיד למעשה הגיחו לתודעה הציבורית בפולין כבר בגיל צעיר. בשנת 1962 נחשבו צמד התאומים לילדי הפלא של הקולנוע הפולני, וכבשו את לב הציבור כשחקנים בסרט הפופולרי "הצמד שגנב את הירח". אולם זאת היתה רק ההתחלה עבורם.

 

קצי'נסקי, שאביו לחם במחתרת הפולנית נגד הנאצים, פנה תחילה לקריירה אקדמית כשהשלים את לימודי הדוקטורט במשפטים. בתקופה זו הוא לקח חלק בתנועה הדמוקרטית ואף מילא תפקיד מרכזי בתנועת הסולידריות המפורסמת ושימש כיועץ למנהיג המיתולוגי לך ולנסה. במסגרת פעילותו בשנות ה-70 הוא אף נעצר בשל עמדותיו האנטי-קומוניסטיות.

 

ב-1990 הלך בדרכו של אחיו ירוסלב, הגדול ממנו ב-45 דקות, ונבחר לפרלמנט. בשנים הבאות הוא פילס את דרכו בפוליטיקה, וב-2000 הוא מונה לתפקיד שר המשפטים של פולין. תפקיד זה הפך אותו לאחד הפוליטיקאים האהודים בפולין בשל תפיסתו כמנהיג תקיף הנאבק בשחיתות.  


בלבול בצמרת. ירוסלב ולך קצ'ינסקי (צילום ארכיון: רויטרס)

 

לאחר נפילת הגוש הקומוניסטי נבחרה בפולין מנהיגות סוציאל-דמוקרטית מקרב אנשי מפלגות השמאל. הממשל אמנם הצליחה להביא לצירופה של לאיחוד האירופי, אך עורר ביקורת רבה כאשר נכשל בצמצום אחוזי האבטלה מרקיעי השחקים ואנשיו הסתבכו בשערוריות שונות.

 

לך קצ'ינסקי זיהה היטב את המגמה בדעת הקהל. המפנה החשוב בחייו התחולל בשנת 2000, כאשר הוא חבר לאחיו התאום כדי להקים את מפלגת הימין "חוק וצדק". האח הצעיר היה מנהיג המפלגה הראשון ושימש בתפקיד עד 2003, ומאז מכהן בו אחיו ירוסלב.

 

בשנת 2005, אחרי שלוש שנים בתפקיד ראש עיריית ורשה, הוא הכריז על התמודדותו לנשיאות. אחיו, שעמד בראש מפלגתם בפרלמנט, הבטיח לא להתמודד לראשות הממשלה מחשש לביקורת הציבורית שעלולה להתעורר אם זוג תאומים זהים יעמוד בראש המדינה. אולם כעבור שנה הוא הפר את הבטחתו ונבחר לראש הממשלה.

 

שני האחים עמדו בראש המדינה עד 2007, כאשר ירוסלב הפסיד לדונלד טוסק בבחירות לראשות הממשלה. עם מותו של הנשיא תיאלץ מפלגת "החוק והצדק" להכריע לגבי עתידה. עבור ירוסלב קצ'ינסקי, מותו של אחיו הצעיר אינו רק טרגדיה משפחתית, אלא גם מכה פוליטית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תאונת מטוס. לך קצ'ינסקי
צילום: AFP
האח התאום. ירוסלב קצ'ינסקי
צילום: איי פי
מומלצים