שתף קטע נבחר

חקירה ראשונית: ההתרסקות נגרמה מטעות אנוש

ועדה ובראשה ראש ממשלת רוסיה, ולדימיר פוטין, תחקור את נסיבות התרסקות הטופולב T-154 שבו נהרג נשיא פולין, לך קצ'ינסקי. מחקירה ראשונית עולה שמדובר בטעות אנוש. פולין אינה מסתפקת בחקירה הזו, ושיגרה צוות מטעמה לחקור מה קרה שם בדיוק

ברוסיה החלו לחקור את התרסקות הטופולב T-154 היום (שבת), שבו נהרגו נשיא פולין, לך קצ'ינסקי, אשתו, רמטכ"ל צבא פולין ועוד עשרות נוסעים שהיו בדרך לטקס בסמולנסק. מקור רשמי רוסי מסר לסוכנות הידיעות ria-novosti כי סיבת ההתרסקות היא טעות אנוש של צוות המטוס. נשיא רוסיה, דמיטרי מדבדב, מינה ועדה שבראשה יעמוד ראש הממשלה, ולדימיר פוטין, על-מנת לחקור את נסיבות ההתרסקות.

 

מחקירה ראשונית עולה כי באזור שדה התעופה, במערב רוסיה, שרר ערפל בזמן ההתרסקות - שאירעה בשעה 9:56 שעון ישראל. המטוס התרסק בשדה כקילומטר וחצי משדה התעופה בסמולנסק. מיד עם היוודע דבר האסון, יצאו למקום שלושה מסוקים רוסיים ובהם צוותי הצלה.

 

לדברי מקור של סוכנות הידיעות איטאר טס, אחת האפשרויות היא שהמטוס פגע בעץ במהלך הנחיתה. אחר כך הוטח לקרקע, זנבו התפרק מגוף המטוס ואש פרצה, "כך שכמעט לא היה סיכוי לאנשים להינצל", אמר מקור משטרתי. לא נפגעו תושבים באזור ההתרסקות.

 

נשיא רוסיה אמר כי החקירה תבוצע בשיתוף פעולה עם פולין. הוא הוסיף כי מדובר בחקירה פלילית, כאשר קיים חשד לעבירה על חוקי הבטיחות של חברות התעופה.

 

דוברות הקרמלין הודיעה כי לפי הוראת נשיא רוסיה, יצא למקום גם מנהל משרד התחבורה הרוסי, איגור לויטין. פולין, כך נראה, אינה מסתפקת בחקירה הרוסית והודיעה כי צוות מטעמה ייצא למקום ההתרסקות לחקור בעצמו את נסיבות האסון.


שרידי המטוס (צילום: רויטרס)

 

על סיפון המטוס היו גם בכירים פולניים. ראש אזור סמולנסק ברוסיה, סרגיי אנטופייב, ציין כי על המטוס היו 85 אנשי משלחת הפולנית ואנשי צוות המטוס. בין הבכירים היו נשיא פולין לשעבר, רישצ'רד קצ'ורובסקי, ראש מכון הזיכרון הפולני, יאנושץ' קורטיקה, מנהל לשכת הנשיא, ולדיסלב סטסיאק, ראש שירותי הביטחון של פולין, אלכסנדר שצ'יגלו, השרים פבל ויפיך ומריושצ'

 חנדזליק. עוד היו על המטוס סגן מנהל משרד החוץ הפולני, אנדז'י קרמר, חברי פרלמנט פולנים, יו"ר הבנק המרכזי, סלאבומיר סקשיפק.

 

לפי הנתונים הרשמיים ברוסיה, אין ניצולים בהתרסקות. עם זאת, מניין ההרוגים עדיין אינו סופי, ויש גרסאות שונות באשר למספר הנוסעים במטוס. לפי הגרסה הראשונית, היו במטוס 88 נוסעים ו-8 אנשי צוות. לפי גורמים רשמיים אחרים, היו במטוס 130 איש. בפולין עצמה נערכים לישיבת חירום של הממשלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קצ'ינסקי. נספה בהרתרסקות
צילום: רויטרס
מומלצים