שתף קטע נבחר

פולין באבל: "האסון הגדול מאז מלחמת העולם"

בעקבות מותו של נשיא פולין, לך קצ'ינסקי, בהתרסקות המטוס ברוסיה - יחד עם אשתו, הרמטכ"ל ובכירים בממשל - הגיעו המוני פולנים לארמון הנשיאות בוורשה. רה"מ כינס ישיבה מיוחדת וציין כי "זו הטרגדיה הגדולה ביותר של פולין מאז מלחמת העולם השנייה". במדינה הוכרז שבוע אבל. בקרוב - בחירות חדשות

בפולין מתקשים לעכל את גודל הטרגדיה שפקדה את המדינה. הנשיא, לך קצ'ינסקי, רעייתו מריה, שרים בממשלה ורמטכ"ל הצבא נספו הבוקר (שבת) בהתרסקות מטוסם, סמוך לשדה התעופה בעיר סמולנסק שבמערב רוסיה. באסון נהרגו 96 בני-אדם, 88 מהם חברי המשלחת הפולנית לטקס הזכרון לציון 70 שנה לטבח שביצעו חיילים סובייטים באלפי קצינים פולנים. בפולין הוכרז על שבוע אבל.

 

הטרגדיה הנשיאותית - עדכונים אחרונים ב-ynet

 

בפולין מיהרו להודיע כי במדינה ייערכו בחירות מיוחדות לנשיאות המדינה. "כרגע, יו"ר הבית התחתון של הפרלמנט, ברוניסלב קומרובסקי, הוא באופן אוטומטי הנשיא בפועל", אמר דובר הטעם הממשלה, פאבל גראס. ממשלת פולין, שבראשה עומד דונלד טוסק, כינסה ישיבת חירום. לדברי ראש הממשלה, "זהו האירוע הטראגי ביותר בהיסטוריה הפולנית שלאחר מלחמת העולם השנייה".

 

המונים הגיעו בשעות הצהריים אל מחוץ לארמון הנשיאות בוורשה. הם הניחו פרחים ליד הגדרות והדליקו נרות, לזכרו של הנשיא ויתר הנספים. "הכל השתנה היום", אמר יאן מיקורטה - כתב של רשת טלוויזיה בפולין.

 

"עומד להיות פער עצום בחיים הציבוריים בפולין", אמרה תושבת ורשה, מגדלנה הנדריסק. "האנשים החשובים ביותר נהרגו". מנגד, היא אמרה שלמותו של הנשיא יכולה להיות השפעה מאחדת. "אני חושבת שזה יהיה אחד מאותם מצבים בו לאיש לא יהיה איכפת מהעדפותיהם הפוליטיות", אמרה ל-CNN. "אני חושבת שבסוף נהיה מאוחדים למדי למול טרגדיה שכזו".


ליד ארמון הנשיאות (צילום: AP)

 

הודעות ניחומים מכל העולם

נשיא המדינה, שמעון פרס, וכמה מהשרים שלחו ניחומים לפולנים. "הידיעה על האסון הנורא של אובדן ידידי, הנשיא לך קצ'ינסקי, רעייתו מריה, ובכירים נוספים בהנהגה המדינית והפרלמנטרית של פולין היכתה אותנו בכאב, בתדהמה ובהלם", כתב הנשיא פרס. "מדינת ישראל מרכינה ראש ומשתתפת ביגונכם הכבד על האובדן".

 

ראש ממשלת בריטניה, גורדון בראון, אמר: "אנו מודעים לקשיים שפולין חוותה, הקורבנות שהוא עצמו הקריב כחלק מתנועת הסולידריות. אנו מודעים לתרומה שהייתה לו לעצמאות ולחירות של פולין".


שרידי המטוס. הקופסה השחורה נמצאה (צילום: רויטרס)

 

קנצרלית גרמניה, אנגלה מרקל, אמרה כי "נחרדה מאוד לשמוע על התרסקות המטוס ועל מותו של נשיא פולין". נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, פרסם הודעה בה נאמר: "לך קצ'ינסקי הקדיש את חייו לארצו. הוא הגן נחרצות על הרעיון בו הוא האמין, הוא תמיד נאבק בנחישות למען הערכים שגרמו לו להיכנס לפוליטיקה: דמוקרטיה, חופש והמלחמה בטרור".

 

נשיא אפגניסטן, חמיד קרזאי, אמר: "אני שולח את תנחומי לעם הפולני ולמשפחות ההרוגים בתאונה הטארגית הזאת. ליבנו אתכם בזמן הקשה הזה".

 

הקופסה השחורה נמצאה

מחקירה ראשונית עולה כי באזור שדה התעופה, במערב רוסיה, שרר ערפל בזמן ההתרסקות - שאירעה בשעה 9:56 שעון ישראל. המטוס התרסק בשדה כקילומטר וחצי משדה התעופה בסמולנסק. מיד עם היוודע דבר האסון, יצאו למקום שלושה מסוקים רוסיים ובהם צוותי הצלה. לאחר כמה שעות של חיפושים נמצאה הקופסה השחורה של המטוס. בהמשך נמסר גם כי אותרה גופתו של הנשיא קצ'ינסקי.

 

נשיא רוסיה, דמיטרי מדבדב, מינה ועדה שבראשה יעמוד ראש הממשלה, ולדימיר פוטין, על-מנת לחקור את נסיבות ההתרסקות. ההערכה הראשונית עולה כי מדובר בטעות אנוש.

 

על סיפון המטוס היו גם בכירים פולניים. ראש אזור סמולנסק

 ברוסיה, סרגיי אנטופייב, ציין כי על המטוס היו 88 אנשי משלחת הפולנית ואנשי צוות המטוס. בין הבכירים היו ראש ממשלת פולין הגולה שישבה בלונדון בתקופת שלטון הקומוניזם במדינה, רישצ'רד קצ'ורובסקי, ראש מכון הזיכרון הפולני, יאנושץ' קורטיקה, מנהל לשכת הנשיא, ולדיסלב סטסיאק, ראש שירותי הביטחון של פולין, אלכסנדר שצ'יגלו, השרים פבל ויפיך ומריושץ' חנדזליק. עוד היו על המטוס סגן מנהל משרד החוץ הפולני, אנדז'י קרמר, חברי פרלמנט פולנים, יו"ר הבנק המרכזי, סלאבומיר סקשיפק. בנוסף היו על המטוס בני משפחות של הקצינים הפולנים שנרצחו לפני 70 שנה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבל בוורשה
צילום: רויטרס
ראש הממשלה טוסק בפתח הישיבה המיוחדת
צילום: AFP
קצ'ינסקי ורעייתו. נהרגו
צילום: רויטרס
שרידי המטוס, שהתרסק ברוסיה
צילום: רויטרס
רשימת הנוסעים במטוס שהתרסק. איש לא ניצל
צילום: רויטרס
מומלצים