שתף קטע נבחר

אובמה על נשיא פולין: בכל אמריקה לבבות דואבים

נשיא ארה"ב פרסם הודעת אבל על מותו של לך קצ'ינסקי, רעייתו וצמרת הממשל הפולני בהתרסקות המטוס. "זה אובדן נורא לפולין, לארה"ב ולעולם. הוא זכה להערצה כמנהיג המחויב לערכי חופש וכבוד האדם"

מעט אחרי עלות השחר בוושינגטון, גם נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, הצטרף היום (שבת) למנחמים על האסון הכבד שפקד את פולין - מותו של הנשיא לך קצ'ינסקי יחד עם אשתו, הרמטכ"ל וצמרת הממשל, בהתרסקות מטוסם ברוסיה. "זהו אובדן נורא עבור פולין, עבור ארצות הברית ועבור העולם", אמר.

 

הטרגדיה הנשיאותית - עדכונים אחרונים ב-ynet

 

בהודעת הבית הלבן הוסיף אובמה: "התקשרתי היום לראש הממשלה טוסק להביע תנחומים כנים מטעמי ומטעם מישל לעם הפולני".


קצ'ינסקי (מימין) עם סרקוזי, מרקל ואובמה. העולם מנחם (צילום: AP)

 

הנשיא קצ'ינסקי, שנחשב לפרו-מערבי ולשנוא נפשם של מנהיגי מוסקבה, היה לדבריו "מדינאי שמילא תפקיד חשוב בתנועת סולידריות, וזכה להערצה בארצות הברית כמנהיג המחויב לערכי חופש וכבוד האדם.

 העובדה שהמשלחת הפולנית טסה לקאטין לציין 70 שנים לטבח אלפי קצינים פולנים מעידה על חוזקו של העם הפולני.

 

"היום, בכל אמריקה לבבות דואבים", מסר עוד הנשיא האמריקני, שציין את "הקשרים העמוקים והעקביים" בין המדינות, ואת תרומתם יוצאת הדופן של פולנים-אמריקנים לעיצב האומה האמריקנית. "מחשבותינו ותפילותינו עם משפחת קצ'ינסקי, קרוביהם של יתר הנספים בהתרסקות הטראגית, והאומה הפולנית".

 

אובמה גם אמר בהודעת האבל שהבית הלבן "מוקיר את זכרם של המנהיגים האזרחיים והצבאיים הרבים שסייעו לעצב את השינוי הנמרץ לדמוקרטיזציה של פולין", וסיכם בתקווה ש"מורשתו של קצ'ינסקי ואלו שנהרגו עמו תמשיך להדריך את פולין והעולם לקדמה אנושית".

 

בראון: הוא הקריב מעצמו למען החירות

גם בישראל מסרו ניחומים. ראש הממשלה בנימין נתניהו, נשיא המדינה, שמעון פרס, פרסמו הודעות אבל. "הידיעה היכתה אותנו בכאב, בתדהמה ובהלם", כתב הנשיא פרס. "מדינת ישראל מרכינה ראש ומשתתפת ביגונכם הכבד על האובדן".

 

נתניהו סיפר ש"הכרתי את הנשיא קצ'ינסקי כפטריוט פולני, כידיד גדול של ישראל וכמנהיג שפעל רבות למען עמו ולמען קידום השלום והשגשוג בעולם.

 הוא הוביל תהליך חשוב של פתיחת דף חדש ביחסי העם הפולני והעם היהודי". 

 

ראש ממשלת בריטניה, גורדון בראון, מסר: "אנו מודעים לקשיים שפולין חוותה, הקורבן שהוא עצמו הקריב כחלק מתנועת סולידריות. אנו מודעים לתרומה שהייתה לו לעצמאות ולחירות של פולין".

 

קנצרלית גרמניה, אנגלה מרקל, אמרה כי "נחרדה מאוד לשמוע על התרסקות המטוס ועל מותו של נשיא פולין". נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, פרסם הודעה בה נאמר: "לך קצ'ינסקי הקדיש את חייו לארצו. הוא הגן נחרצות על הרעיון בו הוא האמין, הוא תמיד נאבק בנחישות למען הערכים שגרמו לו להיכנס לפוליטיקה: דמוקרטיה, חופש והמלחמה בטרור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה עם קצ'ינסקי. "קשר עמוק ועקבי"
צילום: רויטרס
מומלצים