שתף קטע נבחר

מומחים: ייתכן שמחסור בדלק הוביל להתרסקות

בשיחה עם ynet העריכו מומחי תעופה ישראלים כי התרסקות המטוס הנשיאותי ברוסיה נבעה מטעות אנוש, ולא מציוד לקוי או תנאי מזג אוויר קשים. "בזכות איתור הקופסה השחורה נדע בקרוב בדיוק את הסיבה"

זמן קצר אחר פרסום אסון התרסקות המטוס הנשיאותי הפולני ומותם של 96 בני אדם, הודיעו הרשויות ברוסיה על הקמת ועדת חקירה בראשות לא אחר מראש הממשלה, ולדימיר פוטין. למרות הספקולציות שהלכו והתרבו ככל שעברו השעות מאז התאונה וההאשמות כאילו רוסיה גרמה להתרסקות באופן מכוון, הצטרפו הלילה (יום א') מומחי תעופה ישראלים להערכה כי דווקא הטייס הוא שאחראי לאירוע.

 

הטרגדיה הנשיאותית - עדכונים אחרונים ב-ynet

 

"במקום ההתרסקות, כקילומטר וחצי לפני מסלול הנחיתה, היה צריך המטוס להיות בגובה של מאה מטר. בנתונים כאלו, גם הטעות הכי קטנה של הטייסים או מכשור מדויק מספיק עלולים להביא לתאונה כזו", העריך נרי ירקוני, ראש מינהל התעופה האזרחית לשעבר. "במקום שרר ערפל כבד והמטוס ביצע מספר ניסיונות לנחות, למרות שהפקחים המליצו לו לנחות בשדה התעופה חלופי. בזכות איתורן המהיר של הקופסאות השחורות, ניתן להניח שנדע בדיוק מה הביא לתאונה. זו תהיה חקירה קלה ומהירה".


שברי המטוס הנשיאותי. לא בגלל מזג האוויר? (צילום: רויטרס)

 

ירקוני ציין עוד כי גם "על פני הדברים, ניתן להניח שהאחריות לתאונה רובצת על הטייסים. אני לא חושב שיש קשר בין הדגם המיושן של המטוס הרוסי לתאונה. מגדל הפיקוח תמיד יתן או ישלול אישור לנחיתה, אבל מי שמחליט בסוף הוא הטייס. יתכן שהוא החליט לנחות למרות זאת כי נותר לו דלק לעוד זמן טיסה קצר".

 

לדעתו של ירקוני הצטרף פקח תעופה בכיר לשעבר ברשות שדות התעופה, שאמר כי "זו תאונה מוזרה מאוד של הטייסים, בעיקר לנוכח העובדה שהיו אחראים לשלומו של ראש מדינה. במצב שכזה, על אחת כמה וכמה, לא לוקחים סיכונים מיותרים.

בדרך כלל, מציידים את המטוס בכמות גדולה של דלק שתספיק לעוד שעה של טיסה לערך, בשל אפשרות של נחיתה בשדה משני".

 

הפקח הזכיר מקרה דומה שהתרחש לפני 20 שנים בניו יורק, אז התרסק בשדה תעופה של מטוס עקב מחסור בדלק לאחר ארבעה ניסיונות נחיתה. "גם אז, בניסיון הרביעי, התרסק המטוס סמוך למסלול לאחר שנגמר לו הדלק. כמו שזה נראה, לא הייתה במטוס שריפה גדולה והקופסאות השחורות נמצאו מהר, מה שמוסיף לחשד כי לא נותר בו דלק. למטוסים יש מערכות נחיתה אוטומטיות המותאמות גם למצבים של ערפל כבד, כפי שהיה שם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"תהיה חקירה קלה ומהירה"
צילום: רויטרס
הנשיא קצ'ינסקי נהרג עם רעייתו וצמרת השלטון
צילום: רויטרס
צילום: איל פישר
נרי ירקוני. "הטייס הוא שמחליט בסוף"
צילום: איל פישר
מומלצים