שתף קטע נבחר

השרים החליטו: נתניהו יכריע על הקברים בברזילי

ברגע האחרון הוכנס לסדר יומה של ישיבת הממשלה העדכון בפרשת הקברים. בשבוע הבא יסתיים החודש שהוקצב לקבלת החלטה ונתניהו ביקש - וקיבל את הזכות להכריע לבדו. מנכ"ל משרד רה"מ אמר ל-ynet: "נדאג להעביר את הקברים בכבוד"

עכשיו זה בידיים שלו. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עידכן הבוקר (יום א') את שרי הממשלה בנושא בניית חדר המיון הממוגן בבית החולים ברזילי באשקלון. הוא ביקש מהשרים לתת לו את המנדט להחליט בפרשה - ואלה העבירו את ההחלטה לידיו.

 

הנושא הוכנס לסדר יומה של ישיבת הממשלה כמעט ברגע האחרון, בצל עבודתה של "ועדת גבאי" שבוחנת את הנושא מחדש.

ראש הממשלה נוטה לקבל את המלצת מנכ"ל משרדו להקים את חדר המיון במקום המתוכנן, למרות שרידי הקברים. יצוין כי נתניהו הוא שמחזיק באופן רשמי בתיק הבריאות, בשל הימנעותו של יעקב ליצמן מלקבל את התיק.

 

מנכ"ל משרד רה"מ, אייל גבאי, אמר ל-ynet עוד לפני ישיבת הממשלה: "נדאג להעביר את הקברים בכבוד. הכוונה העקרונית, אם אכן אין מדובר בקברים יהודיים - היא לבנות את המיון במקום המיועד".

 

משמעות הפיכת ההחלטה הקיימת - אם אכן תתקבל - היא הקמה מהירה יותר של חדר המיון הממוגן, וחסכון של לפחות תשעים מיליוני שקלים שיועדו להעתקת האתר. סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, אמר ל-ynet: "אני לא מתכוון להגיב בטרם אשמע מה ראש הממשלה מבקש לעשות".

 

השר יוסי פלד אמר: "צריך לזכור, לא רק את קדושת המתים אלא גם את קדושת החייםץ הזזת חדר המיון והעברת חולים למרחב לא מוגן היא סכנת חיים, זאת מלבד עלותה הגבוהה של תוכנית ההעתקה"

 

11 שרים תמכו בעמדת החרדים

לפני שלושה שבועות בדיוק החליטו השרים ברוב של 11 מול 10 מתנגדים, ובצל לחץ מצד גורמים חרדים וסגן שר הבריאות יעקב ליצמן, על העתקת אתר הבנייה החדש, בשל קברים עתיקים שנתגלו - שטרם הוברר סופית האם קבורים בהם יהודים.
 

החודש שהוקצה לבדיקת הנושא טרם הסתיים. המנכ"ל גבאי הציג את

הפרטים שנבדקו עד כה בוועדה שהוקמה בראשותו. באופן עקרוני מצדד גבאי בהקמת המיון במקומו המתוכנן, אם אכן יתברר כי לא קבורים במקום החדש יהודים.

 

כזכור, ועדת גבאי הוקמה לאחר יממה של לחץ ציבורי ותקשורתי על לשכת ראש הממשלה. המנדט שניתן לו הוא לבחון יחד עם כל הגורמים המקצועיים את האפשרויות להקמת חדר המיון הממוגן "באופן שלא יהיה שום סיכון לחיי אדם", לשון ההודעה מטעמו של נתניהו.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 11/04/2010 10:19

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. רוצה להכריע
צילום: רויטרס
ברזילי. בהמתנה להחלטה
צילום: צפריר אביוב
צילום: אלכס קולומויסקי
גבאי. הקברים יועברו בכבוד
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים