שתף קטע נבחר

מבוקשת מספר 1: קרדית האבק

החרק המיקרוסקופי גדל באבק ומקושר לנזלת, אלרגיה רב שנתית, אסתמה ואקזמה. כיצד תוכלו להתגונן מפניה? 7 אמצעים יעילים

קרדית אבק הבית היא חרק מיקרוסקופי שגודלו כשלוש עשיריות המ”מ. היא גדלה באבק הבית וניזונה בעיקר מקשקשים הנושרים מעור האדם ומחומרים אורגניים שבאבק (עובש). הקרדית זקוקה לחום וללחות כדי להתרבות ושוכנת במזרנים, בכריות, בשמיכות ובשטיחים וגם על הבגדים שאנו לובשים. האלרגן שבה נמצא בעיקר בגללים המופרשים ממערכת העיכול שלה. בשל משקלם הקל האלרגנים מתערבבים באוויר וחודרים לדרכי הנשימה, לריריות האף ולעיניים. החשיפה הממושכת ביותר לקרדית מתרחשת בשנת הלילה, כשהראש צמוד לכרית, למזרן או לשמיכה.

 

נזלת אלרגית רב שנתית ואסתמה קשורות קשר הדוק לחשיפה לקרדית. יותר מ־90% מהמתבגרים שלוקים במחלות אלה בארץ נמצאו רגישים לאלרגן הקרדית בתבחיני עור. גם אקזמה (Atopic Dermatitis) קשורה לחשיפה לאלרגן זה.

 

7 אמצעים יעילים למיגור הקרדית

1. שמש. הקרדיות אוהבות לחות והן רגישות לשמש ישירה. לכן מומלץ לאוורר בכל הזדמנות את הבית. פתחו חלונות ובימים חמימים הוציאו את המזרנים, המצעים והכריות לשמש.

2. מכונת כביסה. כביסה בטמפרטורה גבוהה (60 מעלות) תדביר היטב את הקרדיות המצויות על המצעים, המגבות והבגדים.

3. שואב אבק ביתי. לא צריך לשבור קופת חיסכון לקניית שואב אבק מתאים. כל מכשיר שעוצמת השאיבה שלו גבוהה יהווה פתרון מצוין עבורכם. שאבו את הבית בתדירות גבוהה.

4. מזגן. אוויר יבש וטמפרטורה של 24 מעלות יקשו על התפתחות הקרדית. התקנת פילטר לסינון האוויר במזגן עשויה להפחית עוד יותר את תופעות האלרגיה, בתנאי שתנקו את הפילטר והמסננים לפחות אחת לחודש.

5. מסכת הגנה. היא חוסמת את חדירת הקרדית אל מערכת הנשימה, ולכן חשוב להשתמש בה בכל פעם שאתם מנקים את הבית (להשיג בבתי מרקחת). כדי למזער עוד יותר את הנזקים רצוי ליטול אנטי היסטמין לפני הניקיון.

6. מטלית לחה. שימוש במטלית לחה יספוג היטב את האבק וימנע את חדירתו לדרכי הנשימה.

7. תרסיסים ומטהרי אוויר ייעודיים להשמדת הקרדית. ביכולתם להרוג את הקרדית ולהביא להקלה זמנית בתופעות האלרגיה, אך הם אינם מהווים פתרון מושלם שכן הקרדיות מתרבות במהירות רבה.

סמדר כהן-טרקל ואראלה טהרלב בן-שחר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים