שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  נתניהו ביד ושם: איראן מאיימת, והעולם שוב שותק
  מדינת ישראל מתייחדת עם זכר ששת המיליונים. לטקס במוזיאון "יד ושם" בירושלים הגיעו הנשיא ורה"מ, שקראו לעולם שלא להישאר אדיש מול האיומים מטהרן. "העולם מקבל בהשלמה את הצהרות ההשמדה מאיראן, איננו רואים את הנחישות הדרושה לעצירת התחמשותה", אמר נתניהו

  בכל רחבי הארץ, מדינת ישראל מרכינה ראש לזכר ששת המיליונים שנרצחו בידי הנאצים - ומביטה בדאגה מזרחה. טקסי הזיכרון לשואה ולגבורה נפתחו הערב (יום א') בעצרת המרכזית ב"יד ושם" בירושלים. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הזהיר בפתח הטקס את העולם מפני שאננות מול איראן, כלקח מהשואה: "מול ההצהרות החוזרות ונשנות למחוק את מדינת היהודים לא נשמעת אותה מחאה תקיפה מתבקשת, לא גינוי חריף ולא קול זעקה. עולם כמנהגו נוהג". 

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  גם נשיא המדינה, שמעון פרס, הזהיר בנאומו כי אסור לשבת בחיבוק ידיים מול האיומים מטהרן. "זכותנו וחובתנו לתבוע מאומות העולם שלא יחזרו על אדישותם שעלתה במיליוני קורבנות אדם, גם שלהם", אמר.

   

  "הכשל ההיסטורי של החברות החופשיות מול החיה הנאצית היה בזה שהן לא התייצבו מולה בזמן כשעוד ניתן היה לבלום אותה", אמר נתניהו בנאומו. "הנה אנו עדים היום לאש השנאה החדשה-ישנה, שנאת היהודים שמוצתת היום על ידי ארגונים ומשטרים של האיסלאם הקיצוני ובראשם איראן וגרורותיה".

   

  נתניהו אמר כי מנהיגיה של איראן אצים-רצים לפתח נשק גרעיני ומצהירים בגלוי על רצונם להשמיד את ישראל, "אך מול ההצהרות החוזרות ונשנות למחוק את מדינת היהודים מעל פני האדמה אנו נתקלים במקרה הטוב במחאה רפה שגם היא הולכת ונמוגה".


  נתניהו הערב. "אנחנו מגדלור סובלנות במרחב חשוך" (צילום: גיל יוחנן)

   

  "לא נשמעת אותה מחאה תקיפה המתבקשת, לא גינוי חריף ולא קול זעקה. עולם כמנהגו נוהג, ועוד ישנם אלה המכוונים את

  אש הביקורת נגדנו, נגד ישראל", תקף ראש הממשלה. "העולם מקבל בהשלמה את הצהרות ההשמדה של איראן כלפי ישראל, ועדיין איננו רואים את הנחישות הבינלאומית הדרושה לעצירת התחמשותה. אני קורא מכאן לאומות הנאורות לקום ולגנות בעוצמה את כוונת ההשמדה של איראן, ולפעול בתקיפות אמיתית כדי לעצור את התחמשותה בנשק גרעיני".

   

  הוא הגדיר את ישראל מגדלור של סובלנות במרחב חשוך וקנאי: "למידה הטובה הזו יש צדים משלים, והוא הלקח השלישי של השואה - הילחם ברע. חברה חופשית חייבת לשאול את עצמה מה היא עושה מול כוחות רשע דורסניים, ששואפים להחריבה ולרמוס עד דק את האדם וזכויותיו. אין סובלנות בלי גבול, וצריך לשרטט את גבול הסובלנות. זו השאלה שכל המדינות הנאורות חייבות להידרש אליה".

   

  פרס: פואנציאל חיים עצום הוכחד

  נשיא המדינה התייחס בנאומו בהרחבה לאיומי איראן להשמיד את ישראל. "ישראל לא תשכח לעולם שני צווים שחייבה השואה. את הצו התקיף לקיים מדינה יהודית עצמאית, שביטחונה בידה והשלום בלבה ואין בִלְתָה, ואת הצו להתייחס בכובד ראש כלפי איומי ההשמדה, כלפי הכחשת השואה, כלפי מחרחרי הטרור".


  חיילים בטקס הערב. "אין סובלנות בלי גבול" (צילום: גיל יוחנן)

   

  "זכותנו וחובתנו לתבוע מאומות העולם שלא יחזרו על אדישותם שעלתה במיליוני קורבנות אדם, גם שלהם", אמר פרס.

  "אוזני האו"ם חייבות להיות כרויות לאיומי ההשמדה הנשמעים מפי מדינה אחת, שהיא חברה באו"ם, כנגד מדינה אחרת שחברה בו". הוא אמר כי חלק מהעם האיראני עצמו בוש ונכלם מהעריצות שהשתלטה עליו.

   

  "מדינות ערב מודעות לכך שההסתה האנטי-ישראלית של אחמדיניג'אד מיועדת להסוות את מטרתו האמיתית, שהיא השלטת הגמוניה איראנית על האזור כולו", הזהיר פרס. "מלחמת העולם פרצה עם ההסתה השטנית של הנאצים. עם הטענה שהגרמנים הם גזע עליון ו"דויטשלנד איבער אלעס".

   

  הנשיא פרס פתח את דבריו באזכור שמותיהן של עיירות באירופה שיהודיהן נמחו כולם או ברובם מעל לפני האדמה. "הערב ירד לפני שעה קלה גם על על אָנְטוֹפּוֹל, על ז'וּרוֹמִין. על רוּדְנִיק ועל מִיכָלוֹבָה. עיירות ששלושה רבעים מתושביהן, היו יהודים - ולא עוד. אף יהודי. הערב ירד על הכפר טוֹסטאנוֹבִיצֶה ש-2,803 יהודים נרצחו בו. על לִיבּאוּ שבלטביה ש-7,101 יהודים נרצחו בה. על חֶלְם שליד לובלין, שממנה נשלחו אל המוות חמישה עשר אלף יהודים".

   

  פרס אמר כי האש שבה נשרפו ספרי היהודים ובתי הספר שהיו לאפר, "תוסיף לבעור בקרבנו כפרידה בלתי אפשרית מששת מיליוני אחינו, גברים, נשים וזקנים. ממיליון וחצי ילדינו. פוטנציאל עצום של חיים, של כישרונות, שהוכחדו כאבידה שאינה חוזרת". הוא הוסיף כי "המדינה נושאת את זעקת השואה, לצד שאון מנופי בנייתה".

   

  מחר: ישראל תעמוד דומייה, בפולין יצעדו לזכרם

  בין מדליקי המשואות בטקס הזיכרון המרכזי השנה חנה גפרית, בת 75 מתל-אביב, שנולדה בפולין והייתה בת ארבע כשהנאצים פלשו למדינה. ספר העדות של גפרית, "רציתי לעוף כמו פרפר", נכלל בתוכנית הלימודים של מערכת החינוך, והופץ בעולם בשש שפות שונות. "אני לא שוכחת ולא סולחת, אבל אדם לא יכול לשקוע בשנאה", אמרה ל-ynet לפני הטקס.

   

  מחר ייערך במחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו שבפולין "מצעד החיים" המסורתי, שבו ישתתפו יותר מ-10,000 צעירים מישראל ומהעולם, בהם יהודים - וכאלה שלא. המצעד השנה ייערך גם בצל האבל הגדול בפולין על מות נשיאה, לך קצ'ינסקי, בהתרסקות המטוס אתמול ברוסיה, ונושאי הדגלים צפויים להניפם כשסרטים שחורים קשורים אליהם. בין המשתתפים במצעד יהיו שר המדע, דניאל הרשקוביץ, ושר הדתות, יעקב מרגי.

   

  ערב יום השואה, פרסם המכון לחקר האנטישמיות והגזענות בימינו באוניברסיטת תל-אביב נתונים מדאיגים, לפיהם מספר התקריות האנטישמיות בשנה שעברה היה הגבוה ביותר זה שני עשורים. לפי הדו"ח, בשנת 2009 חל זינוק של יותר מ-100% במקרי אלימות על רקע אנטישמי נגד יהודים בעולם: 1,129 לעומת 559 ב-2008. אחד ההסברים להקצנה הוא מבצע "עופרת יצוקה" אשתקד.

   

  Read this article in English

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  פרס ב"יד ושם". "זעקת שואה ומנופי בנייה"
  צילום: גיל יוחנן
  באתר ההנצחה. "הסתה כמו אז"
  צילום: AP
  מומלצים