שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  מתיחות עם ישראל? היהודים תומכים באובמה

  סקר בארה"ב הראה שהקהילה היהודית נותרה ברובה דמוקרטית. שני שלישים אמרו שישראל תיאלץ לפנות התנחלויות בהסדר, אך 61% סבורים שאין להתפשר על מעמד ירושלים

  למרות החיכוכים עם ישראל , רוב יהודי ארצות הברית תומכים בממשל. הקהילה היהודית ממשיכה להיות בסיס תמיכה איתן לנשיא אובמה, 57% מהם תומכים בו לעומת 38% המתנגדים למדיניותו. זאת על אף שמנקודת המבט הכלל-אמריקנית, הנתונים מהווים עדות לירידה הכללית בתמיכה באובמה - בבחירות האחרונות כ-80% מיהודי אמריקה נתנו לו את קולם.

   

  מהסקר השנתי שערך "הוועד היהודי-אמריקני" עולה, כי 55% חושבים שהבית הלבן מנהל את יחסיו עם ישראל בצורה טובה, לעומת 37% שאינם מרוצים מהתנהלות הממשל. חברי הקהילה מודעים למתיחות מיוחדת ביחסים בין שתי המדינות, רק 10% סברו שמצב היחסים הוא "חיובי מאוד", לעומת רוב מוצק של 63%, שטענו שהיחסים "חיוביים במידה מסוימת".  

   

  הסקר נערך בשלושת השבועות הראשונים של חודש מרס, אז התפתחה המתיחות במהלך ביקורו של סגן הנשיא ביידן בישראל, על  רקע פרסום דבר הקמתן של 1,600 יחידות הדיור ברמת-שלמה שבירושלים.


  הנשיא אובמה בסדר פסח בבית הלבן ( צילום: AP) 

   

  "על הפלסטינים להכיר בישראל כמדינה יהודית"

  לשאלה אם הם תומכים בהקמת מדינה פלסטינית במצב הנוכחי, השיבו 48% בחיוב לעומת 45% שהתנגדו. בשאלת ההתנחלויות כמעט שני שלישים השיבו שעל ישראל להוריד לפחות חלק מההתנחלויות, במסגרת הסכם שלום עם הפלסטינים. יחד עם זאת, 61% מהיהודים מתנגדים לפשרה סביב מעמד ירושלים כבירה המאוחדת של ישראל.

   

  מהסקר עולה כי הקהילה היהודית-אמריקנית חשדנית מאוד כלפי כוונות מדינות ערב. שלושה מכל ארבעה נשאלים השיבו, שהמטרה האמיתית של הערבים היא השמדת ישראל, לעומת 20% שלא הסכימו עם ההערכה הזו. בנוסף, 94% מהיהודים קבעו שבמסגרת הסדר צריכים הפלסטינים להכיר בישראל כמדינה יהודית.

   

  בסוגיית הגרעין האיראני, השיבו 47% שהם בעד ההתנהלות של אובמה מול טהרן, בעוד ש-42% אמרו שהם מתנגדים לה.

  התשובה באה על אף שכמעט מחצית מהנשאלים סבורים שיש סיכוי קטן שמדיניות הממשל תמנע מאיראן נשק גרעיני. בשאלה אם יתמכו בפעולה צבאית באיראן - 53% אמרו שהם בעד, 40% התנגדו. לעומת זאת, שיעור התומכים זינק באשר לפעולה ישראלית - 62% תומכים לעומת 33%.

   

  פחות מחמישית מהיהודית בארצות הברית הגדירו את עצמם כרפובליקנים, מספר זעום יחסית ל-50% שהזדהו כדמוקרטים ו-32 אחוזים כעצמאים. לגבי הזהות היהודית שלהם, השיבו 10% שהם אורתודוקסים, כ-24% קונסרבטיבים, 26% רפורמים והיתר השיבו - "רק יהודים", בלי הזדהות עם זרם כלשהו. 85% השיבו שהזהות היהודית חשובה להם, וכמעט שלושה רבעים אמרו שיחסם לישראל הוא קרוב במידה כזו או אחרת.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אובמה. זוכה עדיין לתמיכה היהודית
  צילום: AP
  מומלצים