שתף קטע נבחר

וידאו משייח ג'ראח: "עם ישראל חי" והורסים גדר

לידי ynet הגיע תיעוד של עקירת גדר שהקימו ערבים במתחם חצוי, בעוד השוטרים לא מתערבים. התושבים היהודים: זה שלנו בטאבו, כמו שיבנו לך באמצע הסלון

סרטון שהגיע לידי ynet מראה עוד פרק במתיחות האלימה בשכונת שייח ג'ראח שבמזרח ירושלים, שם מתקיימות כבר חודשים רבים הפגנות שמאל נגד כניסת מתיישבים יהודים למקום בצו בית משפט. הפעם, נראים נערים יהודים בועטים ועוקרים ממקומה גדר שהוקמה בידי התושבים הערבים במתחם חצוי אליו נכנסה משפחה יהודית, בו גרה גם משפחת אל-קורד שהוצאה מחציו השני. ומה עושה המשטרה כל אותו זמן? לא מתערבת.

 

בסרטון נראים הנערים היהודים פוצחים בשירה וריקודים, נכנסים למתחם, ניגשים לגדר ומתחילים לפרק אותה בבעיטות. כן נשמע קול הצועק בערבית: "שוטר, אתה רואה מה הם עושים? הם עושים את הכל" (46 שניות מהפתיחה), אך אין מי שמתערב.

 

משפחת אל-קורד התגוררה בשני המבנים עד לפני כמחצית השנה, אך בית המשפט קבע כי אחד מהם, אשר נבנה ללא אישור, יעבור לידיים יהודיות. הסיבה לכך היא הוכחת הבעלות היהודית על הקרקע, וסירוב המשפחה הערבית לשלם דמי שכירות ליהודים. עם זאת, לגבי החצר שבה נמצאת הגדר קיימת אי וודאות לגבי הבעלות, כאשר שני הצדדים טוענים כי השטח הוא שלהם.

 

תושבי השכונה היהודים טוענים כי הגדר הוקמה בפסח כאקט פרובוקטיבי. "הקרקע שם שייכת בטאבו ליהודים, ומשפחת אל-קורד פעלה בניגוד להחלטת בית המשפט כאשר פלשה למקום", אמר ל-ynet יונתן יוסף,

דובר היישוב היהודי בשכונה. "לא ייתכן שמישהו יבוא ויבנה בסלון ביתך גדר ואתה תבליג על כך. הוגשה תלונה למשטרה ותוגש תביעה אזרחית נגד מי שבנה את הגדר בשטח שלנו".

 

עוד סיפר דובר הישוב היהודי, כי התושבים הערבים נוהגים לשלוח ילדים להתעמר ביהודים, משום שלא ניתן לעצור קטינים. הוא מספר כי הגדר נבנתה על מנת 'לכלוא' את היהודים בכלוב, וכי ילדים ערבים שפכו שעות קודם לכן משקאות מוגזים על היהודים ובגדי השבת שלהם.

 

ממשטרת ירושלים נמסר בתגובה: "במוצאי שבת נעצרו לחקירה שני אזרחים, אחד ערבי ואחד יהודי, בגין תקיפה הדדית. חקירת השניים נמשכת גם בימים אלו".

 

דויד גרוסמן: המשטרה איבדה עשתונות

במהלך הפגנת השמאל ביום שישי האחרון בה נעצרו ארבעה מפגינים, מחה הסופר דויד גרוסמן, שמגיע דרך קבע למקום, על ההתנהלות המשטרתית. גרוסמן עמד עם מספר אישי רוח ופוליטיקאים ליד בית המריבה. "עמדנו בשקט עם שלטים בגנות מה שקורה בשייח ג'ראח, ואז מפקד הכוח המשטרתי הודיע בצורה תקיפה - אפילו אלימה הייתי אומר - 'יש לכם שתי דקות להתפנות מפה'", אמר.

 

"נדמה לי שלפני שעברו שתי הדקות, האלה התחילו לדחוף אותנו, הרחיקו אנשים מהמקום, דחפו, הפילו אנשים באמצעות הפעלת כוח בלתי סביר", הוסיף הסופר. "המשטרה איבדה את עשתונותיה, פעלה באופן שמוכיח על חוסר בטחון עצמי, על חוסר יכולת לשלוט בעצמה ובמצב. נעצרו גם ארבעה אנשים שלנו, ארבעה אנשים שלא באו לפה כדי להיעצר, לא עשו שום פרובוקציה שמצדיקה מעצר בוודאי. אנחנו כולנו כאן מוחים על זה".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליד בית המריבה
צילום: AFP
דויד גרוסמן בהפגנה ביום שישי. "כוח בלתי סביר"
צילום: רויטרס
מומלצים