שתף קטע נבחר

אובמה: הסיכוי למתקפה גרעינית גדול מתמיד

בנאומו בוועידת הביטחון הגרעיני בוושינגטון אמר נשיא ארה"ב שזו "אירוניה אכזרית" שהאיום הגרעיני דווקא התגבר מאז תום המלחמה הקרה: "אם אל-קאעידה ישיג נשק גרעיני - הוא ישתמש בו". אובמה ציין שכינוס הגרעין הבא יתקיים בדרום קוריאה

נשיא ארצות הברית הזהיר היום (ג') את הקהילה הבינלאומית שהסיכון למתקפה גרעינית גדל בשנים האחרונות. ברק אובמה אמר כי מדובר ב"אירוניה אכזרית" שסיכון זה גבר דווקא מאז שהסתיימה המלחמה הקרה שהציתה את מרוץ החימוש הגרעיני.

 

ועידת הגרעין - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

בפתיחת דיון הבוקר של פסגת הביטחון הגרעיני הבהיר אובמה כי "ברור שהסכנה של טרור גרעיני הוא איום גדול ביותר על הביטחון הבינלאומי. היום הוא הזדמנות, לא רק לדבר, אלא לפעול. לא רק לספק התחייבויות, אלא להתקדם בהבטחת ביטחון העמים שלנו".  


מאחדים כוחות. המנהיגים המשתתפים בוועידה (צילום: AP)

 

הוא גם קבע ירד הסיכון שנשק גרעיני יופעל במסגרת עימות מזוין בין שתי מדינות ריבונות. בכך הוא למעשה המעיט בחשיבות האיום שמציבות

מדינות סוררות כמו איראן על פני זה שמציבים ארגוני הטרור. "פלוטוניום בגודל של תפוח יכול להרוג מאות אלפים", אמר אובמה וציין ש"אם אל-קאיעדה ישיג נשק גרעיני - הוא ישתמש בו. הבעיות של המאה ה-21 לא יכולות להיפתר על ידי מדינה אחת אלא על ידי כולנו ביחד".

 

הנשיא הוסיף כי עשרות מדינות בעולם מחזיקות בחומרים גרעיניים ושכל מדינה צריכה לנקוט צעדים לאבטחת חומרים אלה כדי שלא יגיעו לידי ארגוני טרור. לפני נאומו של אובמה אמר בכיר בבית הלבן כי ארגוני פשיעה - ובראשם המאפיה הרוסית - מנסים לשים יד על פצצת אטום כדי למכור אותה לארגון טרור.

 

הנשיא האמריקני גם ציין שוועידת הגרעין הבינלאומית בוושינגטון היא רק ההתחלה במסגרת המאמץ שמוביל ממשלו למען הקטנת האיום הגרעיני. אובמה אמר כי עמיתו הדרום קוריאני, לי מיונג-בק, הסכים לארח ועידה שנייה בנושא ביטחון גרעיני בארצו ב-2012.

 

יועץ לאובמה: חייבים למנוע נשק גרעיני מאיראן

בעוד איום הטרור הגרעיני הוא הנושא המרכזי של הפסגה, גורמים בוושינגטון אמרו ל-ynet כי גם הנושא האיראני עולה בכל פגישה שמקיים הנשיא בוועידה. יועץ הנשיא לענייני חוץ, דניס מקנה אף אמר מוקדם לכלי תקשורת אמריקניים כי הממשל האמריקני לא יתפשר על נוסח החלטה בנושא באו"ם כדי להשיג הסכמה. "האינטרס שלנו הוא להבטיח שלא יהיה לאיראן נשק גרעיני". 


השר דן מרידור וראש סוכנות הגרעין יוקיה אמנו, היום (צילום: רויטרס)

 

פסגת הבטחון הגרעיני נפתחה אמש במרכז הקונגרסים בוושינגטון, כשהנשיא אובמה קיבל בלחיצת יד על הבימה את נציגי 46 ראשי המשלחות של המדינות האורחות. במהלך ארוחת הערב החגיגית שתפתח את הוועידה ינסה הנשיא האמריקני לשכנע את המשתתפים בחשיבות התגייסות הקהילה הבינלאומית למאבק נגד מאמצי ארגוני הטרור להשגת נשק גרעיני.  

 

עוד טרם הפתיחה הרישמית של הכינוס השיג אובמה הצלחה חשובה עם הודעתה של אוקראינה כי בכוונתה לוותר על האורניום המועשר באיכות גבוהה

הנמצא ברשותה. גם ראש ממשלת קנדה, סטיבן הרפר, הכריז כי ארצו תעביר לארצות הברית את יתרת הדלק הגרעיני הנמצא ברשותה. זאת, כחלק מהמאמץ העולמי לאבטח את מאגרי הגרעין.

 

נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, הבהיר לעומת זאת כי למרות מאמצי האמריקנים לא תוותר צרפת על הנשק הגרעיני שברשותה. זאת, לדבריו, משום שהוא מהווה "ערבות לביטחונה של צרפת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רותם את העולם. אובמה
צילום: רויטרס
דיון המנהיגים, היום
צילום: AP
מומלצים