שתף קטע נבחר

לופוליאנסקי במעצר: 'שוחד במיליונים דרך יד שרה'

הולילנד עולה מדרגה: פרשת השוחד הגדולה בתולדות המדינה מקבלת ממדים מפלצתיים - וראש עיר אחד לשעבר כבר נעצר. אורי לופוליאנסקי חשוד שקיבל כ-3 מיליון שקלים בתמורה לקידום הפרויקט. "זה מוזר לי", אמר לפני שמעצרו הוארך ב-5 ימים

פרשת הולילנד מסתעפת - והמעצרים מתקרבים לראש הפירמידה. ראש העיר ירושלים לשעבר, אורי לופוליאנסקי, נעצר היום (ד') בחשד לקבלת שוחד והלבנת הון במסגרת פרשת הולילנד. לופוליאנסקי הוא האישיות הציבורית הבכירה ביותר שנחקרה בפרשה עד כה - והיד עוד נטויה. בכניסה לבית משפט אמר: "אני מרגיש טוב ברוך השם. זה מוזר לי".

 

בית משפט השלום בראשון לציון נעתר לבקשת המשטרה, והחליט להאריך בחמישה ימים את מעצרו של לופוליאנסקי, ששימש בעת אישור פרויקט הנדל"ן יו"ר הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה בירושלים. לופוליאנסקי חשוד בעבירות של לקיחת שוחד, הלבנת הון, קישרת קשר לביצוע פשע, מרמה והפרת אמונים ועבירות מס.


מעצרו של לופוליאנסקי הוארך בחמישה ימים (צילום: אבי מועלם) 

 

מבקשת הארכת המעצר שהגישה המשטרה לבית המשפט עולה, כי במהלך תקופת כהונתו בתפקידים בצמרת עיריית ירושלים, דרש לופוליאנסקי וקיבל שוחד וכסף מיזמי פרויקט הולילנד באמצעותו של גורם נוסף. את סכומי כסף ששולמו הוא קיבל כתרומות לעמותת "יד שרה" - עד 1999 קיבל כ-1.5 מיליון שקלים ובין 2000 ל-2006 כ-1.4 מיליון שקלים נוספים.

 

בנוסף, לופוליאנסקי קיבל לפי החשד 30 אלף דולר לשימושו לתשלום עבור פעילים פוליטים במהלך הבחירות לראשות העיר בשנת 2003 וכן 100 אלף דולר ב-2005, באמצעות תרומה לכולל שבנו מנהל. בתמורה לקבלת השוחד, פעל לופוליאנסקי בנמרצות רבה, לקדם את בניית פרויקט הולילנד ירושלים, על פי דרישות היזמים ולרווחתם.

  

בין השאר, כסגן ראש העיר בין השנים 1993-2003 ובהמשך כראש העיר בין 2003-2008, פעל לפי החשד לזירוז דיון ואישור תוכנית בניין העיר בוועדה המקומית לתכנון ובנייה, לדחיית שמיעת קרוב ל-1,000 התנגדויות, למניעת הנמכת גובה הבניינים בשתי קומות, הפחתת גובה היטלי השבחה ותמיכה בתוכניות בניין העיר של הפרויקט.


בזמן החקירה, אולמרט צופה בסופר קלאסיקו הספרדי (צילום: אנחל מרטינס)

 

המשטרה חושדת, כי בעקבות פועלו של לופוליאנסקי, הוא חסך ליזמי פרויקט הולילנד הוצאות של מיליוני שקלים, ובנוסף הוביל להגדלת הפרויקט והגדלת הכנסות היזמים באופן ניכר.

 

"לופוליאנסקי לא ניסה לשבש חקירה"

השופט אברהם היימן נימק את הארכת המעצר בחשש לשיבוש החקירה. "החשד שהיה בתחילת החקירה התעבה. יש בחומר החקירה הרבה יותר ומעבר לחשד סביר. המקרה שלפניי הוא חמור ביותר", אמר. נציג המשטרה בדיון, רב-פקד ליאור רייס, אמר כי "החשוד מעל באמון הציבור, שעה שלקח שוחד. החשדות נגדו היו מתחילת החקירה".

 

עוד הוסיף רייס, כי מעבר לתרומות קיבל לופוליאנסקי גם כספים אחרים והתרומות יצאו בגלוי וכנגד קבלות. מנגד, טען פרקליטו של לופוליאנסקי, עו"ד יאיר גולן, כי הוא "מעולם לא קיבל שוחד ולו אגורה אחת ושיתף פעולה בחקירתו באופן מלא". לדבריו, "אין שבריר של ראייה שלופוליאנסקי ניסה לשבש או להפריע לחקירה מאז שהפכה לגלויה".

 

גולן הוסיף, כי "משפחת היזם הלל צ'רני תרמה ליד שרה תרומות במשך 20 שנה ולא רק בשנים האחרונות. כל התרומות נמסרו כדין. דבר לא נכנס לכיסו. הוא אומנם הקים והתנדב ביד שרה אך זה קישרו היחיד לעמותה. הוא נקי מכל רבב". מעמותת "יד שרה" נמסר כי לעמותה "אין קשר לפרשת הולילנד ומעולם לא קבלה כספי שוחד. אם תידרש, תשתף יד שרה פעולה עם גורמי האכיפה ככל שתידרש".

 

מוקדם יותר הודיע יועץ התקשורת של ראש הממשלה לשעבר,

אהוד אולמרט, ששמו נקשר בפרשה כי הוא צפוי לשוב הלילה לישראל. זאת, למרות שהוא מכחיש כל קשר לפרשת הולילנד. לדבריו, אולמרט "הצהיר באופן ברור כבר לפני שבוע כי יגיע לכל חקירה אם יידרש לכך".

 

אמש הוארך מעצרם של חמישה מבין ששת החשודים בפרשת השוחד שהוגדרה כפרשת השוחד הגדולה בתולדות המדינה. בעקבות פרסום הפרשה קיבל היועץ המשפטי של עיריית ירושלים פנייה לעצור את המשך הבנייה בפרויקט הולילנד, והבטיח לבחון אותה בדחיפות. בעקבות פנייתו של סגן ראש העיר מטעם סיעת מרצ, יוסף (פפה) אללו, הודיע לו היועץ, עו"ד יוסי חביליו: "פניתי למנהל התכנון לקבל את כל הפרטים הרלוונטיים על מנת שאוכל לבחון את הנושא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לופוליאנסקי. חשוד בשוחד מיליונים
צילום: אבי מועלם
מומלצים