שתף קטע נבחר

ראש העיר החדשה בערד: "לפנות מפה את הפליטים"

אחרי ניצחונה המרשים, מסמנת טלי פלוסקוב מישראל ביתנו, ראש עיריית ערד הטרייה, את המטרות לקדנציה. בראיון ל-ynet, היא קוראת לפנות באופן מדורג את הפליטים מערד, "שהמדינה תקבל אותם", ומבטיחה להילחם באלימות

ישראל ביתנו, סודן ביתם? פחות מיממה לאחר ניצחונה המרשים בבחירות המקומיות בערד, נערכת ראש העיר הטרייה, טלי פלוסקוב מישראל ביתנו, להוציא לפועל את תוכניותיה. אחת מהן, שעל בסיסה גם זכתה לתמיכה ציבורית, היתה פינוי הפליטים מעירה: "לי אישית אין דבר נגדם. אנחנו רק מדברים על פינוי מדורג שלהם מהעיר", אמרה בראיון ל-ynet.

 

כאשר היא נשאלת על אודות הפליטים הסודנים, היא מקפידה לענות בזהירות. "ערד היא עיר קטנה בפריפריה שלא יכולה לקחת על עצמה את כל העומס והקליטה של האנשים האלה. אני מבינה שאי אפשר לזרוק אותם החוצה, צריך להתחשב בהם, אך צריך להבין שאם המדינה החליטה לקבל אותם, שהמדינה תקבל אותם ולא ערד - בואו נתחלק בנטל".


הפגנת תושבים בערד. רואים בפליטים נטל (צילום: הרצל יוסף)

 

תוכניתה של פלוסקוב כוללת שני מרכיבים: ראשית, מספר פליטים מוסכם שיוצאו בהדרגה מערד בכל שנה. ושנית, איסור על כניסתם של פליטים חדשים לעיר כדי למנוע מצב של דלת מסתובבת.

 

פלוסקוב (47), נשואה ואם לשניים, הגיעה לערד לפני 19 שנה כעולה חדשה. מי שהחלה את דרכה בעיר כחדרנית במלון, הפכה לפעילה ברמה הציבורית, עד לכהונת סגנית ראש העיר.

היא זכתה לאורך הקמפיין לרוח גבית מצד בכירי מפלגתה, שפשטו ביום הבחירות על העיר, ובראשם יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן.

 

בשעה 1:00 בלילה היה ברור לכולם שהמאמץ השתלם. טלי פלוסקוב זכתה ברוב של 48.6% מהקולות הכשרים, שהם 5,018 קולות, ואפילו לא נזקקה לסיבוב שני. בפער גדול אחריה הגיע למקום השני מועמד הליכוד, משה אדרי, שזכה ב-1,626 קולות שמהווים 16.54% מהקולות. חמשת המועמדים האחרים נותרו הרחק מאחור. ליברמן בירך כמובן על המוגמר: "אין לי ספק שהגברת פלוסקוב היא המתאימה ביותר להתמודדות מול האתגרים הניצבים בפניה".

 

פלוסקוב מודעת לציפיות הגבוהות ממנה. העיר ערד, שבעבר בררה את תושביה בקפידה, ונחשבה לנווה מדבר של איכות, קלטה בשנים האחרונות בעיקר פליטים רבים. לא מעט תושבים איכותיים עזבו. "התחייבתי לטפל בשלושה נושאים עיקריים", היא אומרת, "ביטחון אישי, מקומות תעסוקה ומצוינות בחינוך. אלה הנושאים שהכי מדאיגים את התושבים על פי בדיקה שעשינו. בין היתר, אנחנו מתכננים להכניס את ערד לתוכנית 'עיר ללא אלימות' ולהעניק לכל תושב תג תושב ערד".


פלוסקוב וליברמן. זכתה לתמיכה מיו"ר המפלגה (צילום: מיכאל פייגין)

 

בצל הקמפיין, הועלתה האפשרות שההצבעה של ישראל ביתנו בעד העתקת חדר המיון בבית החולים "ברזילי" בשל מציאת קברים היתה תולדה של "דיל" בין אביגדור ליברמן לסגן שר הבריאות, יעקב ליצמן מאגודת ישראל, שקשור לבחירות בעיר. בלשכת סגן השר ליצמן הכחישו את הטענות ואמרו שיש להם מועמד לראשות בשם ישראל ברסקי.

 

בפועל, ש"ס ויהדות התורה הריצו רק רשימה של מועמדים למועצה. "לא היה שום דיל", היא מדגישה, "אמרתי את זה לפני הבחירות ואני אומרת את זה גם אחרי". באופן מקרי או לא, ליצמן היה בין הראשונים שהתקשרו לברך על זכייתה, ובמהלך היום זרמו עוד טלפונים.

 

פלוסקוב היא האשה היחידה העומדת בראש רשות מקומית בנגב. "זו גאווה גדולה", היא אומרת, "אצלי ברשימה יש שלוש נשים בחמשת המקומות הראשונים. מבלי לזלזל בגברים, אנחנו הנשים יודעות שכאשר אנחנו רוצות משהו - אנחנו הולכות ומשיגות. כמובן יחד עם העוזרים שלנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טלי פלוסקוב. רשמה ניצחון
צילום: הרצל יוסף
ילדי הפליטים בערד. "שהמדינה תקבל אותם"
צילום: AP
מומלצים