שתף קטע נבחר

אזרח, עמוד דום! פקקים בגלל תרגיל המשטרה

אם לא די בעומס מדי יום חמישי בכבישים, נוצרו פקקים עקב תרגיל משולב ומפתיע של כוחות הביטחון. כבישים מרכזיים נחסמו, גם בתל אביב: "אנשים הולכים על הכבישים כמו ביום הכיפורים". המשטרה: "הפגיעה בנהגים מידתית"

יש מי שמתרגל - ויש מי שנתקע. משטרת ישראל הפתיעה אחר הצהריים (יום ה') את אזרחי המדינה - ואפילו את עצמה. במסגרת התרגיל המשטרתי "מלאכי עליון" נחסמו כבישים רבים במרכז הארץ וגרמו לעומסי תנועה. במסגרת תרחישי הפתע, התפרשו שוטרים רבים ברחבי המדינה. התוצאה היתה קשה לנהגים.

 

היציאות של מחלף רוקח בנתיבי איילון נחסמו, ונוצרו עומסי תנועה לכיוון צפון, ממחלף קיבוץ גלויות ועד מחלף קק"ל. לפיכך ממליצים במשטרה לנוסעים צפונה להעדיף את כביש 4 וכביש 6. לנוסעים מתל אביב דרומה ממליצה המשטרה לנסוע דרך נתיבי איילון או טיילת הרברט סמואל.

 

 • נתקעתם בפקק? צלמו ושלחו אלינו באימייל האדום או בהודעת SMS למספר 5335

במקביל חסמה המשטרה כבישים מרכזיים. כביש מספר 1 לירושלים נחסם בין מחלף שער הגיא לאבו גוש, וכביש מספר 2, כביש החוף, נחסם ממחלף ינאי לכיוון דרום. זאת, במסגרת תרגול מתווה של תאונת דרכים.

 

ממוקד התנועה של קול ישראל נמסר על עומסי תנועה בכבישים הבאים:

 

 • בדרך 77 עומס תנועה מצומת ישי עד צומת המוביל.  
 • בדרך 6 צפונה עומס תנועה ממחלף אייל עד מחלף ניצני עז בגלל תאונת דרכים.  
 • דרך אשדוד תל-אביב עמוסה ממחלף אשדוד לכיוון מחלף חולות, בכיוון ההפוך עמוס ממחלף גנות עד מחלף ראשון לציון.
 • בגהה צפונה עומס תנועה ממחלף אלוף שדה עד מחלף גהה. גהה דרומה עמוס ממחלף מורשה עד מחלף גבעת שמואל.  
 • בתל-אביב עומס תנועה כבד בדרך נמיר לבאים משני הכיוונים ורחובות הסמוכים בגלל תרגיל משטרתי.  
 • באיילון רמפת היציאה מרוקח נחסמה לתנועה לבאים בשני הכיוונים. נוסף על כך, פקק באיילון צפונה ממחלף דב הוז וממחלף קיבוץ גלויות עד מחלף רוקח, דרומה עמוס ממחלף קרן קיימת עד מחלף השלום ומוולפסון עד דב הוז.
 • דרך 4 דרומה עמוסה מצומת הדסים עד צומת דרור ובהמשך מצומת כפר סבא רעננה צפון לצומת רעננה מרכז, בכיוון ההפוך ממחלף רעננה דרום לצומת רעננה מרכז. 
 • בכביש החוף דרומה עומס תנועה ממחלף קיסריה עד מחלף ינאי.

 • דרך 40 עמוסה מצומת אל על עד מחלף לוד, בכיוון ההפוך מצומת בדק עד צומת טייסים.

 • בדרך 44 עומס תנועה ממחלף חולון עד מחלף השבעה.   פקקים בכל כיוון. מראה מרמת-גן (צילום: ג'ו חביב)

  

התרגיל "מלאכי עליון", בהובלת המפכ"ל רב-ניצב דודי כהן, נערך במסגרת התכנון הרב שנתי של המשטרה במטרה להיערך להתמודדות מול איומים. במשטרה הדגישו כי אין מידע קונקרטי לגבי תרחיש כזה או אחר. 
 

התרגיל המשטרתי, שנשמר בסוד עד הבוקר, התרחב בצהריים לתל-אביב והתמקד בשני מוקדים: במחלף רוקח וברחוב החשמל בדרום העיר. כתוצאה נוצרו עומסים כבדים ברחבי העיר.

 

"תל אביב כמו מדרחוב, נהגים יוצאים מהמכוניות"

עופר, תושב תל אביב, סיפר בתסכול על הדרך הארוכה לפגישה מתוכננת בעיר. "אני גר כאן 38 שנים, לא ראיתי דבר כזה. הגעתי מרמת גן וכל הדרך פקוקה, ארלוזורוב, מנחם בגין, הרחובות הסמוכים לתחנה המרכזית, צומת מעריב, רחוב הרכבת. אני עכשיו בבן יהודה, גם כאן הכל פקוק". 


פקקים לסופ"ש, מטעם המשטרה. אין לאן לזוז (צילום: נועם מושקוביץ) 

 

הוא תיאר את שראה ברחובות העיר ואמר "תל אביב כמו מדרחוב. אנשים הולכים על הכבישים כמו ביום הכיפורים, נהגים יוצאים מהמכוניות. לא ברור למה לא מודיעים מראש, לא כולם מתעדכנים כל הזמן, הייתי נשאר בבית".

 

אורן שביט, שנתקע ברמת גן, סיפר ל-ynet: "אני נמצא בבניין שמשקיף על כל ציר אבא הלל, חסום מצומת עלית עד לאיזור פאתי קניון איילון, המכוניות לא זזות. גם הכניסות לביאליק חסומות. אני נתקעתי מ-2 וחצי והצלחתי לברוח בשניות האחרונות מהפקק המטורף". על שראה בכבישים סיפר אורן: "מלא צפירות, אנשים עצבניים, בעלי טוסטוסים הם היחידים שנוסעים. לאנשים אין לאן לברוח, הכול חסום".


הפקקים בנתיבי איילון, בשעה העמוסה בשבוע (צילום: יואב גלזנר)

 

התרגיל הגדול החל הבוקר באזור רמלה, והתפשט גם לעפולה וירושלים. כתוצאה מהתרגיל, נחסם בבוקר כביש מספר 1 ביציאה מירושלים עד מחלף הראל, ונוצר פקק ארוך. הכביש נפתח בינתיים, וכך גם כביש 44 מצומת נחשון לכיוון צומת שמשון.

 

המשטרה: "הפגיעה בנהגים מידתית"

ורד, נהגת אחרת מתל אביב, סיפרה כי "לא היה כזה דבר מעולם". היא סיפרה כי יצאה מבית משפט לרמת אביב, "שלושת רבעי שעה ואני רחוקה מהבית מאוד, הכל פקוק". גם לה טענות קשות למשטרה. "ביום חמישי בצהרים זה מה שהם עושים, זה לא ייאמן, בחיים שלי לא הייתי תקועה ככה".

 

דובר התרגיל, סגן ניצב משה פינצ'י, אמר ל-ynet כי "הפגיעה המידתית באה על חשבון החשיבות שרואה משטרת ישראל במוכנות לאירוע אמת בעזרת קיום תרגיל לאומי רחב היקף".

 

הוא ציין כי "התרגיל שמחייב התמודדות עם דימוי של מצבי אמת גרם לסגירת אזורי פעילות שונים בארץ. לכל אורך היום ניתן מידע עדכני לציבור הנהגים לגבי סגירת הכבישים וניתוב התנועה. כמו כן הוצגו דרכים חלופיות במאמץ לצמצם למינימום את הפגיעה בחיי השגרה".  


עומדים בכביש, מחלף ינאי בכביש החוף, בצהריים (צילום: עידו ארז)

  

בתרגיל משולבים כלל גופי הביטחון, החירום וההצלה במדינת ישראל,

בהם צה"ל, שב"כ, כיבוי אש, מגן דוד אדום, שב"ס. זאת, במטרה לתרגל את התיאום בין כלל הגופים ושיתוף הפעולה ביניהם.

 

מן המשטרה נמסר כי לצורך התרגיל הוקמה מנהלת תרגיל על ידי משמר הגבול שתפקידה תכנון והכנת התרגיל בהתאם לאיומים האפשריים, הזרמת התרגיל ותרגול המשתתפים. בחלק מהתרגיל השתתפו אזרחים כניצבים וזאת על מנת לדמות מצבי אמת.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אזור הבורסה ברמת גן
צילום: אורן שביט
דרך נמיר בתל-אביב
צילום: ירון ברנר
מומלצים