שתף קטע נבחר

המעצמות מגבירות הדיונים בסנקציות על איראן

נציגי חמש החברות הקבועות במועצת הביטחון וגרמניה נפגשו בפעם השנייה תוך יממה כדי לדון בסבב עיצומים רביעי. לדברי דיפלומט, השיחות עשויות להימשך על בסיס יומי. הפגישה אמש הוצגה כ"בונה", אך לפי מקורות - הפערים עדיין משמעותיים

שש המעצמות מגבירות את קצב השיחות על סנקציות אפשריות נגד איראן, על רקע תוכנית הגרעין שלה. אמש (יום ה') נועדו במטה האו"ם בניו-יורק נציגי חמש החברות הקבועות במועצת הביטחון וגרמניה זו הפעם השנייה תוך יממה והשלישית תוך שבוע.

 

שגריריהן באו"ם של ארה"ב, רוסיה, סין בריטניה, צרפת וגרמניה נפגשו בדלתיים סגורות, כ-15 שעות אחרי שנעלו ישיבה

קודמת בת שלוש שעות. בתום הפגישה אמש אמר שגריר בריטניה באו"ם, מארק ליאל גרנט, כי השיחות היו "בונות מאוד", בדומה למה שאמרו שגרירי רוסיה, סין וצרפת בתום השיחות אמש. שגריר צרפת באו"ם, ג'רארד אראוד, אמר כי השיחות מתקדמות בצורה "טובה מאוד".

 

חרף ההצהרות האופטימיות משהו, דיפלומטים מעריכים כי צפוי עוד משא ומתן קשה כדי לגשר על הפערים בין מוסקבה ובייג'ינג למעצמות המערב. יש לזכור כי רוסיה וסין נהנות שתיהן מזכות וטו במועצת הביטחון של האו"ם, ולפיכך לא ניתן לאשר בה סבב סנקציות רביעי נגד איראן ללא תמיכתן.

 

ארה"ב ובנות בריתה מנסות לקדם החלטה מהירה על סנקציות חריפות, כדי ללחוץ על טהרן לשאת ולתת בנוגע לתוכנית הגרעין שלה, שלדבריהן נועדה לייצר נשק גרעיני. גורמי מודיעין וצבא בכירים בארה"ב אמרו אתמול כי לאיראן עשוי להיות די חומר גרעיני לייצור פצצה בתוך שנה.

 

דיפלומט מערבי אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי הצדדים מגבירים את השיחות בנושא הסנקציות. דיפלומט אחר אמר כי נציגי שש המדינות עשויים להתחיל לדון בעניין על בסיס כמעט יומי.

 

מקיין לאובמה: זמן ללחוץ על ההדק

לפי דיפלומט באו"ם הבקיא בפרטי השיחות, ההחלטה שבה דנים נציגי המעצמות נוגעת לחמישה נושאים: חיזוק אמברגו הנשק הקיים נגד איראן, כך שיאסור גם העברת נשק קל לידיה; פגיעה במשמרות המהפכה האיראניות, שחולשות על חברות וארגונים הקשורים להפצת נשק; הפחתה של השקעות חדשות במגזר האנרגיה האיראני; חיזוק הסנקציות על תעשיית ההובלה הימית של איראן כך שניתן יהיה להחרים מטען חשוד בים; וחיזוק העיצומים הכלכליים הנוכחיים נגד טהרן.

 

ובינתיים, סנאטור ג'ון מקיין, שהתמודד מול ברק אובמה בבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2008, האשים אותו כי הוא מאיים על

איראן יותר מדי, ואמר שהגיע הזמן למעשים. "אנחנו ממשיכים לכוון אקדח לעברם, אבל לא לחצנו על שום הדק עדין. הגיע הזמן שנעשה את זה".

 

מקיין נשאל במהלך הפריימריז של המפלגה הרפובליקנית כיצד יש לטפל לדעתו באיום האיראני, והשיב אז במילים "בום, בום, בום איראן". דבריו הולידו ביקורת גדולה עליו, ועוררו את התחושה שהוא אינו אחראי. גם עכשיו הוא נשמע נחרץ, ובהופעה בסנאט אמר: "ג'ורג' שולץ, מזכיר המדינה המועדף עליי, סיפר שאיש מארינס אמר לו פעם בתרגיל: 'אל תאיים אף פעם על אף אחד, אלא אם כן אתה מוכן ללחוץ על ההדק'".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מועצת הביטחון. תמיכת סין ורוסיה נדרשת
צילום: שחר עזרן
מקיין. "די לדבר, תירה"
צילום: AP
מומלצים