שתף קטע נבחר

הפרקליטות בעליון: מאות יעידו בחקירת הולילנד

חשודים בפרשת השוחד ערערו לבית המשפט העליון על המשך החזקתם במעצר. נציגת הפרקליטות פתחה צוהר להיקף העצום של התיק: "פרשה דחופה וחמורה שאין כמותה". עורכי-דינם של צ'רני וקלנר: הם לא יכולים להישאר מרוכזים בחקירות

"מדובר בפרשה דחופה וחמורה שאין כמותה. אני לא אפריז אם אומר שעוד מאות עדים אמורים להיחקר בה". כך אמרה הבוקר (יום א') בבית המשפט העליון נציגת פרקליטות המדינה, בדיון על מעצרי חשודים בפרשת הולילנד.

  

פרשת הולילנד - כותרות אחרונות ב-ynet 

 

הדיון נסוב אודות המשך החזקתם במעצר של הלל צ'רני ואביגדור קלנר, היזמים שלפי החשד שילמו את השוחד, בעקבות ערר שהגישו על החלטת בית המשפט המחוזי.

 

חשב אחת החברות שניהלו את הפרויקט, אליהו חסון, ישוחרר כבר בצהריים למעצר בית. פרקליטו, עו"ד גיל פרידמן, משך את הערעור לאחר שהגיע להסכמה עם המשטרה. "הוא אמר שהיה שמח להיות עד מדינה, רק שאין לו מה למסור", טען עורך הדין. "בחקירה הפנו אליו את המסמכים עליהם היה רשום א"א (צ'קים שיועדו לכאורה לאהוד אולמרט - א.ג), אולם לא היה לו מושג במה מדובר".


מחאה יצירתית? אתמול בכניסה לשכונה (צילום: גיל יוחנן)

 

את הפרט המעניין אודות היקף החקירה העצום ציינה עו"ד ליאת בן-ארי, נציגת פרקליטות מיסוי וכלכלה המלווה את התיק.

 היא הוסיפה עוד כי עד כה נאספו ראיות "בהיקף מרשים" המבססות את החשדות וכי חוקרי היחידה החוקרת עובדים ככל יכולתם על מנת לבצע את הפעולות הנדרשות במהירות הראויה. 

 

"אין להיכשל באיסוף ראיות רק משום שחשודים שוחררו בטרם עת. ברור לכולם שבעידן זה יהיה קשה לפקח על החשודים אם ישוחררו למעצר בית. הפרקליטות מלווה את התיק ובוחנת בכל יום את המצב. אני מבקשת לדחות את העררים", אמרה בן ארי.

 

"הוא לא יכול להישאר צלול"

במהלך הדיון טען פרקליטו של צר'ני, עו"ד גיורא אדרת, כי החקירה מתייחסת לחשד לעבירות מאמצע שנות ה-90 עד 2006 ולא מדובר בעברות שבוצעו עד עתה והופסקו בגלל החקירה. לגבי שתיקתו של צ'רני בחקירה - הסביר שבתחילה הוא שיתף פעולה, אבל בחר בזכות השתיקה אחרי שהוחלט להאריך את מעצרו בתשעה ימים: "אדם לאחר ימי מעצר כה רבים לא יכול להיות צלול, להפעיל את מלוא חושיו ולענות בצורה סבירה על שאלות. כל טעות תכבול אותו להמשך הדרך".

 

פרקליטו של אביגדור קלנר, עו"ד איתן מעוז, טען במהלך הדיון כי לא מובן לו איך אחרי שישה ימים שקלנר במעצר,

 החשד רק גדל ולמשטרה דרושים ימי מעצר נוספים. מעוז הוסיף גם הוא שקלנר צריך להיות מרוכז וימי המעצר הרבים מקשים עליו: "הוא לא מסוגל לשבת יום יום ולהגיע לחקירה מהבוקר עד הלילה".

 

בהמשך היום צפוי מחליפו של אולמרט בלשכת ראש העיר, אורי לופוליאנסקי, להשתחרר למעצר בית, תחת תנאים מגבילים עם צו עיכוב יציאה מהארץ. פרקליטו עורך דין יאיר גולן, אמר ל-ynet: "אני מרוצה מכך שהמשטרה החליטה לשחרר את מר לופוליאנסקי ממעצר מיותר שריצה עד כה".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צ'רני. לא יכול להפעיל את כל החושים
צילום: עופר עמרם
קלנר. לא יכול מהבוקר עד הלילה
צילום: עופר עמרם
מ-30 אלף ליותר מ-300 אלף מ"ר
צילום: רויטרס
מומלצים