שתף קטע נבחר

יריד תעסוקה לבעלי מוגבלות: "אנו לא שונים מכם"

יותר מ-200 בעלי מוגבלויות השתתפו ביריד התעסוקה בנתניה; מולם ניצבו כ-20 מעסיקים, ביניהם IBM, אינטל, ופלאפון, הנכונים לקלוט אותם לעבודה. בצד שמחה על קיום היריד רבים מהם זעמו על האפליה בשוק העבודה - צפו בסרטון

יותר מ-200 איש ואשה השתתפו ביריד התעסוקה לבעלי המוגבלויות שהתקיים בשבוע שעבר (ה') במתחם אולג'ובס שבנתניה; מולם ניצבו כ-20 מעסיקים, ביניהם  IBM, אינטל, פלאפון, תקשוב, מכלול, מקשיבים.נט, וקול יכול, הנכונים לקלוט את חלקם לעבודה. בצד השמחה על קיום היריד נשמעו טענות רבות בנוגע לאפליה ממנה הם סובלים בקבלה לעבודה.

 

 

"מתוך מיליון וחצי ישראלים שמגדירים את עצמם עם מוגבלות מתונה או חמורה רק 40% מועסקים, לעומת 70% בציבור הכללי". עמד על חומרת המצב נציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים, אחיה קאמרה. קאמרה, בעל מוגבלות שמיעה בעצמו, הסביר ל-ynet שבעלי המוגבלויות באים לפה כשהם יודעים ש"יש כאן מעסיקים שמוכנים לתת להם צ'אנס, מוכנים לנסות", וזה, לדבריו, מה שעושה את ההבדל.

 

יוזמת האירוע, נורית פלג-וולברג הסובלת מדיס-אוטונומיה משפחתית, הסבירה מה הניע אותה לכך: "אני אישית מחפשת עבודה הרבה זמן ויש לי תואר וניסיון, אבל קשה לי למצוא. ראיתי שלעוד אנשים יש את אותה בעיה. אז הבנתי שצריך לעשות משהו. מי שסייעה לה במלאכה, גלי ווינטראוב, הסובלת משיתוק מוחין מלידה, הסבירה שגם היא והיא קיוותה שיריד כזה יסייע לה ולחבריה להצטרף לשוק העבודה. ווינטראוב, בימאית דוקומונטרית, מחפשת עבודה בבימוי, הפקה, ותחקירנות בטלוויזיה. 

 

"אנחנו רוצים לצאת החוצה"

על אף שחלק משמעותי מבעלי המוגבלויות ייאלץ לעבוד מהבית, יהודית, אשר נמצאת בכיסא גלגלים, אך ניידת ותזזיתית מבהירה ש"בעלי מוגבלויות המחפשים תעסוקה אינם עושים זאת כדי לשבת בבית, אנחנו יושבים יותר מדי בבית, אנחנו רוצים לצאת, להעשיר את עצמנו, להכיר אנשים. אנשים חושבים שזה לא חשוב - אבל זה מאוד חשוב". יהודית מחפשת עבודה, במשרד, תיוק, הזנת נתונים. היא מסוגלת לעשות את כל זה ללא קושי, היא אומרת.

 

רחל ולאה, לקוייות שמיעה, שומרות על מצב רוח מרומם אך מתקשות להסתיר את אכזבתן מהאירוע: "המעסיקים מחפשים יותר כאלו שיכולים לדבר בטלפונים", והן, מטבע הדברים, אינן יכולות לעשות זאת. לאה, אשר מתעתדם לפנות ללימודים אקדמים בשנה הקרובה, מחפשת עבודות כלליות. רחל, מחפשת עבודה בעיתון, פרסום, ושיווק בהקשר של עיצוב גרפי".

 

מסתכלים בעיניים מוזרות

ישראלה תסמה, הנמצאת גם היא בכיסא גלגלים שומרת על ארשת אצילית כשהיא מספרת על הקשיים להיכנס לשוק העבודה: "כל מקומות ההשמה שאמורים למצוא לך עבודה מסתכלים בעיניים מוזרות של 'איך אני אמצא לך עבודה? איפה אני אמצא לך עבודה' כשאני נכנסת לחברות השמה עם כיסא הגלגלים", זה התפקיד שלכם - היא אומרת.

 

ניכר על ישראלה, כמו גם על הרבה ממחפשי העבודה באירוע, שנמאס להם להרגיש ילדים חורגים של החברה: "למדתי בביה"ס רגיל, סיימתי בגרות, התגייסתי לצבא לשנתיים - בהתנדבות - עשיתי פסיכומטרי וכעת אני עומדת להתחיל את לימודי. מסלול החיים שלי הוא כמו של כולם, עם הכל התמודדתי ובהצלחה - ומגיע לי בזכות לעבוד כמו כל אדם אחר". שירן, המסתייעת בקביים, ולומדת מזכירות רפואית  מסכימה ואומרת "גם לנו יש יכולות למרות המגבלות שלנו. זה לא עושה אותנו שונים מאנשים אחרים".

  

לשרון קיסר, לקויית ראייה המסתייעת במקל עיוורים, קשה להסתיר את הכעס והעלבון כשהיא נשאלת לגבי התרשמותה ממה שיש לשוק העבודה להציע לבעלי מוגבלויות: "הפלו אותי, מנעו ממני עבודה ואף ניצלו כשכבר כן לקחו אותי לעבודה", היא אומרת. גם אלכס, בחור צעיר הסובל מתסמונת טורט קלה, מסר ל-ynet ש"שמעסיקים כבר סירבו להעסיק אותי בתואנות מופרכות, רק בגלל המוגבלות. לא כולם רוצים או מסוגלים להבין שמעבר לעוויתות הקלות המזדמנות, אין לי שום קושי לבצע כל תפקיד שהוא".

 

"דווקא לבעלי המוגבלות יש מוטיבציה גבוהה"

גבריאל רוט, בעל חברת גל למכשירי שמיעה, כועס למשמע העוולות שבהם נתקלים בעלי המוגבלויות בשוק העבודה: "חבל שיש אנשים שחושבים שמוגבלות זה מחסום, דווקא לבעלי המוגבלות יש מוטיבציה גבוהה מאוד ולכן באתי לחפש כאן במיוחד עובדים. ואני עוד מגיע מירושלים".

 

מנכ"ל אולג'ובס, רויטל הנדלר, מסרה ל-ynet ש"היריד היה הצלחה מאוד גדולה. הגיעו יותר מ-200 אנשים; היו פה 19 בהן חברות גדולות ומובילות. כולי תקווה שהצלחנו בצעד אחד לעשות את החיים שלהם קצת יותר קלים.

 

גם נציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, קאמרה, נשמע אופטימי: "בעשר השנים האחרונות, מאז שנחקק חוק השוויון, בהחלט יש שינוי בישראל. אני חושב שהיריד הזה גם מעיד על כך". עוד קרא קאמרה קרא למעסיקים להימנע מאפליה ולנצל את החוק המקנה לבעלי עסק המעוניינים לבצע בו התאמות להעסקת בעלי מוגבלויות סיוע ממשלתי של עד 60 אלף שקל למטרה זו. וכן, לבעלי המוגבלויות לפנות לסיוע המשרד בכל מקרה של אפליה.

 

להצעות עבודה למחפשי העבודה להלן יש ללחוץ על שמם על מנת לשלוח להם דוא"ל:

  • נורית פלג-וולברג - מחפשת עבודה בכמעט כל דבר שקשור לאינטרנט, כתיבת תוכן, ועריכת תוכן.
  • אברהם רואש - מחפש עבודות משרדיות, או עבודות מהבית.
  • שרון קיסר - מחפשת עבודה בתחום המזכירות, פקידות, פקידת קבלה, עוזרת מנכ"ל וכיוב', עם אפשרויות קידום.
  • ישראלה תסמה - מחפשת עבודה בתחום שירות לקוחות עם אפשרויות קידום.
  • גלי ווינטראוב - מחפשת עבודה בבימוי, הפקה, ותחקירנות בטלוויזיה.
  • אלכס - מחפש עבודה כמעצב גרפי.
  • אוריאנה - מנהלת חשבונות, לקראת סיום תואר בראיית חשבון. מעוניינת לעבוד במשרד רו"ח או כאחראית רכש יבוא-יצוא, שגם בזה יש לה ניסיון.
  • מיטל -  הסובלת מנכות (דיס-אוטונומיה משפחתית) המתבטאת בחולשה בשרירי הרגליים ולקות בדיבור - מחפשת עבודה באזור ראשון לציון בעבודות מחשב קלות, הקלדות, גרפיקה ממוחשבת, יצירת אלבומים, כרטיסי ביקור וברכות.
  • קרן גפן - מחפשת עבודה בעיצוב גרפי, חיתוך וניילון מסמכים וכרטיסי ביקור.

 

ניתן לשלוח הצעות עבודה נוספות ליוזמת האירוע נורית פלג-וולברג, אשר תפנה אותן לחברות הרלוונטיות: למשלוח - לחץ כאן .

 


פורסם לראשונה 18/04/2010 16:25

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ישראלה מחפשת עבודה
צילום: אסי כהן
איריס מחפשת עבודה
צילום: אסי כהן
נתקלים באפליה
צילום: אסי כהן
מומלצים