שתף קטע נבחר

פרס בטקס יום הזיכרון: "לא לזלזל ביכולתנו"

אירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל נפתחו בצפירת דומייה בת דקה לזכר 22,684 הנופלים. בטקס ברחבת הכותל המערבי אמר הנשיא שמעון פרס למשפחות השכולות: "אני יודע שאין נחמה המהווה תחליף לבן שלצעדיו אתם מצפים בחדר המדרגות שהשתתק לפתע". הוא התייחס לתוכנית הגרעין האיראנית ואמר: "לנו אסור לזלזל באיומים. אבל להם אסור לזלזל ביכולתנו"

אירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל נפתחו הערב (יום א') בשעה 20:00 בצפירת דומייה בת דקה לזכר 22,684 הנופלים, אשר נשמעה ברחבי המדינה. מיד לאחר מכן החל ברחבת הכותל המערבי הטקס המרכזי במעמד נשיא המדינה שמעון פרס, ראש העיר ירושלים ניר ברקת והרמטכ"ל רב-אלוף גבי אשכנזי. 

 

הנשיא פרס פתח את נאומו בפנייה נרגשת למשפחות השכולות: "אתם נציגים של למעלה משני

ריבוא בתים בישראל שאיבדו את היקר להם מכל, בסערת הקרב, ובמילוי תפקידם. זה הבן, זו הבת, שלא נראה אותם יותר לעולם. זו בת השחוק שלהם, זה הצחוק המתגלגל של האבא, של הבעל, שלא נשמע עוד. זה המבט בעיניים, זה העצב וזה החיוך של האח, האחות, שאבדו לעולם.

 

"אני יודע שאין נחמה המהווה תחליף לבן שלצעדיו אתם מצפים בחדר המדרגות שהשתתק לפתע", אמר הנשיא פרס, "הבן שאת מדיו תליתם על קולב בארון ואתם מבקשים לחוש מהם פעם נוספת את ריח גופו. הבן והבת שאתם מתבוננים בתמונותיהם בגעגועים, שרק גוברים והולכים.

 

"הנשיא התייחס לאיום הגרעין האיראני ואמר כי "עדיין ישנם המנסים לכלותינו. ובראשם, שלטון איראני עריץ השואף להשתלט על המזרח התיכון, לשתקו בנשק מאיים, ובהפצתו שנאת ישראל כדי להרדים חששות ערב. לנו אסור לזלזל באיומים. אבל להם אסור לזלזל ביכולתנו".

 

הוא ביקש להעביר מסר של שלום: "אין אנו חפצי מלחמות. אנו מדינה חפצת-שלום אבל יודעת, ותדע, לעמוד על נפשה. אנו מדינה דמוקרטית, רבת פלגים ושסעים, ויכוחים ומריבות פנימיות - אבל אנחנו גם אומה היודעת להתאחד ולהתעלות בשעת הצורך, להגן על חייה ולהנחיל תבוסות צורבות לאורבים לקיומה".


"אומה היודעת להתאחד ולהתעלות בשעת הצורך". פרס (צילום: גיל יוחנן)

 

אשכנזי: "מבין את תחושת האובדן"

הרמטכ"ל אשכנזי אמר למשפחות השכולות: "רק מי ששכל את הטוב ברעיו אותנו יוכל להבין, כתב חיים חפר. אני עומד בפניכם היום כלוחם וכמפקד שב-36 שנות שירותי שכלתי את הטובים ביותר שברעיי ובחבריי וחזרתי משדות האש בשורות חסרות. אני מבין את תחושת האובדן והגעגוע".

 

אשכנזי הזכיר את רב-סרן אלירז פרץ וסמל-ראשון אילן סביאטקובסקי שנהרגו בחילופי אש ברצועת עזה בחודש שעבר. הוא ציין כי מדובר ב"אח שכול שהתעקש למלא את חובתו בראש שורות לוחמיו" ובלוחם "שאהבתו לארץ הביאה אותו לפתוח בתהחיך של גיור במקביל לשירותו כלוחם". לדבריו, "סיפורים אלו ואחרים הם עדות ניצחת לתחושת השליחות, לנחישות ולמסירות הנפש המנחות את צעירי הארץ הזאת, את חייליה ואת מפקדיה". 

 

הרמטכ"ל ציין כי "כדי שהמחיר היקר ששילמו רעינו לנשק לא יהיה לשווא, כדי שנוכל להביט בעצמנו ולומר שאכן 'כל ישראל ערבים זה לזה' - אנו מחויבים לטפח את האחדות ואת הסבלנות והסובלנות, להוקיר את תרומתם של המשרתים בסדיר ובמילואים, להוקיע את המשתמטים ולהציב את השירות למען המדינה כערך עליון".


 

הטקס ברחבת הכותל. "אין אנו חפצי מלחמות" (צילום: גיל יוחנן) 

 

מספר החללים כולל את הנופלים מאז 1860, לרבות אנשי הבריגדה היהודית, המחתרות, צה"ל, המשטרה, שב"כ, שב"ס, המוסד ונפגעי פעולות האיבה. מאז יום הזיכרון בשנה שעברה נוספו לרשימת החללים 113 ישראלים.

 

בבנייני האומה בירושלים משתתפות מאות משפחות שכולות ואלפי אורחים באירוע "זוכרים שרים ומספרים - בתקווה וביחד". מרים ושלומית פרץ, אמו ואלמנתו של רב-סרן אלירז פרץ ז"ל, נוטלות חלק באירוע אשר מועבר בשידור ישיר ב-ynet.

 

בטקס של ארגון "יד לבנים" שהתקיים אחר הצהריים בגבעת התחמושת השתתף ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שאמר: "לוחמי גבעת התחמושת ואחרים מסרו את חייהם למען מדינת ישראל תוך אמונה בצדקת המטרה של הגנה על מדינתו האחת והיחידה של העם היהודי. כך היו גם אחרוני הנופלים, רס"ן אלירז פרץ וסמ"ר אילן סביאטקובסקי ז"ל, שנפלו לאחרונה בעזה".


"הקורבן לא היה לשווא". בית העלמין בקריית שאול (צילום: ירון ברנר)

 

גם שר הביטחון, אהוד ברק, נשא דברים בטקס של אוניברסיטת תל אביב. "המשפחות השכולות שילמו מחיר קשה מנשוא, בלתי נתפס כמעט, אך קורבנם על מזבח הביטחון, לא היה לשווא", אמר.

 

מחר בשעה 11:00 ייערכו טקסים ממלכתיים ב-43 בתי עלמין צבאיים וליד האנדרטה לחללים הבדואים בצומת המוביל - לאחר צפירת דומייה בת שתי דקות. ראש הממשלה נתניהו ישתתף בטקס בהר הרצל בירושלים, השר ברק ישתתף בטקס בקריית שאול, השר משה כחלון ייצג את הממשלה בבית העלמין בחיפה, השר אביגדור ליברמן באשדוד, השר אלי ישי בחדרה, השר מיכאל איתן בשדרות, סגן השר יעקב ליצמן בקריית גת ויו"ר הכנסת ראובן ריבלין ישתתף בטקס בהר-הזיתים. שעתיים לאחר מכן יערך בהר הרצל טקס לזכר נרצחי פעולות האיבה, במעמד נשיא המדינה.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 18/04/2010 19:38

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרס ואשכנזי בטקס
צילום: גיל יוחנן
הטקס ברחבת הכותל
צילום: גיל יוחנן
אשכנזי. "להוקיע את המשתמטים"
צילום: ששון תירם
מומלצים