שתף קטע נבחר

שיר לחלל שלעולם לא נראה את פניו

הוא השתתף בעשרות מבצעים מסוכנים, אך תמונתו של סא"ל עמנואל מורנו, שנהרג בפעולה נועזת של סיירת מטכ"ל בלבנון, לא תתפרסם בשל הפעילות הרגישה. ynet מביא בהאזנה ראשונה את השיר שכתב חברו ושרו אחיו להנצחת זכרו

סא"ל עמנואל מורנו נהרג בגיל 36 במהלך פעולה נועזת של סיירת מטכ"ל לקראת סוף מלחמת לבנון השנייה, אולם באופן יוצא דופן חל איסור על פרסום תמונתו גם אחרי מותו, בשל הפעילויות הרגישות שבהן נטל חלק. חברו הטוב, יורם לוי, כתב שיר לזכרו, שיר לחלל שלעולם לא נראה את פניו. ynet מאפשר לכם האזנה ראשונה לשיר. 

מורנו, ששירת בסיירת מאז גיוסו לצה"ל בגיל 18, השתתף בעשרות מבצעים מסוכנים, שרובם נותר חסוי. הוא החלל הראשון של סיירת מטכ"ל מאז ‭.1994‬ "צדיק נסתר היית בחייך, צנוע גם במותך", כתב לוי ושלושת אחיו של מורנו - שמואל, משה ודן - שרים בעברית ובצרפתית: "אסור היה לך לספר בחייך, כמה סיפרו עליך במותך".

 

לידי ynet הגיע ההספד המרגש של מפקד סיירת מטכ"ל, שאמר על מורנו: "עמנואל הוביל פעילויות מבצעיות מורכבות ביותר שנעשו ביחידה, מהחשובות שבוצעו בצה"ל ואשר תרומתם לביטחון המדינה רבה ומשמעותית. האתגרים עמם התמודד במהלך שירותו, דרשו יכולות מקצועיות נדירות, חשיבה ממוקדת וחדה ואחריות אישית יוצאת דופן".


קברו הטרי של מורנו. "יציבות ארץ-ישראלית" (צילום: חיים צח) 

 

לדברי המפקד, "בשנים האחרונות, היה עמנואל נושא הדגל בראש המחנה בפלגתו. עמנואל היה למושא גאווה והערכה בקרב דור צעיר של לוחמים שגדלו בסביבתו. אך מעל לכל אלה הדברים, עטפו את אישיותו, ערכיות, יושר, אהבת המולדת, יציבות ארץ-ישראלית שאיננה שנויה במחלוקת.

 

"אהבת האדם, אהבת המשפחה, שסיפקה לו כל כך הרבה אנרגיות. מתוך אלה, עלו וגאו עוצמותיו, אשר הקרינו מחוזקן על כולנו. בצניעותו, במקוריותו וברגישותו - כבש אותנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיר כהן
זוכרים את עמנואל
צילום: אמיר כהן
צילום: איי אף פי
מקום הפעולה בבעל בק. ארכיון
צילום: איי אף פי
מומלצים