שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  נתניהו בהר הרצל: "נגשים את חלום הנופלים"
  אחרי צפירת הדומייה לזכר 22,684 הנופלים נפתחו טקסים בבתי העלמין הצבאיים. ראש הממשלה נתניהו בטקס בהר הרצל: "ידנו האחת מושטת לשלום לכל שכנינו החפצים בשלום, וידנו השנייה אוחזת בחרב דוד". יו"ר הכנסת ריבלין בהר הזיתים: "לא נשב בחוסר מעש כשיבקשו להרים יד על העיר שחוברה לה יחדיו"

  זוכרים את 22,684 הנופלים : הבוקר (יום ב') בשעה 11:00 נשמעה ברחבי הארץ צפירת דומייה בת שתי דקות לזכר חללי מערכות צה"ל ונפגעי פעולות האיבה. מיד לאחר מכן החלו טקסים ממלכתיים ב-43 בתי עלמין צבאיים וליד האנדרטה לחללים הבדואים בצומת המוביל.

   

  בטקס המרכזי בהר הרצל בירושלים השתתפו ראש הממשלה בנימין נתניהו, הנשיא שמעון פרס ונשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש. הטקס הובא בשידור ישיר ב-ynet. בשעה 13:00 יתקיים טקס באנדרטה לזכר חללי פעולות האיבה בהר הרצל בהשתתפות ראש הממשלה, הנשיא ויו"ר הכנסת ראובן ריבלין.  

   

  ראש הממשלה סיפר בנאומו בהר הרצל כיצד זמן קצר אחרי גיוסו לסיירת מטכ"ל, מתו שניים מחבריו לנשק, זוהר ליניק ודוד בן-חמו, במהלך הכנות למבצע. "ליוויתי אותם לרכב הפינוי שהסיע אותנו לבית החולים תל השומר.

  אני ישבתי בספסל האחורי והחזקתי את דויד בכל כוחי. הוא נפטר בזרועותיי טרם הגענו לבית החולים. זוהר נפטר זמן קצר לאחר מכן. את הרגעים הללו לא אשכח לעולם. שניהם, זוהר ודויד, נותרו בני 19 לנצח.

   

  "האובדן שלנו כבד מנשוא", הוסיף נתניהו, "נחמתנו היא להמשיך את דרכם של יקירינו ולהגשים את חלומם. אנו עם שוחר שלום ומתפלל לשלום. ידנו האחת מושטת לשלום לכל שכנינו החפצים בשלום, וידנו השנייה אוחזת בחרב דוד כדי להגן על עמנו נגד מבקשי נפשנו".


  "האובדן שלנו כבד מנשוא". הטקס בהר הרצל (צילום: גיל יוחנן)

   

  ראש הממשלה סיפר גם על הדרך שבה התמודדה משפחתו עם מות אחיו, יוני נתניהו ז"ל. "לכל משפחה דרך משלה להתמודד עם האובדן", אמר, "אני זוכר פעם אחת שראיתי את אמי צילה ז"ל יושבת על כורסה בסלון בבית הוריי ובוהה למרחקים, ופתאום חלף חיוך על פניה. שאלתי אותה - 'אמא על מה את חושבת'? 'אני חושבת על יוני, על יונל'ה שלי', ואז היא הוסיפה 'יש לי רק זכרונות טובים'".

   

  ברק: "מדינה לא ניתנת על מגש של כסף" 

  שרי הקבינט ייצגו את הממשלה בטקסים שונים ברחבי הארץ - שר הביטחון אהוד ברק השתתף בטקס בקריית שאול, השר משה כחלון ייצג את הממשלה בבית העלמין בחיפה, השר אביגדור ליברמן באשדוד, השר אלי ישי בחדרה, השר מיכאל איתן בשדרות, סגן השר יעקב ליצמן בקריית גת ויו"ר הכנסת ריבלין בהר הזיתים. גם חברי כנסת רבים השתתפו בטקסים ברחבי הארץ.

   

  שר הביטחון אמר בנאומו כי החללים "הם המחיר ההכרחי של ריבונות ישראל בדור הזה. מדינה לא ניתנת על מגש של כסף והחירות ניתנת רק לאלה המוכנים להילחם עליה. המאבק להיות עם חופשי בארצנו זה גורל דורנו. ישראל חזקה ומרתיעה, דרוכה מול כל אויב, קרוב או רחוק, ואנו מוכנים להושיט יד לשלום מתוך עוצמה".

   

  צילום: AFP

   

  השר אבישי ברוורמן אמר בטקס לזכר החללים הבדואים כי "הקשר בין שתי האוכלוסיות אינו יכול להתבסס אך ורק על ברית הדמים. מחובתה של מדינת ישראל להעניק לאחינו הבדואים את המגיע להם בכל תחומי החיים".

   

  שר הרווחה יצחק הרצוג השתתף בטקס לזכר החללים הדרוזים בעוספייה. "כולנו מודעים לחוב העצום שהעם כולו חב כלפיכם ולתחושת האכזבה השוררת לעיתים בציבור הדרוזי", אמר השר, "על כל אלה אשיב ברשותכם, שלמרות הכל ועל אף הכל - החיבור בינינו חזק מכל דבר. זהו חיבור של אחים במלוא מובן המילה. אחים בדם, ברגש, בגורל ובשליחות". 

   

  לבני: "לא די בתפילה" 

  יו"ר הכנסת, רובי ריבלין, נאם בטקס בהר הזיתים, ושלח רמז לממשלה ולקהילה הבינלאומית בסוגיית ירושלים. "מול פני חלקות הגיבורים, נודיע בשער בת רבים: לעיר הזו יימצאו מגיניה. מי שנלחם למענה אז, כשנחמסה בידי זדים, לא יעמוד מנגד, גם הפעם.


  רגע הצפירה בתל אביב (צילום: ירון ברנר)

   

  "וגם אם בתוכנו, יש שנחלשו וציון הולכת ומתחלפת להם באוגנדה, והם מבקשים לחלק את הבית, לחלק את עירו של דוד המלך, אנחנו ואתם, משפחות יקרות - לא נאפשר זאת... לא נשב בחוסר מעש כשיבקשו להרים יד על העיר שחוברה לה יחדיו".

   

  יו"ר האופוזיציה ציפי לבני השתתפה בטקס בבית העלמין בפתח תקווה ואמרה כי "יום הזיכרון ויום העצמאות הם בעיניי ימי חשבון נפש לאומיים, לא רק על העבר אלא על העתיד. איננו יכולים רק להתרפק על החלום הציוני ועל הדור שהיה. אנחנו צריכים לממש אותו, לא לסטות מהחזון, גם בימים של מבוכה. בצד הגאווה הגדולה, נדרשת מחויבות גדולה לעתיד ישראל וערכיה. זו מהות המאבק. השאיפה לשלום אינה חולשה. היא מקור כוחה של ישראל ולא די בתפילה לעושה השלום במרומים, יש להיאבק על השלום ועל המדינה שתהיה ראויה לקורבן הנופלים".  

   

  ראש השב"כ, יובל דיסקין, אמר בטקס של הארגון כי יום הזיכרון נועד "לאפשר לנו להבין את גודל הזכות שנפלה בחלקנו - הזכות לחיות כעם מושרש בארצו, הזכות להגן על עצמנו, הזכות לא להיות תלויים בחסדי אחרים, הזכות לחיות חיים גאים וחופשיים, הזכות להיות אחראים לעתידנו ולעתיד ילדינו. ולנו אנשי השירות, זו הזכות והכבוד - להיות לעם ישראל מגן ולא ייראה".


  113 ישראלים נוספו בשנה שעברה לרשימת הנופלים (צילום: ירון ברנר)

   

  ברחבת המוסדות הלאומיים בבירה התקיים הבוקר טקס זיכרון לזכר היהודים שנרצחו בפיגועי טרור ובאירועים אנטישמיים בעולם, במעמד יו"ר הסוכנות היהודית נתן שרנסקי. גם חיל האוויר הוקיר את חלליו בטקס בהר הטייסים במעמד מפקד החיל, האלוף עידו נחושתן, וראש אגף המודיעין, האלוף עמוס ידלין.

   

  חברת אגד מתגברת היום את קווי השירות לבתי העלמין ברחבי הארץ. במשך כל היום ובכל הקווים, תוענק הנחה של 50 אחוז בנסיעות שעלותן 16.70 שקלים ומעלה לעד שני נוסעים שהם בני משפחות חללי צה"ל. ההנחה תינתן בהצגת תעודת אישור מטעם המחלקה להנצחת החייל של משרד הביטחון. 

    

  בשנה האחרונה נוספו 113 ישראלים לרשימת החללים, אשר כוללת את הנופלים מאז 1860, לרבות אנשי הבריגדה היהודית, המחתרות, צה"ל, המשטרה, שב"כ, שב"ס, המוסד ונפגעי פעולות האיבה. העצב על הנופלים יתחלף בשמחה במהלך טקס הדלקת המשואות המסורתי שיתקיים בהר הרצל בשעה 19:45, אשר יסמל את המעבר מאירועי יום הזיכרון לחגיגות יום העצמאות ה-62 של מדינת ישראל.

   

  Read this article in English


  פורסם לראשונה 19/04/2010 10:50

   

  בהכנת הידיעה השתתפו רונן מדזיני, אטילה שומפלבי, רוני סופר ושרון רופא-אופיר
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  נתניהו. "יד מושטת לשלום, השנייה אוחזת בחרב"
  באדיבות ערוץ 1
  ברק. "המאבק הוא גורל דורנו"
  צילום: ירון ברנר
  "השאיפה לשלום אינה חולשה". לבני
  צילום: AFP
  פרס ואשכנזי בטקס אתמול
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים