שתף קטע נבחר

בג"ץ: ההקפאה חוקית, לא נדרש דיון קודם

ההרכב בראשות ביניש דחה את עתירת המתנחלים, שקבלו על כך שלא שמעו אותם לפני ההחלטה. "אווזים חשובים להם יותר מהתושבים היהודים", אמר אחד ממגישי העתירה

חמישה חודשים מאז הוכרזה הקפאת הבנייה בשטחים, בג"ץ דחה היום (ד') את עתירת המתנחלים - וקבע שלא היה הכרח לשמוע את הסתייגויותיהם מההקפאה בטרם קבלת ההחלטה.

 

בהחלטתם כתבו השופטים - נשיאת העליון דורית ביניש והשופטים אילה פרוקצ'יה וניל הנדל - כי בניגוד לטענת העותרים, לפיה המפקד הצבאי לא יכול להחליט החלטות שכאלה,

 הוא "מוסמך ואף חייב לפעול באזור שמצוי תחת פיקודו באופן העולה בקנה אחד עם המדיניות שנקבעה על ידי הממשלה".

 

השופטים אף דחו את הטענה כי נפלו פגמים בהליך קבלת ההחלטה מכיוון שלא נערך שימוע מוקדם לנפגעים ממנה. "מדובר בהחלטת מדיניות רחבה בעלת השלכות כלליות על הציבור - מסוג ההחלטות שחלים עליהן הסייגים בדבר מתן זכות דיון קודם לקבלת ההחלטה", נכתב בהחלטה.

 

השופטים גם התייחסו לתגובת המדינה, לפיה הדרג המדיני מצא הצדקה מיוחדת לקבל את ההחלטה במהירות -

 מחשש שהזמן שיוקדש למיצוי זכויות הטיעון עלול להיות מנוצל ליצירת עובדות בשטח תוך הסבת נזק מדיני רב - יכולה להצדיק חריגה מהכלל של מתן זכות טיעון. עוד כתבו שופטי בג"ץ כי ההחלטה מידתית, מאוזנת ונותנת משקל הולם למכלול הזכויות והאינטרסים.

 

העתירה הוגשה על ידי הפורום המשפטי למען ארץ ישראל והמועצות המקומיות יהודה ושומרון. מנכ"ל הפורום, נחי אייל, אמר כי "דחיית העתירה מלמדת כי בעיני ביניש וחבריה, פגיעה בזכויות אווזים לפיטום חשובה יותר מפגיעה בזכויות הפרט של תושבי יהודה ושומרון היהודים. החלטת בג"ץ מורידה את אמון הציבור בו לשפל".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ביניש. מידתי
צילום: ג'ורג גינסברג
הפגנה נגד ההקפאה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים