שתף קטע נבחר

עצם לא מזוהה נפל מהשמיים ובער בחוף בת-ים

"ראיתי משהו נופל מלמעלה. אפילו בתוך המים זה דלק, המיס את הצדפים כאילו היו נרות", סיפר ל-ynet מציל בחוף הדתיים. במשטרה בטוחים שזהו מטאור זעיר, שיועבר לבדיקה במכון הגיאולוגי. החוף היה מלא, למרבה המזל לא היו נפגעים

מישהו שולח לבת-ים רמזים מלמעלה? עצם שטיבו אינו ברור נפל מהשמיים בצהריים (שבת) סמוך לסוכת המציל בחוף הדתיים (החוף הנפרד) שבבת-ים, ובער במשך שעות. כך נודע ל-ynet. לפי המשטרה, מדובר בגרם שמיימי זעיר - מטאור.

 

בסביבות 9:30 כבר שהו בחוף שבדרום הטיילת בבת-ים עשרות מתרחצים, בהם גם ילדים. למרבה המזל, העצם, שנחת ממש על שפת הים, לא פגע באף אחד מהם. במקום נרשמה בהלה רבה והתקהלות. האבן השחורה נלקחה על ידי החבלן המשטרתי, ותועבר בהמשך לבדיקה במכון הגיאולוגי. בעיר הזכירו גם את מיקומו של בסיס צבאי שבו נערכים ניסויים, כקילומטר דרומית משם על החוף.

 

 

ישראל רוקח, המציל שראה את המטאור נוחת, סיפר ל-ynet: "יצאתי בבוקר כמו תמיד לסיור במים על החסקה, וכאשר התקרבתי בחזרה אל קו החוף, הבחנתי בעצם קטן נוחת מלמעלה ומתחיל לבעור.

 

"בהתחלה לא הבנתי במה מדובר, וחשבתי שמישהו זרק את זה מלמעלה. כשהתקרבתי ראיתי עצם קטן שלא מפסיק לבעור וגם מוציא עשן. מיד קראתי לחבריי המצילים שלא האמינו לי, הם ירדו למטה ובמקביל הזעקנו את המשטרה", סיפר המציל.


המצילים והעצם. "היה לו ריח מוזר" (צילום: אילן לילוש, משטרת ת"א)

 

יוסי מזרחי, מציל שהיה עמו, הוסיף וסיפר כי "המטאוריט לא הפסיק לבעור והדיף ריח מוזר. גם כאשר הרמנו אותו עם את חפירה והנחנו אותו בתוך המים הוא המשיך לדלוק, ואפילו המיס את הצדפים כאילו שהיו נרות. כשבא שוטר, אחרי שהעצם כבה הוא נעץ בו להב של האולר שלו, ופתאום זה התחיל לבעור מחדש".

 

לדברי מזרחי, בעת הנפילה לא נשמע פיצוץ או רעש כלשהו, אך בהמשך "כשהחבלנים לקחו את זה, ראינו שזה בצבע שחור במרקם ספוגי, ככל הנראה מהמים שספג.

 היה מזל גדול שאף אחד לא נפגע מזה, כי החוף היה מלא מאוד, ולאחר המקרה המשיך לתפקד כרגיל".

  

יושב-ראש האגודה הישראלית לאסטרונומיה, יגאל פתאל, אמר כי "מטאוריטים נופלים כל הזמן, אבל אחד שנופל במקום שבו יש יישוב, לעיני צופים, הוא מחזה נדיר. רובם נשרפים באטמוספירה אך אחת לכמה שנים ניתן לראות כדור אש שנוחת במקום הומה אדם".

 

פתאל ביקש לסייג את הזיהוי של החפץ כמטאור וציין כי מטאורים אמורים להצטנן כשהם נכנסים לאטמוספירה ומתקרבים לאדמה.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מזהים?
צילום: אילן לילוש, משטרת תל אביב
"זה היה שחור וספוגי, כנראה בגלל המים"
צילום: אילן לילוש, משטרת תל אביב
מומלצים