שתף קטע נבחר

ח"כים נרגשים לקראת קדאפי: "טריפולי כמו עכו"

המשלחת הערבית-ישראלית שכוללת גם את ראאד סלאח נחתה בלוב, וחבריה סיפרו מהבירה ל-ynet על מחזות מרגשים: איחוד אחים אחרי 35 שנה, עיר ששמעו עליה רק בסיפורים ותחושת היסטוריה. היום ייפגשו עם השליט הצבעוני

בנמל התעופה בטריפולי, בירת לוב, נחתה אתמול (שבת) משלחת גדולה של חברי כנסת ומנהיגי הציבור הערבי בישראל. "זה ביקור היסטורי, שיפתח לנו דלת לביקורים נוספים", אמר ל-ynet ח"כ טלב א-סנע. ביקור המשלחת במדינה עורר זעם בימין, ובשבוע שעבר נשמעו קריאות להעניש את חבריה.

 

המנהיגים הערבים - בהם ראש הפלג הצפוני של התונעה האיסלאמית, ראאד סלאח - נחתו כשהם מלווים בשגריר לוב בירדן, שטס עמם למדינה מעמאן. כבר בנמל התעופה הם נפגשו עם כמה בכירים במשטר הלובי, ומשם נסעו לבית מלון על חוף ימה של טריפולי.


א-סנע וטיבי במטוס ללוב (צילום: עלי אבו כמאל)

 

"טריפולי היא עיר ששמענו ולמדנו עליה רבות", סיפר א-סנע. "לראות אותה מקרוב, להיפגש עם דבר שעליו חלמת, זה מאוד מרגש". התרגשות מיוחדת אחזה במשלחת כשלנמל התעופה הגיע אחיו של עדנאן ג'ואריש, תושב רמלה, שהצטרף למשלחת כדי לפגוש את אחיו, שאותם לא ראה 35 שנה. "יש קהילה גדולה של ערבים ממוצא לובי שחיים בישראל, והיה מחזה מרגש מאין כמותו לראות את המפגש בינו לבין האחים ובן דודו, שהוא שר בממשלה הלובית", סיפר מטריפולי יו"ר חד"ש, ח"כ מוחמד ברכה.

 

אנשי ההנהגה הערבית בישראל רואים בביקור, שיימשך יומיים, פריצת דרך. במשך שנים הם לא הוזמנו לבקר באף מדינה ערבית בשל הדרכון הישראלי שהם נושאים. "איש לא רצה שיחשדו בו כי הוא מנרמל את היחסים עם ישראל, ולכן לא הוזמנו", מסביר א-סנע. "צריך לעשות הפרדה - אנחנו לא צריכים להיות קורבן של הסכסוך הערבי-ישראלי".


גם השייח ראאד סלאח הצטרף לנסיעה (צילום: עלי אבו כמאל)

 

לוב מכהנת זה כחודש כנשיאה התורנית של הליגה הערבית, עם קדאפי בראשה. "אחרי שקדאפי נבחר הוא חשב שיש לתת תשומת לב לאוכלוסייה הפלסטינית בישראל. מבחינתנו זה מפגש מאוד חשוב, כבני האומה הערבית יש לנו זיקה לעולם ולתרבות הערבית, ואך טבעי הוא שנרצה לבקר כאן", אומר ברכה. לטענת חברי המשלחת, לוב אינה נמנית עם המדינות

שעליהן הכריזה ישראל כמדינות אויב, אך הם מציינים שיש מדינות אחרות שאין באפשרותם לבקר בהן. "זה מכעיס ופוגע בזכותנו הבסיסית", מדגיש ברכה.

 

בערב אכלו חברי המשלחת ארוחת ערב חגיגית מחוץ למלון שבו הם מתארחים, וצפו במופע פולקלור ומורשת. היום הם יטוסו לעיר סירת, שבה התקיימה רק לפני כמה שבועות פסגת הליגה הערבית, וייפגשו בה עם קדאפי עצמו. בינתיים הם מתרשמים מיופיה הרב של טריפולי, וברכה סיפר: "השילוב בין הים והמדבר הוא שילוב מדהים, זו עיר מודרנית, מזג האוויר נעים, וקרוב לים יש חומה שמזכירה מאוד את החומה בעכו".

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 24/04/2010 23:41

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מועמר קדאפי. נבחר - והתפנה לערביי ישראל
צילום: רויטרס
ברכה. רוצים לבקר במדינות נוספות
צילום: ירון ברנר
מומלצים