שתף קטע נבחר

חטפו מיליונרית בי-ם ודרשו כופר - המשטרה חילצה

לפני שבועיים נחטפו אשת העסקים וסוכנת הבית שלה בשכונת ממילא היוקרתית. רואה החשבון שלה בלוקסמבורג קיבל פקס ובו דרישת החוטפים: 3.5 מיליון דולר. במהלך שבוע אינטנסיבי של חקירה חובקת עולם, הצליחו הבלשים לשחרר את השתיים ללא פגע, לעצור בזה אחר זה את שלושת החוטפים, ולחשוף מאגר עצום של אמצעי לחימה שהיה ברשותם. ויש גם ביצה סינית

לפעמים המציאות עולה על כל סרט מתח. במשך שבוע שלם עסקה היחידה המרכזית של משטרת ירושלים בדבר אחד: ניסיון לאתר שתי נשים - אשת עסקים מיליונרית וסוכנת הבית שלה - שנחטפו מביתן בעיר, תוך דרישה לכופר. וכמו בהוליווד, לסרט היה סוף טוב: השתיים חולצו ללא פגע, ובזה אחר זה נעצרו שלושת החוטפים, תושבי מרכז הארץ. היום (א') הוסר צו איסור הפרסום שהוטל על פרטי החקירה - מלבד זהותן של החטופות, שנותרה בשלב זה חסויה.

 

יעד החטיפה נבחר בקפידה: אשת עסקים מיליונרית, כבת 60, שעלתה לארץ בשנות ה-90 מחבר המדינות, והתגוררה בגפה בבית בכפר דוד - אחד המתחמים המרכזיים והמפוארים של שכונת ממילא היוקרתית, העומד בשיממנו רוב ימות השנה, שכן רוב בעלי הדירות בו הם תושבי חוץ. אשת העסקים, שעשתה את רוב הונה עוד בטרם עלתה לארץ, דווקא התגוררה במקום בפועל - אם כי רוב עסקיה התנהלו בחו"ל. במהלך השבוע שהתה בבית גם מנהלת משק הבית, בת 50 המתגוררת בבית שמש.

 

ביום ראשון לפני שבועיים בדיוק, בשעת בוקר מוקדמת, הגיעו שלושת החוטפים לבית, לאחר שערכו עליו תצפיות ממושכות ולמדו את סדר יומה של אשת העסקים. אחד מהם היה חמוש באקדח, ולבוש אפוד שעליו היה כתוב "ביטחון". הוא הזדהה כאיש ביטחון, דפק על הדלת, ואז פרץ פנימה יחד עם שני שותפיו באיומי אקדח. השלושה הנחו את שתי הנשים לארוז בגדים לשהות ממושכת מחוץ לבית, ואיימו: "אם לא תבואו, יש דרך אחרת".

 

בעוד השתיים אורזות בגדים וחפצים אישיים, לקחו מהן החוטפים טלפונים ניידים, וגנבו מהבית שני מחשבים אישיים, תכשיטים יקרי ערך וחפץ נוסף בעל ערך גבוה ביותר: ביצה סינית שנעשתה בעבודת יד. את החטופות הכניסו לרכב מסחרי - ונסעו לכיוון מרכז הארץ.

 

...ואז הגיע פקס

במשטרה שמעו לראשונה על האירוע למחרת בבוקר. במוקד התקבלו במקביל תלונותיהם של בני משפחת סוכנת הבית, והעוזרת האישית של אשת העסקים, על היעדרותן הבלתי מוסברת. המתלוננים הביעו את חששם שנשקפת סכנה לחייהן.

 

עם קבלת התלונה, הטיל מפקד המחוז, ניצב אהרן פרנקו, את החקירה על מפקד היחידה המרכזית, ניצב-משנה שמשון נחום. הוא הורה על הקמת צוות חקירה מיוחד, שכלל נציגים ממפלג התשאול, ממפלג המודיעין וממפלג הזרוע המקצועית. במקביל, הוקם חפ"ק מודיעיני וחקירתי שריכז את הפעילות המשטרתית.


הכניסה לדירת המיליונרית. מתחם שומם רוב השנה (צילום: שמוליק גרוסמן)

 

החוקרים, בסיוע יחידות מאגף החקירות והמודיעין במטה הארצי, החלו בחקירה - שקיבלה תפנית עם קבלתו של פקס אצל רואה החשבון של החטופה שמתגורר בלוקסמבורג, בו התבקש להעביר שלושה וחצי מיליון דולר לחשבון בנק בסופיה בירת בולגריה. הבקשה נכתבה בכתב ידה של החטופה, ונשאה את חתימתה. 

 

קבלת הפקס נתנה את האות לשורה של פעולות חקירתיות, שכללו איכון סלולרי, ובתומן גילו החוקרים את המקום שבו הוחזקו החטופות - בניין ברחוב הזוהר בפתח-תקווה. בלשי הימ"ר, בשיתוף שוטרים ממחוז מרכז ומיחידת "הגדעונים", נערכו סביב הבניין והחלו להתכונן לפריצה. הכוחות נערכו בין היתר לתרחיש שבו החוטפים חמושים, וישתמשו בנשק חם כדי לסכל את ניסיון החילוץ.

 

תכננו להתחפש לנשים

ביום שלישי בבוקר, כ-48 שעות לאחר החטיפה, נראו שתי החטופות יוצאות מהבניין בליווי אחד החוטפים - והשלושה עלו על רכב מסחרי והחלו לנסוע. המטרה, כך התברר מאוחר יותר למשטרה, הייתה להחליף דירת מסתור כדי להקשות על איתור החטופות. בשלב זה החליטו הכוחות להתפצל, ובעוד בלשי הימ"ר עוקבים אחר הרכב הנוסע, התארגן כוח של הגדעונים לפריצה לדירה.

 

הבלשים שעקבו אחר הרכב שמרו על מרחק ביטחון כדי שלא להיחשף, והמתינו לשעת כושר. זו הגיעה בצומת שמשון, שם השתלטו הבלשים על הרכב, עצרו אותו, שיחררו את בנות הערובה ללא פגע, ועצרו את החוטף - מיכאל ירוסלבסקי, כבן 45 מפתח-תקווה. במהלך חיפוש ברכב נמצא המכתב המקורי ובו בקשת הכופר.

 

רק לאחר שנודע על החילוץ, פרצו לוחמי הגדעונים יחד עם בלשי הימ"ר לדירה - שהייתה ריקה. בחיפוש שערכו במקום, התברר עד כמה "רציניים" היו החוטפים. במקום נמצא מאגר בלתי נתפס של אמצעי לחימה, שכלל עשרות כלי נשק אוטומטיים, מחסניות, סכיני קומנדו, אזיקי רגליים וידיים, ציוד הסוואה, כובעי גרב, אפודים קרמיים, מכשירי קשר, אמצעים לראיית לילה וכוונות טלסקופיות. עוד נמצאו במקום דרכונים זרים, תעודות זהות ישראליות, תעודות חוגר, וכן כלי איפור, שבהם, לפי החשד, התכוונו החוטפים להשתמש כדי להתחפש לנשים.

 

הביצה שנמצאה

אולם בכך לא תמה המלאכה - שני חוטפים עדיין הסתובבו חופשיים, והמצוד אחריהם נמשך. שוטרי מחוז מרכז, שסייעו לימ"ר, עצרו תוך זמן קצר חשוד נוסף: רוברט אבאייב, תושב בת ים בן 38. הוא יצא מדירה בעיר, ונתפס בדרכו לדירה שבה הוחזקו החטופות.


רגע הפריצה לדירת החוטפים בפתח-תקווה (באדיבות המשטרה)

 

בחקירה ראשונית של שני העצורים, הם הודו בחטיפה, וסיפרו כי שמרו במשמרות על החטופות תוך איומי אקדח כשהשתיים אזוקות בסרט הדבקה בידיהן ומאוימות. לטענתם, לא התכוונו לפגוע בחטופות, ולשחררן לאחר קבלת הכופר.

 

במקביל, נמשך המצוד אחר החשוד השלישי. הוא אותר לבסוף ביום שישי - חמישה ימים אחרי החטיפה - גם הוא בבת ים, בלוויית בחורה. לאחר שהגיעו הבלשים לזיהוי ודאי, עצרו אותו יחד עם בת לווייתו. שמו: אנטון-נתי-פטרוקוב.

 

בחיפוש שנערך בביתו נתפסו המחשב שנגנב מבית אשת העסקים, והביצה הסינית יקרת הערך. כן נמצאו בדירה שתי מזוודות ארוזות ובהן בגדי החשוד וחברתו, שעמדו לעזוב הארץ באותו יום ליעד לא ידוע באירופה.

 

שלושת החשודים הובאו לבית משפט השלום בירושלים, שם הוארך מעצרם בעשרה ימים. במשטרת ירושלים מייחסים להם גם חשדות נוספים, שכוללים מעשי שוד ואף מספר נסיונות רצח. חלקם אף מוכרים למשטרה מעבירות רכוש קודמות. עוד אומרים במשטרה, כי צפויים מעצרים נוספים בפרשה.

 

"סוכנת הבית לא שיתפה פעולה עם החוטפים"

בתדרוך שנערך לעיתונאים, הסביר מפקד המחוז, ניצב פרנקו, כי מדובר באירוע חמור שהצריך את הפעלת פקודת "מקח טעון", שמופעלת רק כאשר יש חשד מבוסס ביותר לחטיפה פלילית ובקשת כופר. "בני המשפחה אומנם העבירו את הדיווח על החטיפה באיחור מסוים", אמר, "אך בעזרת שילוב ושיתוף פעולה של כוחות רבים, הצלחנו להביא לאיתור החטופות, בריאות ושלמות".

 

מפקד הימ"ר, נצ"מ נחום, הוסיף כי היחידה המרכזית התפרשה בכוחות מתוגברים בשל החשש שהחוטפים יפגעו בחטופות במהלך ניסיון החילוץ: "בשל רמת הסיכון, החלטנו על שתי תוכניות אפשריות. האחת: פרישה שקטה באמצעות יחידות מסווגות כגון הימ"מ או הגדעונים. במקביל, חיכינו שאולי החוטפים ייצאו עם החטופות". בסופו של דבר, כאמור, האפשרות השנייה היא שהתממשה - וחסכה למשטרה צרה רצינית.

 

המיליונרית החטופה, אומרים במשטרה, הייתה שרויה בתחילה בסערת רגשות, וחלף זמן עד שהחלה לשתף פעולה עם המשטרה ולספר את סיפורה. אשר לסוכנת הבית, במשטרה פוסלים בשלב זה את האפשרות ששיתפה פעולה עם החוטפים, ומעריכים כי נחטפה בדיוק כמו מעסיקתה.

 

במשטרה הרעיפו שבחים על בני משפחתה של הסוכנת וכן על העוזרת האישית של אשת העסקים, שלדברי השוטרים סייעו רבות לחקירה, שהפכה לחובקת עולם: במקביל לפתח-תקווה ובת-ים, הגיעו החוקרים גם ללוקסמבורג וללונדון - שם שוהה בנה של אשת העסקים.

 

ניצב פרנקו סיכם ואמר כי אף שמדובר בתרחיש שבמשטרה לא מורגלים אליו, הוא שבע רצון ביותר מתפקוד אנשיו - וגם משתיקתה של התקשורת: "שיתוף הפעולה של היחידות המיוחדות והיצמדות לפקודת 'מקח טעון', יחד עם שיתוף הפעולה המלא של אמצעי התקשורת שהקפידו לשמור על צו איסור הפרסום, הביאו להצלחת המבצע - שחרור החטופות, החזרת הרכוש הגנוב, לכידת החוטפים - כאשר כולם בריאים ושלמים".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפשיטה על דירת המסתור בפתח-תקווה
חלק מאמצעי הלחימה שנמצאו בדירה
מפקד המחוז ומפקד הימ"ר בתדרוך לעיתונאים על המקרה
צילום: נועם מושקוביץ
באדיבות משטרת ישראל
מיכאל ירוסלבסקי. נעצר ברכב
באדיבות משטרת ישראל
באדיבות משטרת ישראל
אנטון-נתי-פטרוקוב. נעצר ביום שישי
באדיבות משטרת ישראל
באדיבות משטרת ישראל
רוברט אבאייב. נעצר בדרכו לדירת המסתור
באדיבות משטרת ישראל
מומלצים