שתף קטע נבחר

קדאפי לח"כים: רוצים לגרש אתכם? תתרבו

המשלחת הערבית-ישראלית נועדה עם שליט לוב במשך שלוש שעות. הוא הציע להם פתרון יעיל נגד ה"מזימות" ואמר: "הציונות מנכסת לעצמה את האנטישמיות כדי לדכא כל ביקורת". טיבי: קדאפי עממי ומלא כריזמה, אפילו אכל איתנו

המשלחת הישראלית שהגיעה ללוב, ובה שישה חברי כנסת, נפגשה הערב (יום א') במשך שלוש שעות בעיר סירת עם שליט המדינה, מועמר קדאפי. כשדיברו אותו על יחס הממסד הישראלי לערבים, אמר להם שאם אכן רוצים לגרש אותם - עליהם להתרבות כתשובה ל"מזימות".

 

קדאפי ציין כי "הציונות מנכסת לעצמה את האנטישמיות כדי לדכא כל ביקורת על עצמה. אנחנו עם שמי וכך גם אתם, הנופלים קורבן להתנהלות זו. אנחנו לא נגד היהודים אלא נגד מנהיגי הציונות שמדכאת פלסטינים. לא אנחנו שטבחנו ביהודים, אלא המערב, אירופה, ואנחנו בלוב נתנו להם מקלט".

 

לטענתו, השלטון בישראל, מכיוון שאינו מקדם את השלום - מקדם מלחמה: "לצאת למלחמות ערב הבחירות כי הן מקדמות מפלגה זו או אחרת זה דבר פסול, להקריב חיי אזרחים תמימים".


חברי המשלחת עם שליט לוב (באדיבות אתר פאנט)  

 

השליט הצבעוני שב ואמר כי הפתרון שיביא שלום לאזור הוא מדינה דמוקרטית לשני עמים ("ישראטין"), זכות שיבה לפליטים ושהאזור יהיה נקי מנשק גרעיני. בנוסף, התייחס לחברי המשלחת ולכך שזהו ביקור ראשון והיסטורי בלוב ואמר: "חטאנו כלפיכם כשסגרנו ולא אפשרנו קשרים, מנענו מגעים, ואני מבטיח יושב ראש הליגה הערבית שאפעל לשנות את המציאות הזאת".

 

ח"כ אחמד טיבי אמר לקדאפי כי על ישראל לסיים את הכיבוש כדי ליישם את חזון שתי המדינות. "אנחנו אזרחים של מדינת ישראל, שנאבקים לשוויון שאינו קיים, אך יחד עם זו אנו חלק מהעולם הערבי ומבקשים את עזרתך כדי לפתוח בפנינו את שערי העולם הערבי, בעיקר לסטודנטים שלנו, לאמנים, למהנדסים ולספורטאים. אני מבקש את תמיכתך גם בנושאי חינוך, תשתיות, תרבות וספורט". 


חברי המשלחת בארוחת ערב חגיגית, אמש (צילום: באדיבות אתר פאנט)

 

בנוסף, מתח טיבי ביקורת על העולם הערבי ותהה: "למה אנחנו חברה צרכנית ולא יצרנית, למה אין אוניברסיטה ערבית אחת ברשימת 500 המובילות בעולם? למה אין תרגומים והמצאות? לאיפה הולך הכסף? למה המדען הערבי צומח ומצליח בחו"ל ולא בארץ מולדתו? ובכלל, כמה מושקע במחקר הערבי?". לאחר הפגישה הוא אמר ל-ynet: "פגשנו מנהיג עממי ומלא כריזמה שבצעד יוצא דופן אף אכל איתנו ארוחת ערב".

 

"סטודנטים ערבים ישראלים ללוב"

ח"כ טלב א-סנע סיפר ל-ynet כי הפגישה הייתה לבבית ופתוחה, וכי קדאפי הסכים לאפשר כניסה של סטודנטים ערבים מישראל לארצו. "מנהיג לוב הדגיש בפנינו את חשיבות הביקור". א-סנע עצמו התייחס לכיבוש הישראלי, ואמר שסופו להסתיים כמו הקולוניאליזם האיטלקי בלוב: "אמרתי שמדיניות ההתנחלויות מרוקנת את פיתרון שתי המדינות לשני עמים מכל תוכן".

 

עם נחיתתם בטריפולי אמש נפגשו המנהיגים הערבים עם כמה בכירים במשטר הלובי. הם רואים בביקור פריצת דרך, משום שבמשך שנים הם לא הוזמנו לבקר באף מדינה ערבית בשל הדרכון הישראלי שהם נושאים. "איש לא רצה שיחשדו

בו שהוא מנרמל את היחסים עם ישראל, ולכן לא הוזמנו", הסביר א-סנע אתמול. "צריך לעשות הפרדה - אנחנו לא צריכים להיות קורבן של הסכסוך הערבי-ישראלי".

 

לוב מכהנת זה כחודש כנשיאה התורנית של הליגה הערבית, עם קדאפי בראשה. ח"כ מוחמד ברכה סיפר: "אחרי שקדאפי נבחר הוא חשב שיש לתת תשומת לב לאוכלוסייה הפלסטינית בישראל. מבחינתנו זה מפגש מאוד חשוב, כבני האומה הערבית יש לנו זיקה לעולם ולתרבות הערבית, ואך טבעי הוא שנרצה לבקר כאן".

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתף רועי נחמיאס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קדאפי. "לא נגד היהודים"
צילום: רויטרס
הח"כים עם קדאפי
באדיבות אתר פאנט
מומלצים