שתף קטע נבחר

כך הרוויח גולדמן זאקס על חשבון הלקוחות

מתגברות ההאשמות נגד בנק ההשקעות החזק ביותר בוול סטריט, כי גם הוא אשם במשבר הפיננסי העולמי. כעת מוכיחות תכתובות דואר אלקטרוני בין בכירי הבנק, המואשם בהונאת ענק, כי הימר נגד המכשירים שאותם מכר ללקוחות

כששוק הנדל"ן האמריקני החל בקריסה הדרמטית שלו לפני כשלוש שנים, הריעו בכירי בנק ההשקעות גולדמן זאקס לנוכח הסכומים הגדולים שהבנק עמד להרוויח בעקבות הימורים מסוימים שלו.

 

הטענות וההאשמות נגד בנק ההשקעות החזק ביותר בוול סטריט, כי גם הוא אשם במשבר הפיננסי העולמי, מתגברות והולכות. הבנק נאשם כי פעל לקידום האינטרסים שלו בכך ששיווק תוכניות ומכשירים פיננסיים בעלי סיכון גבוה והרוויח על גבם של הלקוחות. בכך סייע הבנק להגברת המשבר הכלכלי שהביא לאובדן מיליוני מקומות עבודה ולקריסת עסקים, וגרם לאמריקנים רבים לאבד את ביתם ורכושם.

 

את ההאשמות החמורות משמיע הסנטור הדמוקרטי קרל לוין, חבר בוועדה החוקרת את הסוגייה. מחר צפויים בכירי גולדמן זאקס, ובהם המנכ"ל לויד בלנקפיין, להתייצב לפני הוועדה.

 

שלשום גבר הלחץ על הבנק, כאשר נחשפו מיילים שלדברי ועדת הסנאט מראים – בניגוד להצהרות בדו"ח השנתי לשנת 2009 של הבנק – כי הבנק "עשה הרבה כסף בכך שהימר נגד שוק המשכנתאות". לדברי הסנטור לוין, להתנהגות הבנק הייתה השפעה של הגדלת והפצת הסיכונים דרך המערכת הפיננסית. "הבנק הימר יותר מדי פעמים נגד המכשירים שאותם מכר ללקוחות והרוויח על חשבונם".

 

חשיפת המיילים הפנימיים של בכירי הבנק תוסיף ללחץ האדיר על גולדמן זאקס להגיע להסכם פשרה עם הרשויות האמריקניות סביב האישום שהוגש נגדו על הונאת לקוחות בהיקף של מיליארד דולר.

 

עדותו מחר של לויד בלקפיין, מנכ"ל גולדמן זאקס, תתבסס על מסמך בן 11 עמודים המפרט את הדיונים בין בכירי הבנק בשנת 2007 ו-2008 לגבי הצפי והתחזיות לשוק המשכנתאות. הבנק טוען כי פעל כדי לצמצם את החשיפה שלו. לטענתו, המסמכים מוכיחים שהבנק לא ידע בכמה השוק יקרוס והוא עצמו ספג הפסדים גדולים.

 

אלא שהמיילים שחשף לוין שלשום מהווים סוג של "אקדח מעשן", כפי שהגדירו זאת פרשנים וכלי תקשורת בארה"ב. בין היתר נחשפים מיילים שבהם בלנקפיין מסביר ומודה שהבנק הרוויח ממכירות "שורטים" ומהימור נגד שוק המשכנתאות. "הפסדנו כסף, אבל לאחר מכן הרווחנו הרבה יותר ממה שהפסדנו, בגלל השורטים", כתב בלנקפיין.

 

במייל אחר כותב בכיר אחר, דיוויד ויניאר, שגם הוא יעמוד לשימוע מחר, כי הבנק הרוויח 50 מיליון דולר ביום אחד על ידי לקיחת עמדת שורט שהגדילה את ערכה כששוק המשכנתאות קרס. "זה אומר לנו מה שעשוי לקרות לאנשים שאין להם שורט גדול", כתב ויניאר.

 

במייל שכתב המנהל הבכיר דונלד מאלן באוקטובר 2007 נרשם: "נראה שאנחנו עושים ממש הרבה כסף". היה זה אחרי שהבנק הימר נגד ניירות ערך בשווי 32 מיליארד דולר שהשדירוג שלהן הורד על ידי סוכנויות דירוג האשראי.

 

בכיר אחר כתב מייל שבו בישר לבכירים האחרים על ה"חדשות הטובות" מקריסת נייר ערך אחד ועל כך שהקריסה הצפויה של נייר ערך תביא לכך שגולדמן זאקס ירוויח 5 מיליארד דולר מהימור נגד המכשירים שהוא עצמו יצר ומכר.

 

הנהלת גולדמן זאקס, שמכחישה את ההאשמות של הרשות לניירות ערך האמריקנית, טענה כי פתח בחקירה פנימית בקיץ 2008 ולא גילתה דברים שאינם כשורה.

 

הכתבה התפרסמה הבוקר במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים