שתף קטע נבחר

הרפורמה בתכנון: ועדת השרים תתחשב בביקורת

ועדת השרים לחקיקה דנה בביקורת הציבורית והמקצועית סביב הרפורמה בתכנון, על רקע החשש שהיא תאפשר תופעות כגון מתחם הולילנד. גורמים בוועדה: "קיימת אוזן קשבת להערות באשר להשלכות האפשריות ויש נטייה בוועדה לבצע שינויים"

ועדת השרים לחקיקה התכנסה היום (ב') לדיון ברפורמה בתכנון ובבנייה, כדי להשלים את הליכי חקיקת הרפורמה שכבר אושרה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת. הדיון בוועדה, בראשות שר המשפטים יעקב נאמן, עסק בין היתר בהערות המקצועיות ובביקורת הציבורית שעלו בעקבות הרפורמה, על רקע החשש שהיא תאפשר תופעות כגון מתחם הולילנד.

 

 

גורמים שנכחו בישיבה מסרו ל-ynet כי הוועדה דנה בהערות שונות ובהשגות שהועלו מהציבור ומגופים שונים, וכי חלקן אף התקבלו - אולם ההכרעה הסופית בעניין תינתן בישיבת הוועדה הבאה שתתקיים כנראה בשבוע הבא. לטענת הגורמים, "קיימת אוזן קשבת להערות באשר להשלכות האפשריות של הרפורמה ויש נטייה בוועדה לבצע שינויים על סמך הביקורת שהושמעה".

 

בשבוע שעבר הורה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לבחון מחדש את מנגנוני הבקרה במסגרת הרפורמה, על רקע פרשת הולילנד. 

 

בדיון השתתפו, מלבד השר נאמן ומנכ"ל משרד רה"מ אייל גבאי, גם השרים: בני בגין, מיקי איתן, גלעד ארדן, גדעון סער, משולם נהרי, דניאל הרשקוביץ, אלי ישי ויוסי פלד.

 

"להדיר את נבחרי הציבור מהוועדות המקומיות"

בוועדת השרים הציע השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ',באמצעות נציג מלשכתו, דרך משלו להגברת אמצעי הבקרה באופן שתצמצם את תופעת השחיתות.

 

השר הציע למעשה להעביר את הסמכויות הנתונות כיום לגורמים ציבוריים - לחוקרים ומכוני בקרה. "גורמים פרטיים אלה ימלאו תפקידים מהותיים בהליכי התכנון והבנייה, ויש לחזק הפיקוח והבקרה על מנגנונים אלה, אשר מעצם טבעם מעלים חשש לפרצות וקשיי אכיפה", טוען השר.

 

גורמים אלה (החוקרים ומכוני הבקרה), לדברי השר, יהיו בגדר "עובד ציבור" כהגדרתו בחוק העונשין. "יש לחייב בחוק את הגורמים המחליטים השונים לנמק את החלטותיהם בכתב ולפרסם החלטתם באינטרנט, על מנת להגביר את השקיפות ולקיים פיקוח ובקרה אפקטיביים.

 

באשר לתפקידם של נבחרי הציבור בוועדה המקומית לתכנון ובניה מציע השר: "אין עוררין כי נכון וראוי לאפשר לנבחרי הציבור ליטול חלק פעיל בדיונים עקרוניים של הוועדה המקומית הקשורים למדיניות התכנון הראויה בתחומה של הרשות המקומית וזאת כחלק מתפקידם הציבורי, אולם יש מקום לבחון בכובד ראש אפשרות להדיר את נבחרי הציבור מדיוני הוועדה המקומית העוסקים באישורי תוכניות מפורטות לבנייה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים