שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הכי מטוקבקות
   מדד משכן למצב רוכשי הדירות ירד ב-0.2%
   הירידה במדד, בחודש מרס, מיוחסת בעיקר להתייקרות מחירי הדירות. עם זאת, הירידה בריבית הלוואות המשכנתא קיזזה את רוב הירידה. מחירי הדירות בישראל עלו ריאלית ב-12 החודשים האחרונים, בשיעור חד של 18%

   מדד משכן למצב רוכשי הדירות, העוקב אחר מצבם השוטף של רוכשי הדירות בישראל, רשם ירידה קלה של 0.2 נקודות (ירידה של 0.2%) בחודש מרס לרמה של 135.9. עיקר ההרעה במצב הרוכשים נבע גם בחודש זה מהמשך העלייה במחירי הדירות.

    

   מדד מחירי הדירות האחרון שפורסם, על פי סקר מחירי דירות בבעלות דיירים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, עלה ב-1.3%. מחירי הדירות בישראל עלו נומינלית ב-12 החודשים האחרונים, בשיעור חד של 22.2% וריאלית ב-18.0%. מאז נקודת השפל במחצית שנת 2007 עלו המחירים בישראל ב-41% נומינלית ו-27% ריאלית. מדד משכן הגיע ביולי 2008 לשיא של 171 נקודות ומאז ירד ב-21%, ירידה המשקפת הרעה במצב רוכשי הדירות.

    

   לדברי כלכלני בנק הפועלים, הירידה במדד משכן מיוחסת בעיקר להתייקרות מחירי הדירות. עם זאת הירידה בריבית הלוואות המשכנתא קיזזה את רוב הירידה. שיעור הריבית הממוצע על הלוואות לדיור ל-20-17 שנה (ריבית קבועה צמודת מדד) שמפרסם בנק ישראל, ירד ב-0.12 נקודות אחוז מ-3.63% בחודש הקודם ל-3.51%. ריבית זו היא הנמוכה ביותר שנרשמה מאז החל בנק ישראל לפרסם נתון זה בשנת 1996.

    

   נתון השכר הממוצע במשק (ממוצע נע של 6 חודשים) וכן שיעור האבטלה על פי נתוני המגמה נותרו כמעט ללא שנוי בחודש האחרון.

    

   מדד משכן - המדד המתפרסם מדי חודש, מציג תמונה של כושר הקנייה של רוכשי הדירות. עלייה במדד מציינת שיפור במצבם של רוכשי הדירות וירידה מציינת הרעה במצבם.

   מדד משכן למצב רוכשי הדירות מתאר למעשה את היכולת הכלכלית של הלקוח לעמוד בהחזרים החודשיים של הלוואות המשכנתא. המדד משקלל ארבעה פרמטרים: מחירי הדירות, שכר ממוצע, ריבית על הלוואות המשכנתא ושיעור האבטלה.

   לפנייה לכתב/ת
    תגובה חדשה
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
   מומלצים