שתף קטע נבחר

יו"ר הבנק הגרמני המרכזי: "חייבים להציל את יוון"

אקסל וובר הזהיר בשיחה עם העיתון הגרמני "בילד", כי לחדלות הפירעון היוונית יהיו "השלכות בלתי נתפסות על השווקים ועל מדינות אחרות" והתייחס בביטול לקריאות של אנשים בגרמניה לסילוקה של יוון מאיחוד המטבע האירופי: "אין לכך בסיס חוקי"

במדינות אירופה מתחילים להתעורר ולהבין שהמשבר ביוון מסכן את כלל האיחוד. בכיר בפרלמנט הגרמני הביע היום (ה') ביטחון שהפרלמנט יפעל במהירות לאישור הסיוע, למרות הסתייגויות חריפות בגרמניה בנוגע לעזרה ליוון, כשהמומנטום עבור הסיוע שנדחה זמן רב מדי, הולך ונבנה.

 

אקסל וובר, יו"ר הבנק המרכזי של גרמניה וחבר בהנהלת הבנק המרכזי של אירופה, אמר היום (ה') כי אין אלטרנטיבה מתקבלת על הדעת מלבד הצלת יוון ואישור דחוף ומהיר לחבילת הסיוע כדי למנוע מהומה בשווקים והתפשטות המשבר לשווקים נוספים.

 

וובר הזהיר בשיחה עם העיתון הגרמני "בילד", כי לחדלות הפירעון היוונית יהיו "השלכות בלתי נתפסות על השווקים ועל מדינות אחרות". הוא גם התייחס בביטול לקריאות של אנשים בגרמניה לסילוקה של יוון מאיחוד המטבע האירופי, כשהוא אומר שאין לתביעה זו בסיס חוקי, וכי היא יכולה להצית מהומה כלכלית ופיננסית עצומה.

 

"במצב הנוכחי, סיוע כלכלי שקשור בתנאים נוקשים, הוא הפתרון הטוב ביותר עבור כל הצדדים", אמר. אתמול (ד') חתכה סוכנות דירוג האשראי S&P את דירוג האשראי של ספרד לרמה של AA מרמה של AA+ ושלשום הורידה הסוכנות את דירוג האשראי של יוון ל"תשואת זבל" ואת הדירוג של פורטוגל מרמה של A+ לרמה של A-.

 

יו"ר קרן המטבע שטראוס קהאן אמר אתמול למחוקקים הגרמנים כי יוון תזדקק ככל הנראה לכ-120 מיליארד אירו (159 מיליארד דולר) בכספי סיוע, כך הודיע דובר המפלגה הירוקה בגרמניה מייקל שורן. עם זאת, בקרן המטבע סירבו להתייחס רשמית לגובה הסיוע הנדרש, וציינו כי הסוגייה טרם הוכרעה.

 

אולי ראהן, הנציב הפיננסי של האיחוד האירופי אמר בראיון לטלוויזיה הפינית שיוון תזדקק ל"עשרות מיליארדים של אירו" נוסף על 45 מיליארד האירו שלהם התחייבו קרן המטבע הבינלאומית וממשלות גוש האירו להעניק השנה.

 

אנליסטים אומרים כעת כי הבעיות באירופה, כולל הורדת הדירוג של S&P לספרד מאתמול, מבליטות את חוזקן של כלכלות המדינות האסיאתיות, שהתאוששו מהמשבר הכלכלי העולמי הרבה יותר מהר מאשר מדינות המערב.

 

השגריר בישראל אופטימי

שגריר יוון בישראל, גיריאקוס לוקאקיס, אמר הבוקר ליושב ראש הכנסת, ראובן (רובי) ריבלין, כי יוון אופטימית באשר להתאוששותה מהמשבר הכלכלי.

 

גיריאקיס, שנועד הבוקר עם ריבלין בלשכתו, הוסיף: "מדינות אירופה נרתמות לסייע לנו, ואנחנו אופטימיים ומאמינים שבסופו של יום תצלח התכנית ליציאה מהמשבר. זה ענין של אירופה כולה, ועליה להיות מוכנה להתמודד עם משבר מסוג זה". ריבלין אמר לבן שיחו, כי מדובר בשעת מבחן לאיחוד האירופי ולמדינות גוש האירו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים