שתף קטע נבחר

נדחתה הצעת חוק לצמצום הניסויים בקופים

ועדת השרים לחקיקה דחתה היום ברוב גדול את הצעת החוק של ח"כ יואל חסון (קדימה) שבאה להחמיר את הפיקוח על ניסויים בקופים למטרות מחקר. יו"ר המועצה לניסויים בבע"ח: הפיקוח צריך להישאר בידי גוף אחד שעושה זאת כמו שצריך. גלעד ארדן וח"כ חסון הבטיחו להמשיך לפעול למען הקופים

ועדת השרים לחקיקה דחתה היום (א') ברוב גדול את הצעת החוק של ח"כ יואל חסון (קדימה) שבאה לאסור על ניסויים בקופים הכוללים שימוש בשיטות של הצמאה או הרעבה וזאת כדי לגרום להם לציית להוראות החוקרים, איסור על ניסויים חוזרים בקופים וחיוב הגוף שעורך את הניסוי לממן את שיקום בעלי החיים בתום הניסוי.

 

הצעת החוק המקורית הוגשה בעבר על ידי גלעד ארדן (ליכוד) ועל ידי ח"כ חסון עצמו ומעוררת מחלוקת רבה בקרב גופי מחקר אקדמאיים בישראל הטוענים כי הצעת החוק עלולה לפגוע בתקינות ועתיד המחקרים בארץ לבין ארגונים למען בעלי חיים שמצהירים כי יש צורך למנוע סבל נוסף מהחיות במעבדות המחקר.

 

"קופים הינם בעלי חיים בעלי אינטליגנציה מפותחת, רגישות רבה וצרכים ביולוגיים ורגשיים דומים לאלה של בני האדם. ניצול קופים לצורכי מחקר גורם להם סבל רב - פיזי ונפשי. במטרה להפחית את השימוש בקופים ובכדי למזער את סבלם, יש להעניק להם התייחסות מיוחדת ולקבוע קריטריונים מחמירים לשימוש בהם", כתב חסון בהצעת החוק.

 

חסון הציע במסגרת התיקון לחוק צער בעלי חיים כי תוקם ועדה שבה יהיו חברים, בנוסף למדענים, ייצוג למשרד להגנת הסביבה ולארגוני למען בעלי חיים. לדבריו, "בישראל הפיקוח על ניסויים בבעלי חיים נתון בידי מועצה ארצית שבהרכבה יתרון מספרי גדול למדענים ויש צורך בגוף נפרד ומאוזן להבטחת ההגנה המיוחדת על הקופים".

 

פרופ' אהוד זיו, יו"ר המועצה לניסויים בבעלי חיים אמר ל-ynet בתום הדיון כי הוועדה החליטה "כי צריך להשאיר את הפיקוח בידי גוף אחד ובידי הגוף שעושה זאת היום כמו שצריך. רוב השרים שנכחו הבינו שיש צורך בניסויים בבעלי חיים, גם כאלה שחשבו שיש לקדם את הצעת החוק וגם כאלה שלא", מסביר זיו שמדגיש כי הצעת החוק הנוכחית היתה עלולה לפגוע במחקר הביו-רפואי בישראל.

 

"צריך להיות פיקוח של גוף אחד על כל הניסויים בבעלי חיים, עם פיקוח שווה לכל בע"ח ופיקוח מתאים לכל סוג של בע"ח וזה מה שהמועצה עושה כל הזמן והשרים הבינו זאת". לדבריו, אין אף מדינה בעולם שחוקקה חוק או שהפרידה בין פיקוח על סוגים שונים של בע"ח וציין כי "מבחינת הקידמה של הפיקוח בישראל, אנחנו נמצאים במקומות הראשונים בעולם ואם כבר שונים, אז אנחנו שונים לטובה".

 

השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן שהצביע בעד ההצעה, הביע אכזבה על עמדת הממשלה בנושא, אך מאמין כי זהו אינו סוף פסוק ובכוונתו להגיש ערר לועדה. "אני סבור שההצעה שזכתה לתמיכה של מספר חברי כנסת, יש חשיבות רבה מאחר שהיא מפעילה לחץ על המועצה  לניסויים בבעלי חיים לעסוק בנושא ולקיים בקרות באופן עצמאי, גם אם הדבר עדיין אינו מעוגן במבנה החוקי של המועצה. מן ראוי שהדבר ישתנה", אמר ארדן ל-ynet. "לעיתים, מי שעוסק בנושא כל הזמן עלול להיות אדיש לסבל, ולכן רצוי שהגורם שמאשר את הניסויים יהיה הרבה יותר מאוזן, כך שבסופו של דבר יהיה אפשר לוודא כי סבל החיה יצומצם וכי ניתן יהיה להקצות משאבים לשיקומה במידה והדבר אפשרי".  

 

גם יוזם הצעת החוק, ח"כ יואל חסון, מסר בהודעתו כי בכוונתו לקדם את החוק למרות ההתנגדות של ועדת השרים לחקיקה. "זו ממשלה בלי חמלה וההחלטה היום מעידה על כך כאלף מונים. הצעת החוק אמורה הייתה להכניס אנושיות לניסויים, לדאוג לרווחת הקופים. לא דובר על ביטול ניסויים, אלא על פיקוח חיצוני ואובייקטיבי. עבור הממשלה הנוכחית אין חשיבות לבעלי חיים אלא לבעלי ההון...דו"ח מבקר המדינה קבע נחרצות כי תפקוד המועצה לניסויים בבע"ח לקוי, סובל מחוסר שקיפות והקופים סובלים בשקט".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים