שתף קטע נבחר

קלינטון: העברת נשק מסוריה עלולה לגרום למלחמה

בנאום בפני הוועד היהודי-אמריקני הזהירה מזכירת המדינה את סוריה ואיראן מההשלכות שיהיו לאיומיהן על ישראל. "העברת טילים ארוכי טווח פירושה איום חמור על ביטחון ישראל", אמרה, רמז לסקאדים שדמשק העבירה לפי הדיווחים לחיזבאללה

מזכירת המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון, הזהירה הלילה (יום ו') את איראן וסוריה כי מחויבותה של ארה"ב לביטחון ישראל בלתי ניתנת לערעור, וכי עליהן להבין את ההשלכות שיהיו לאיומים שלהן עליה.

 

בנאום בפני הוועד היהודי-אמריקני (AJC) אמרה קלינטון כי ההעברה של נשק יותר ויותר מתוחכם, כולל רקטות, לחיזבאללה

בלבנון ולחמאס בעזה, עלולה להצית מלחמה חדשה במזרח התיכון. היא אמרה את הדברים על רקע הדיווחים כי סוריה העבירה לחיזבאללה טילי סקאד, הנחשבים לנשק מפר איזון. קלינטון הוסיפה כי איראן בעלת נשק גרעיני תערער באופן משמעותי את היציבות באזור.

 

"האיומים האלה על ביטחון ישראל ממשיים, הם הולכים וגדלים, ויש לשים לב אליהם", אמרה קלינטון. היא הוסיפה כי ישראל "מתמודדת עם כמה מהאתגרים הקשים בהיסטוריה שלה", במיוחד מצד איראן, סוריה, חיזבאללה וחמאס. "העברת הנשק למחבלים האלה, במיוחד טילים ארוכי-טווח, פירושה איום חמור על ביטחון ישראל", אמרה.

 

קלינטון התייחסה גם לביקורת על החלטת ממשל אובמה להציב שגריר חדש בסוריה, חמש שנים אחרי שהוחזרה ממנה השגרירה הקודמת. "נשיא סוריה מקבל החלטות שעשויה להיות להן משמעות של מלחמה או שלום באזור", אמרה קלינטון. "אנחנו יודעים שהוא שומע מאיראן, חיזבאללה וחמאס. יש חשיבות מכרעת לכך שהוא ישמע גם מאתנו, כך שההשלכות האפשריות של מעשיו יהיו ברורות".

 

מוקדם יותר, לקראת נאומה של קלינטון, אמר דובר מחלקת המדינה האמריקנית, פיליפ קראולי: "אנחנו מודאגים מסוג הטילים שסוריה העבירה לחיזבאללה, וזו הסיבה שסוריה נמצאת ברשימת המדינות התומכות בטרור. יש לנו שיחות עם סוריה על אופי הסיוע שלהם לחיזבאללה. זהו גורם מערער יציבות. כנשאל על מקורות המידע על משלוחי הטילים, ענה: "קשה להשיב לשאלה מבלי להיכנס למודיעין. יש מערכות רבות, ויש הרבה מקורות. חלק מהם נמצאים בסוריה".

 

שהערבים יושיטו יד, שישראל תקפיא בנייה

באשר לאיראן אמרה קלינטון בנאומה כי הממשל עדיין פתוח למשא ומתן איתה, אך זו חייבת להיענות לדרישות הקהילה הבינלאומית להוכיח שתוכנית הגרעין שלה נועדה למטרות שלום כפי שהיא טוענת. אם לא כך יהיה, הבהירה, וושינגטון תמשיך לקדם נגדה סנקציות במועצת הביטחון של האו"ם.

 

בנאומה גם הפצירה קלינטון במדינות ערב להשקיע מאמצים רבים יותר בקידום תהליך השלום בין ישראל לפלסטינים. "יש צורך בצעדים ספציפיים כדי להוכיח לישראלים, לפלסטינים ולבני עמם, שהשלום בר-השגה ושהוא יביא רווחים משמעותיים".

 

מזכירת המדינה אמרה שעל מדינות ערב להמשיך לתמוך בנשיא הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, וברצונו לשאת ולתת עם

ישראל. היא קראה להן גם לחדול מהעברת נשק לחמאס וחיזבאללה, ולהגביר את תמיכתן הכספית בתקציב הרשות ומאמציה לבנות מדינה פלסטינית. כמו כן היא קראה לערבים להושיט יד לישראל, ולהראות שהבידוד האזורי שלה מגיע לסיומו.

 

קלינטון הדגישה כי גם על ישראל לעשות את שלה: לחדול מהבנייה בהתנחלויות, לענות על הצרכים ההומניטריים של תושבי רצועת עזה ולתמוך במאמצי הרשות לבנות את מוסדותיה. "אנחנו תמיד עומדים לצדה של ישראל", אמרה, אך הדגישה שרק שלום עם שכנותיה יאפשר לישראל להיות בטוחה באמת.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 29/04/2010 22:47

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קלינטון. "האיום על ישראל ממשיים"
צילום: AFP
עם השר ברק. "תמיד לצד ישראל"
צילום: AFP
מומלצים