שתף קטע נבחר

ירושלים מתחרדת: רק 1 מכל 8 תלמידים - חילוני

רק 1,950 מ-15,333 תלמידי כיתות א' בעיר הם חילונים, ירידה ניכרת לעומת שיעורם לפני עשור. 61% מהתלמידים היהודים הם חרדים, פי 2 מיחסם באוכלוסיה הבוגרת. חוקרת בכירה: "זו התוצאה של הפריון החרדי"

החילונים בירושלים חשים כי העיר חומקת להם מבין האצבעות. כעת יש לחששות הללו גם הוכחה סטטיסטית. מנתונים שהגיעו לידי ynet מתברר כי רק 1,950 מתוך 15,333 תלמידי כיתות א' שנרשמו לשנת הלימודים הנוכחית במערכת החינוך העירונית בירושלים - הם חילונים. או, אם תרצו - 12.7 אחוזים בלבד. בפועל, החלק היחסי של החילונים נמוך אף יותר, משום שאלפי תלמידים ערבים הלומדים בבתי ספר פרטיים אינם נכללים בסטטיסטיקה.

 

המספרים, המסתמכים על נתוני מכון ירושלים לחקר ישראל, מבוססים על אופי בתי הספר אליהם נרשמו התלמידים. בזמן שמספר החילונים הנרשמים לבתי ספר ממלכתיים עומד על שמינית מכלל תלמידי כיתות א' בבירה, מהווה הקהל החרדי 40% משכבת הגיל בבתי הספר. 34% מהתלמידים הם ערבים (לא כולל בתי הספר הפרטיים) ו-13% דתיים-לאומיים, בדומה מאוד לחילונים.


החילונים הולכים ונעלמים. כך מתחלקת עוגת התלמידים 

 

בתשס"א (2000/1) עמד אחוז התלמידים החילונים בכיתות א' בירושלים על 19%. מאז ועד השנה הזו חלה ירידה משמעותית בשיעורם בקרב התלמידים. החרדים היוו אז 45% מכלל התלמידים  והערבים 22% בלבד. העלייה אצל הערבים נובעת גם מהכרה בחלק ממוסדותיהם.

 

בקרב התלמידים היהודים, מהווים החרדים 61% משכבת הגיל, ורק 19% הם חילונים וכאחוז הזה דתיים-לאומיים. שיעור תלמידי כיתות א' החרדים כפול בהשוואה ליחסם באוכלוסיה הבוגרת בירושלים, שם הוא עומד על פחות מ-30%. שיעור התלמידים החרדים והדתיים-לאומיים עלה באופן ניכר בעשור האחרון, ואילו שיעור תלמידי בתי הספר הממלכתיים ירד מ-25% בתשס"א ל-19% בתש"ע.
תלמידי כיתות א בירושלים

תלמידי כיתות א' בירושלים (בקרב היהודים)
  תשס"א תש"ע
חילונים 2,259 (25%) 1,950 (19%)
דתיים-לאומיים 1,591 (17%) 1,954 (19%)
חרדים 5,304 (58%) 6,152 (61%)

 

 "הדבר הוא תוצאה של הפריון החרדי העומד על קרוב ל-8 ילדים בממוצע לאישה בכל רחבי הארץ. התוצאה היא שהחלק היחסי של הילדים הרבה יותר גדול", הסבירה ל-ynet ד"ר מאיה חושן, חוקרת בכירה במכון ירושלים לחקר ישראל ועורכת השנתון הסטטיסטי בירושלים.

 

ד"ר חושן הסבירה גם את השיעור הנמוך של החילונים בקרב הגילאים הצעירים: "האוכלוסייה החילונית מבוגרת יחסית ובקרב הצעירים החילונים בירושלים ישנם הרבה מאוד סטודנטים, אשר בדרך כלל לא יולדים פה. הדברים ביחד מראים תמונה מעניינת, המצביעה על המגוון של המגזרים בעיר ירושלים. אין בארץ עוד עיר כה מגוונת כמוה".

 

עם זאת, ד"ר חושן מדגישה כי אין להשליך את התמונה הדמוגרפית המתקבלת בכיתות א' לגבי עתידה של הבירה. "חשוב  להתייחס לנתוני ההגירה מהעיר. גם לחילונים, גם לדתיים וגם לחרדים קשה לשכור דירות, וחלק גדול מהילדים לא יגורו פה". 

 

עו"ד הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית, מסר כי "נתוני המחקר מנבאים עתיד קשה לעיר אשר אמורה לסמל את ריבוי הפנים והגוונים במדינת ישראל ובעם היהודי. לכן אסור להותיר את תושבי ירושלים החילונים לבדם במאבק על אופי העיר".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
61% מהתלמידים היהודים - חרדים
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים