שתף קטע נבחר

זירת הקניות

"פרוטרום" יפסיק לייצר 16 חומרים "מסריחים"

במסגרת פשרה בתביעה אזרחית נגד המפעל, הוא הסכים להפסיק לייצר מספר חומרים המפיצים ריח חזק. התובעים - שדרשו פיצויים של 225 מיליון שקל והכרה כתביעה ייצוגית יקבלו 50 אלף בלבד

מפעל התמציות "פרוטרום" במפרץ חיפה, שניצב במרכז שורה של הליכים משפטיים בשל מטרדי ריח, יפסיק בתוך שנה וחצי את ייצורם של 16 סוגי חומרים הגורמים להפצת ריח חזק. כך עולה מנוסח פשרה שאושרה לאחרונה על ידי בית המשפט המחוזי בחיפה, וקיבלה תוקף של פסק דין.

 

הפשרה ניתנה בתביעת פיצויים בגובה 225 מיליוני שקלים שהוגשה נגד המפעל בשל מטרדי ריח שלהם הוא גורם. אלא שבמסגרת הפשרה ייאלצו התובעים להסתפק בסכום צנוע בהרבה: פיצויים בסך 50 אלף שקלים בלבד. המפעל ישלם גם חצי מיליון שקלים כשכר טרחה לעורכי דינם, ויתרום 225 אלף שקלים ל"חיים וסביבה" - ארגון הגג של ארגוני הסביבה בישראל. כמו כן הוחלט כי נוסח הפשרה ישמש כמתווה להסדר בהליכים שמנהל המשרד להגנת הסביבה נגד המפעל בשל הפרות דומות.

 

התובעים: הריח - "זילזול בסבלם של אנשים"

יעקב בריוטי מקריית ביאליק, ובני כהן ממושב נטועה שבגליל המערבי הגישו את התביעה נגד המפעל באוגוסט 2007, וביקשו להכירה כייצוגית בשם כ-170 אלף איש המתגוררים בקרבת המפעל ונוסעים מדי יום בכביש ההסתדרות (חיפה-עכו) הסמוך אליו.

 

ריח של מפעל:

 

התובעים – העובדים בסמיכות למפעל – טענו בתביעה כי זיהום הריח הבוקע ממפעל התמציות הינו "תסמין לישראליות המכוערת המוצאת ביטוי בתרבות הסמוך וה'פל-קל', בזלזול בסבלם של אנשים, בגישת 'השב ואל תעשה' מצד הרגולטור ובתאוות בצע לשמה מצד עוסקים במשק. אין אדם אחד שלא נסע בעבר בכביש עכו-חיפה, בעשרות השנים האחרונות, שלא זכה להיחשף לריחות הקשים המופצים משערי מפעל פרוטרום, הממוקם לא רחוק משם".

 

המפעל טען בבית המשפט כי "אף אם תהליך הייצור אכן גורם בתחומה להפצת ריח, אין המדובר בריח רע או במפגע ריח.... לא ניתן להגיש תביעה ייצוגית בעניין מפגע סביבתי שמקורו בריח, וזאת כל עוד לא הוגדר בחקיקת משנה מהו ריח חזק או בלתי סביר.... ריח הוא עניין סובייקטיבי, וטענה למפגע סביבתי בגין ריח מחייבת הבאת עדויות מומחה".

 

בסופו של דבר ביקשו הצדדים מבית המשפט להגיע לפשרה, שאף הועברה לעיונו של היועץ המשפטי לממשלה. היועץ ציין כי הסדר הפשרה הושג על פי מתווה שנקבע בדיון פלילי, לאחר שהמפעל נתבע לדין על ידי המשרד להגנת הסביבה.

 

במסגרת הסדר הפשרה, הוחלט כי "פרוטרום" תפסיק בתוך תקופה של כחצי שנה לייצר עשרה חומרים הגורמים לעיקר הריחות החזקים העולים מהמפעל. בתוך כשנה וחצי, יופסק ייצורם של שישה חומרים נוספים. הפסקת הייצור תהיה בנוסף להשקעה של כ-8 מיליון שקלים שהמפעל התחייב להשקיע על מנת להביא להפחתת הפליטות.

 

בהסדר נקבע עוד, כי ימונה למפעל נציב תלונות בנוגע למפגעי הריח, והמפעל ידווח למשרד להגנת הסביבה מדי חצי שנה על התקדמות התוכנית למניעת הפליטות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יריח פחות. מפעל פרוטרום. ארכיון
צילום: גיל נחושתן
מומלצים