שתף קטע נבחר

זירת הקניות

בגלל הריח: מפעל "פרוטרום" בסכנת סגירה

כשלושה חודשים לאחר שתבע המשרד להגנת הסביבה את מפעל "פרוטרום", במפרץ חיפה, הוגשה אמש גם בקשה לסגירת שעריו. הטענה: מפגעי הריח החוזרים והנשנים של המפעל אינם מטופלים ופוגעים בתושבים. המפעל: הבקשה "תמוהה" ו"קנטרנית"

מפגעי הריח החוזרים ונשנים במפעל "פרוטרום" במפרץ חיפה עשויים, כך מסתמן, להביא בקרוב לסגירת שעריו. אמש (ג') הגיש המשרד להגנת הסביבה בקשה לצו סגירה למפעל בטענה כי מפגעים אלו מהווים הפרה של תנאי רשיון העסק ועבירה על החוק למניעת מפגעים.

 

בבקשה, שהוגשה לבית משפט השלום בקריות, דורשים אנשי המשרד כי שערי המפעל ייסגרו וכי בנוסף תידרש הפסקתם המיידית של מפגעי הריח. בקשה זו הוגשה רק כחודשיים וחצי לאחר הגשתו של כתב אישום בו יוחסו למפעל ולפעילותו - עבירות דומות. 

 

בכתב האישום וכן בבקשת צו הסגירה שהוגש כעת, טוענים אנשי המשרד כי מטרדי הריח הנובעים מן המפעל נמשכים מזה שנים רבות וכי "על אף פעילות נמרצת" מצד אנשי המשרד להגנת הסביבה - נמנעים מנהלי המפעל "באופן שיטתי ומתמשך", מלטפל בבעיה.

 

בבקשת צו הסגירה הנוכחי מציינים אנשי המשרד את ממצאיהם של צוותי מריחים אשר פעלו בסביבת המפעל במועדים שונים, בין השנים 2005 ל-2008. לצד זה מצוינים בבקשה מספר מקרים בהם במהלך סיורים במפעל, התגלתה פעילות בלתי מבוקרת של מתקנים.

 

"תושבי האזור מרבים להתלונן על מפגעי הריח"

כך למשל, בסיור שערכו אנשי המשרד להגנת הסביבה במפעל בחודש פברואר 2007, "נמצאו מספר מתקנים ואולמות ייצור המדיפים ריח כשהם פתוחים, ומספר מפוחים הפולטים אוויר המדיף ריח מאולם התמציות במפעל לאוויר הפתוח ללא כל טיפול או חיבור לאמצעים המיועדים לאיסוף הגזים הנפלטים", נכתב. בדיקה אחרת שבוצעה בחודש יולי אשתקד הצביעה על עוצמות ריח חזקות הקיימות במספר מוקדים בחצרו וכן בסמוך לגדר המפעל.

 

בין השאר מציינים אנשי המשרד כי אזרחי האזור מרבים להתלונן על מפגעי הריח החריפים באזור וכי במספר אירועים אף התקבלו תלונות בנוגע לצריבות בעיניים ובדרכי הנשימה, באזור מפרץ חיפה והסביבה. "בדיקות שטח שבוצעו על ידי אנשי המשרד להגנת הסביבה העלו כי המפעל הוא הגורם לתלונות האמורות", נכתב.

 

בחודש אוגוסט האחרון הגיעו תלונותיהם של התושבים גם אל כותלי בית המשפט. שני תושבי הצפון, יעקב בריוטי מקרית-ביאליק ובני כהן ממושב נטועה, הגישו נגד "פרוטרום" תביעה אזרחית ייצוגית בבית המשפט המחוזי בחיפה, בה הם דורשים פיצוי כספי לתושבי האזור בסך 225 מיליון שקל.

 

ממפעל פרוטרום נמסר בתגובה: "החברה מביעה תמיהה על הבקשה שהוגשה אמש לבית המשפט. מדובר בבקשה קנטרנית וחסרת בסיס. החברה השקיעה בשנים האחרונות, בהתאם להנחיות המשרד להגנת הסביבה ובתיאום עימו, סכומים משמעותיים בהתקנת טכנולוגיות סביבתיות ונקיטת אמצעים לשמירה על הסביבה".

 

עוד נמסר כי "החברה משוכנעת כי גם בית המשפט יווכח במהרה כי אין כל עילה לסגור את אתר החברה העומד בכל התקנים ופועל ברשיון ובכך לגרום לפיטוריהם של מאות עובדים". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תושבי האזור סובלים. זיהום במפרץ
צילום: מונט גלפז
מומלצים