שתף קטע נבחר

נפטר משה הירש: "השר היהודי של ערפאת"

הירש, מהפעילים הבולטים של נטורי קרתא בארץ, נפטר בביתו בירושלים לאחר מחלה קשה. נודע בקשריו החמים עם ערפאת וכיהן כ"שר לענייני יהודים ברשות"

משה הירש, אחד הפעילים המרכזים של נטורי קרתא בישראל, נפטר היום (ראשון) בביתו בירושלים לאחר מחלה קשה. בשנים האחרונות לא תיפקד, בשל מצבו הרפואי, אך קודם לכן התפרסם כמי שמקיים קשרים חמים עם יו"ר אש"ף, יאסר ערפאת, ונודע בעיקר כשר לענייני יהודים בממשלה הפלסטינית. הוא ייקבר הערב בבית העלמין הר הזיתים.

 

הירש, אזרח אמריקני שהתגורר בשכונת מאה שערים בירושלים, נולד בארה"ב ולמד שם בישיבת לייקווד הנחשבת. מאוחר יותר עלה ארצה מבלי להתאזרח, ונישא לבתו של הרב אהרון קצלנבוגן, מנהיג הפלג הקיצוני והאנטי ציוני שאליו השתייך. בסוף שנות השמונים החל להיפגש עם ערפאת ובכך חידש את מנהג של הרב עמרם בלוי, גם הוא מראשי ה"קנאים".

 

"בהחלט אפשר לומר שאני באבל", אמר ל-ynet א', מפעילי נטורי קרתא, בעקבות מותו של הירש, "הוא פתח דרך מאוד יפה כשהלך לערבים - דברים שאנשים לא כל כך הבינו. בהתחלה הייתה לזה התנגדות גם בתוך הקהילה כי לא ראו בזה משהו נורמאלי, אבל היו התופעה כבר נפוצה הרבה יותר". עם זאת ציין כי המנוח לא עודד אחרים לנהוג כמותו ו"מקסימום הך עם הילדים שלו". 

 

"מה בדיוק הם רצו לעשות עם ערפאת? עד היום לא הבנתי", מוסיף א', "בתכל'ס, לא ראיתי שהם הגיעו איתו למשהו. לא ראינו משהו חדש שהוא יצר". אז איך נגדיר אותו? "הירש לא היה מנהיג נטורי קרתא ואפילו לא דמות אידיאולוגית. הוא לא היה כותב מאמרים או נושא דרשות ונאומים. הייתי קורא לו אולי 'דיפלומט של נטורי קרתא'".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הירש עם ערפאת. ארכיון
צילום: איי פי
מומלצים