שתף קטע נבחר

ההפרדה השתלטה על ל"ג בעומר

כל נסיעות קווי "אגד" מירושלים להילולה במירון היו "נסיעות מהדרין" בהפרדה מלאה בין גברים ונשים. רחל עזריה סבורה שזה צריך לעניין את כולנו

נהניתי לקרוא את הדיווחים ב-ynet יהדות על הילולת ל"ג בעומר במירון, אך לצערי קשה לי להשתעשע כשמדובר במה שנעשה שם.

 

כמו שמנהג המדורות בל"ג בעומר הוא מנהג של כלל החברה הישראלית, כך גם הנסיעה למירון בעבר היה מנהג כלל ישראלי. גם כיום רבים רבים שאינם דתיים או חרדים נוהגים להגיע למירון. אך גם זה מתמעט בשנים האחרונות. הארוע נהיה חרדי ומותאם להם. ואנחנו? או שניישר קו עם החרדים, או שלנו ישארו הקומזיצים.

 

על מה אני מדברת? אני חושבת שהסממן המרכזי הוא ההפרדה המוחלטת בין גברים לנשים, וחוסר היכולת לקיים איזשהי חויה משפחתית במירון. קשה לי להשלים עם זה, אבל אפשר לאמר שלזה כבר התרגלנו, אבל זה שההפרדה בין גברים ונשים נעשית עוד לפני שמגיעים למירון, זה כבר בלתי נסבל בעיני.

 

על מה אני מדברת? על ההפרדה בין גברים ונשים בכל קוי האוטובוסים של אגד שנסעו למירון.

 

טלפון אחד לנציגי חברת התחבורה הציבורית "אגד" לפני מספר ימים המחיש עבורי עד כמה המצב עגום. מסתבר כי כל הנסיעות מירושלים אל הר מירון, הן "נסיעות מהדרין". נציגי השירות של "אגד" לא התבלבלו, והסבירו כי בזמן הנסיעה, יאלצו הנשים לעבור לחלקו האחורי של האוטובוס, בנפרד מהבעל ומהילדים. כשנשאל הנציג האם ישנה חלופה עבור הציבור העצום המעוניין, רחמנא לצלן, שלא לשבת בהפרדה, נמסר כי אין אופציה כזו. "כל הקווים הם קווי מהדרין", השיב הנציג מבלי להתבלבל. והנה, שוב נחשפת האמת במלוא מערומיה. קברניטי המסיע הלאומי, שנוהגים להתהדר במנטרה הקבועה לפיה "זהו הסדר פנימי של הציבור החרדי שאין לנו שליטה עליו", מודים למעשה כי המלצות בג"ץ בדבר אי חוקיות ההפרדה, אינן מעניינות אותם.

 

"מה אכפת לך? זה עניין שלהם". אומרים רבים. אז זה בדיוק העניין. זה לא רק עניינו של

הציבור החרדי, זה עניינה של כלל החברה.

 

מדוע שמשפחה אשר אינה נמנית על המגזר החרדי תיאלץ להיפרד כבר מרגע עלייתה לאוטובוס? למה "אגד" נכנעת לתכתיבים של קיצונים בציבור החרדי המבקשים להחיל את ההפרדה הבזויה בין המינים בכל תחום במרחב הציבורי הישראלי?

 

אגב, את המידע על כך שכל הקוים למירון מופרדים, קיבלתי מחרדים שפנו אלי להתלונן על כך וביקשו שאעזור להם בעניין. כי הם מבינים את מה שגם אנחנו צריכים להתחיל להבין, המנהיגים הקיצוניים שדורשים את ההפרדה בקווים אינם משקפים את עמדת רוב הציבור החרדי.  

 

הכותבת היא חברת מועצת העיר ירושלים

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מסביב למדורה. חפש את האישה
צילום: AP
מומלצים