שתף קטע נבחר

קדאפי: שוויץ הורגת אנשים וגונבת את הונם

מנהיג לוב השתלח במדינה השנואה עליו וטען שהיא נוקטת שיטות של מאפיה וטרור. קדאפי גם הגה תיאוריה חדשה: חוק המתת החסד מאפשר לשוויץ לחסל זרים ולגנוב את כספם

מנהיג לוב שב לתקוף היום (ב') את המדינה השנואה עליו והשווה אותה לארגון פשיעה. מועמר קדאפי טען ששוויץ אמנם נהנית מאצטלה של מדינה ניטרלית אך למעשה היא נוקטת שיטות של משפחת מאפיה - הלבנת הון, חיסולים וטרור.

 

בראיון לשבועון הגרמני "דר-שפיגל" אמר המנהיג הלובי כי "שוויץ היא מדינה המבדילה עצמה מהקהילה הבינלאומית". הוא קרא פעם נוספת לאו"ם לבטל את קיום המדינה ולחלק את שטחיה בין צרפת, איטליה וגרמניה.

 

קדאפי, הידוע כחובב תיאוריות קונספירציה תמוהות, ניסה לקשור בין פרשות הלבנת ההון של בנק שוויצריים לבין החוק המתיר לסייע בהמתת חסד.

הוא טען שחוק זה, המאפשר לזרים להתאבד בסיוע חברות שוויצריות, למעשה נועד להסתיר את חיסולם של זרים עשירים המחזיקים חשבונות בנק במדינה.

 

"שוויץ טוענת שכל האנשים הללו הגיעו אליה כדי לשים קץ לחייהם", הסביר קדאפי את התיאוריה שלו. "אולם האמת היא שזו הדרך שלהם לשמור את הכסף שלהם". מנהיג לוב לא סיפק אף ראיה שעשויה לאשש את טענותיו.

 

תחילת ההידרדרות ביחסים בין המדינות הייתה בשנת 2008, כשבנו של מועמר קדאפי נעצר בז'נבה עם אשתו בחשד שהיכה את שני משרתיו באמצעות קולב וחגורה. התביעה השווייצרית החליטה לבסוף לסגור את התיק נגד השניים, בעקבות הסדר שהושג בין המשרתים. "היחס שקיבל חניעל מוכיח ששוויץ אינה מכבדת את החוק", אמר קדאפי ל"דר-שפיגל".

 

מאז פרשת המעצר מנהלת לוב מאבק עיקש נגד שוויץ. היא החזירה את כל נציגיה במדינה האירופית, הוציאה את כספיה מהבנקים בה וסיכלה כמה

משלוחי נפט שיועדו לשוויץ. בנוסף, שני אנשי עסקים בעלי אזרחות שוויצרית נעצרו בטריפולי, בטענה ששהו בשטחה באופן לא חוקי ושעסקו בפעילויות שאינן חוקיות בלוב. אחד מהם נשלח למאסר, ואילו השני זוכה.

 

אולם האמתלה להחרפה החמורה ביחסים התרחשה בנובמבר 2009, אז אישרו אזרחי שוויץ ברוב גורף את התיקון לחוקה, האוסר על בניית צריחי מסגדים במדינה. אחרי המהלך השנוי במחלוקת קרא מועמר קדאפי לפתוח בג'יהאד נגד שוויץ וכן החליט להטיל חרם כלכלי על המדינה האירופית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קונספירציה. קדאפי
צילום: רויטרס
מומלצים