שתף קטע נבחר

תיאטרון האבסורד: ועדה תבדוק אם הבימה מסוכן

עיריית ת"א הקימה ועדת מומחים לבדיקת הבנייה של התיאטרון הלאומי. כפי שנחשף ב"ממון": מהנדס בנייה התריע כי היציע במשכן התיאטרון החדש עלול לקרוס "כמו אולמי ורסאי"

ועדת בדיקה מונתה אתמול (ב') על ידי עיריית תל אביב לבדיקת הסכנה שבקריסת מבנה תיאטרון הבימה בתל אביב בעקבות הפרסום ב"ממון". מהנדס העיר חזי ברקוביץ' החליט להעביר את הבדיקה לשני משרדי מתכננים מובילים.

 

 

בהמשך יזומנו ללשכת ראש העיר המהנדסים הבודקים, ביחד עם מהנדסי הבימה והמהנדס יששכר ויינבך שקבע בחוות דעת כי המבנה מסוכן. מאז חשיפת הפרשה הגיעו לראש עיריית תל אביב רון חולדאי פניות מצד ח"כים וחברי מועצה, שתבעו להעביר את הנושא לבדיקה חיצונית. ויינבך התריע כי אסון דומה לזה שאירע באולמי ורסאי עלול לקרות גם בהבימה שכן היציע באולם רובינא עלול לקרוס בגלל תיכנון לקוי.

 

בעקבות הפירסום סיירו השבוע באתר מהנדס העיר יחד עם הקבלן המבצע והמהנדסים כדי לבחון מקרוב את החששות לקריסה אפשרית של המבנה.

 

הכשל שנחשף ב"ממון" התגלה באופן אקראי במסגרת ביקורת חישוב הכמויות שהוזמנה ממהנדס הקונסטרוקציה יששכר וינבך עבור חברת "אופיצי" שביצעה את עבודות שיפוץ הבניין עבור הקבלן הראשי, דניה סיבוס.

 

וינבך טען כי יש חשש לשלום הציבור לאור בדיקות אובייקטיביות שעשה ודרש לבצע בדיקה חיצונית מטעם העירייה "לפני שיהיה מאוחר מדי." הוא הזהיר כי "מצב זה יכול להביא את הבניין למצב של כשל בזמן רעידת אדמה או כשל במצבים של 'הטרחה דינמית' (עומס של אנשים על היציע כשהם נעים וזזים) שעלולים להתרחש באופן שגרתי ביציע של אולם רובינא במרכז הפרויקט, בדומה למה שקרה באולמי ורסאי בירושלים... המבנה הוא מבנה ציבור בעל חשיבות עליונה, וחובה לוודא כי מקדמי הבטיחות המצויים בתקן נשמרו".

 

חיזוק לדברי ויינבך הגיע, למרבה ההפתעה, ממי שמכהן כרגולטור של עיריית תל אביב לענייני הנדסה וחוזק מבנים, המהנדס ישראל דוד, מ"מ יו"ר איגוד המהנדסים לבנייה ותשתיות בישראל. "אני חושב שיש להתייחס ברצינות ובמקצועיות לדוח של וינבך", ציין דוד. "הוא היה חשב כמויות של הפרויקט הזה, ואין עוד אחד שיכול לדעת כמוהו מבחינה הנדסית מה קורה בבניין כי הוא עובר נקודה-נקודה במשקפיים של מהנדס.

 

"בנסיבות האלה צריך למנות מהנדס נייטרלי בעל ידע ומוניטין בתכנון הנדסי, ובעיקר ברעידות אדמה. לפי מה שאני רואה מבחוץ, יכול להיות שצריך לשקול אם להמשיך את העבודות כל עוד אין חוות דעת נוספת. בגלל שזה מבנה ציבורי, יש למנות אפילו ועדה של שניים-שלושה מהנדסים שילמדו את הנושא בצורה רצינית. צריך להתייחס מיידית להערות של ויינבך".

 

מהנדס עיריית תל אביב לשעבר, ישראל גודוביץ,' הצטרף אתמול לביקורת על מבנה הבימה: "מניסיוני האישי מוסדות בדרך כלל מאד חרדים לתקלות של עובדים או מינהל לכאורה לא תקין, במיוחד בימים האלה. הגילוי על הסכנה ביציבות הקונסטרוקציה של תיאטרון הבימה הוא נדבך נוסף למערכת של תקלות שהמיזם הזה משופע בהן: היתרי בנייה חפוזים ותמוהים, תקציב שתופח כמו עוגת שמרים, לוח זמנים צולע ומשתנה חליפות לבקרים.

 

"מבדיקה שעשיתי השבוע, בעקבות הפרסומים, לא מצאתי בתיק הבניין מסמכים של חישובים סטאטיים כפי שנהוג בכל פרויקט, ובהיתר נכתב במפורש שיש פטור מחישובים סטאטיים כי יש תצהיר מהמהנדס. זה הליך תמוה שאינו מוכר בתחום. כנראה משהו פגום שם בהתנהלות, וזה חבל".

 

העבודות בבניין הבימה, שהחלו במרס 2007 היו אמורות להסתיים כבר לפני שנה, אבל הפרויקט הזה מתנהל בעצלתיים בגלל בעיות וסכסוכים בין העירייה וחברת בניין הבימה העירונית לבין הקבלן המבצע, דניה סיבוס.

 

בעיריית תל אביב טוענים כי הנושא הועבר לחוות דעת נוספת למרות שמהנדס העיר חזי ברקוביץ ערך בדיקה של המבנה ולא מצא כל בעיה.

 

 

הכתבה פורסמה הבוקר במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תיאטרון הבימה
צילום: ירון ברנר
מומלצים