שתף קטע נבחר

רב ישיבה בירושלים חשוד שירה בתלמידו

עבריין שהקים ישיבה לאסירים משוקמים חשוד כי הורה לתלמידו לעזוב את הישיבה בעקבות סכסוך, ואז ארב לו על קטנוע וירה בתלמיד. כשברח רדף אחריו, ירה בו שוב והכה אותו. בעבר ריצה שנתיים מאסר על נסיון רצח

המשטרה עצרה ראש ישיבה בירושלים בחשד כי ירה ופצע את תלמידו לפני מספר חודשים בעקבות סכסוך ביניהם. כך הותר היום (ג') לפרסום. לפי החשד, הוא הגיח עם קטנוע, ירה בו ולאחר שברח ירה בו שוב והשאיר אותו להתבוסס בדמו. החשוד, חוזר בתשובה שריצה כבר שנתיים מאסר על ניסיון רצח, הובא היום להארכת מעצר בפעם השישית בבית משפט השלום בירושלים והמשטרה הגישה הצהרת תובע, ומתכוונת להמליץ לפרקליטות להגיש נגדו כתב אישום.

 

"אני חף מפשע, האמת תתגלה בהמשך", אמר ראש הישיבה ל-ynet בבית המשפט. במשטרה מתכוונים להמליץ לפרקליטות להעמידו לדין באשמת חבלה בכוונה מחמירה, יחד עם חשוד נוסף שעל פי החשד סייע לו.


הקים ישיבה לאסירים משוקמים, החשוד בירי, היום (צילום: נועם מושקוביץ)

 

לטענת המשטרה, ראש הישיבה הוא בעל קשרים ענפים עם ארגוני פשיעה. הוא הגיע לירושלים לאחר שחרורו מהכלא לאחר שישב שנתיים בכלא באשמת ניסיון רצח. הוא הקים את הישיבה מכספי תרומות והחל ללמד עשרות תלמידים וביניהם עבריינים משוקמים וכן אסירים בחלופות מעצר. במשטרה אומרים כי החשוד המרכזי ריצה שנתיים מאסר על ניסיון רצח בעבר. העד העיקרי שהיה אמור להעיד נגדו מת יום לפני המשפט בנסיבות מסתוריות. כמו כן, הוא נמלט לבלגיה בעקבות פרשייה של דרכון מזויף וחזר לארץ לאחר שהבלגים הסגירו אותו. 

 

מחקירת המשטרה בראשותו של פקד יורם סגל, ראש צוות החקירה המיוחד במפלג התשאול של היחידה המרכזית בירושלים, עלה כי במוצאי שבת בחודש ינואר השנה, הגיע תלמיד הישיבה, אליהו ליברטי (23) עם שני חבריו כדי לאסוף חפצים אישיים, לאחר שראש הישיבה טלפן אליו מטלפון ציבורי סמוך והורה לו לעזוב אותה לאלתר בעקבות ויכוחים ממושכים ביניהם.

 

הרב השאיר את הפצוע להתבוסס בדמו

במשטרה אומרים כי כאשר הגיע החשוד לשכונת בית ישראל עצר לידו קטנוע ועליו שני רוכבים, כאשר אחד מהם שהיה רעול פנים, שלף אקדח והחל לירות לעברו. הוא החל לברוח אך הקטנוע רדף אחריו וברחוב חיים עוזר ירה החשוד המרכזי ככל הנראה שלושה כדורים ופגע עם שניים מהם ברגלו של התלמיד. לאחר מכן הוא ירד והכה אותו עם קת הנשק בראשו, כאשר הפצוע צועק: "למה, למה אתה עושה לי את זה?". אנשים שהיו במקום ברחו במנוסה כשהרב צועק להם שזה מחבל. בידי המשטרה צילומי אבטחה ממאפייה סמוכה שבהם רואים את החשוד המרכזי ואת הנהג נמלטים מהמקום ומשאירים את הפצוע להתבוסס בדמו.

 

הפצוע ברח לביתו של חבר, תושב המקום, וסיפר לחברתו שהגיעה למקום על מה שקרה. לאחר כשעה מילט אותו רכב של חבר לבית אביו בצפון בגלל שהוא וחברתו לא רצו לדווח על האירוע. לאחר שאיבד כמויות גדולות של דם המשפחה החליטה להביאו לבית חולים רמב"ם בחיפה, שם הוא התאשפז תחת שם בדוי.

 

בחקירתו הוא סירב לשתף פעולה עם המשטרה ולמסור כל מידע באשר לתקרית הירי ונסיבות פציעתו. מהחקירה בראשותו של פקד יורם סגל עלה כי גם הפצוע הינו בעל עבר פלילי עשיר כגון התפרצויות לבתי דירות, סחיטת דמי חסות ושודים.

אל הישיבה הוא הגיע לאחר שנמלט עם אזיק אלקטרוני מבית חבר שהיה ערב לו.

 

מחקירה ראשונית עולה כי הדבר לא נשא חן בעיני ראש הישיבה והוא ביקש מליברטי להפסיק אך ללא הועיל, ואז ראש הישיבה רכש אקדח וירה בו.

  

במשטרה טוענים כי יש ראיות מוצקות לחשדות המיוחסים לו שחלקם מגיעים מעדים שהיו במקום וכן האזנות סתר. המשטרה טוענת כי החשדות מבוססים במיוחד לאחר שהרב העביר 30 אלף שקלים למשפחתו של ליברטי בצפון, שמורכבים מ-15 אלף שקל לעורך דינו בתיק שמתנהל נגדו בצפון, שממנו הוא נמלט, ועוד 15 אלף שקל לאביו. 

 

"המשטרה קיבלה מידע שגוי"

פרקליטו של הרב, עורך-הדין ירון גיגי, קרא לנהוג בהגינות כלפי מרשו ולא לקבוע כי הוא אשם טרם משפטו. "התיק הזה משקף באופן מדויק את הפתגם: 'באתי לברך ויצאתי מקולל. לראייה אנו מסתמכים על כך שעד היום, לאחר חמש הארכות מאסר, לא הוגש כתב אישום".

 

לדברי גיגי, מסר הרב בחקירתו גרסה מפורטת לדבריו שלא הופרכה. "לא היה לו שום דבר נגד הקורבן. חודשים אחרי האירוע, קיבלה המשטרה כנראה מידע מודיעיני לא מבוסס שאין לו אחיזה במציאות. מרשי חף מפשע".

 

לדבריו של העו"ד הצטרף גם אחד מתלמידי הישיבה, שהעיד כי הרב הוא "אדם שקיבל מכות מתלמיד אחר ובמקום להגן על עצמו - הוריד את הראש ואמר תודה. אני לא יכול להאמין שיש לו יד במעשים, האמת תצא לאור בסופו של דבר".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מנהל הישיבה
צילום: נועם מושקוביץ
הרב ירה בתלמיד, אך מכחיש
צילום: ablestock
מומלצים