שתף קטע נבחר

פרסום ראשון: ג'ק טייטל לא כשיר לעמוד לדין

ל-ynet נודע כי בחוות דעת של הפסיכיאטר המחוזי שתוגש מחר לבית המשפט, נקבע שבוחן המציאות של "המחבל היהודי" - הנאשם ברצח ערבים ובניסיון פגיעה בפרופ' שטרנהל - פגום באופן ניכר. עם זאת, אחת לכמה זמן תבדוק ועדה אם מצבו השתפר, והוא עשוי להישפט בעתיד. בינתיים, יישאר באשפוז

האם "המחבל היהודי ", שהואשם ברצח שני פלסטינים ובנסיון לפגוע בפרופ' זאב שטרנהל, בערבים וביהודים משיחיים - יחמוק מעונש בחסות מצבו הנפשי? הפסיכיאטר המחוזי קבע בחוות דעת כי יעקב (ג'ק) טייטל, שכבר הואשם בעבירות החמורות, אינו מסוגל לעמוד לדין, לפי שעה. כך נודע היום (ג') ל-ynet. 

 

מחר אמור להתקיים דיון בעניינו של טייטל בבית המשפט המחוזי בירושלים, ולבית המשפט תוגש חוות הדעת, בה נכתב, כי בוחן המציאות שלו פגום באופן ניכר, וכי לא ניתן לקבוע היום בוודאות לגבי אחריותו למעשיו.

לאחר מכן יציגו נציגי הפרקליטות וסנגוריו של טייטל מטעם הסנגוריה הציבורית, עו"ד אשר אוחיון ועו"ד מיכאל עירוני, את טיעוניהם.

 

ל-ynet אף נודע שבחוות הדעת נכתב, כי "טייטל איננו מסוגל לעקוב אחר ההליך המשפטי ולתקשר בצורה קונסטרוקטיבית עם עורך דינו, עם השופטים ועם שאר משתתפי הדיון בבית המשפט". עוד נכתב, כי "טייטל שרוי במצב פסיכוטי-פרנואידי ומגלה מערכת מגובשת ומאורגנת פרנואידית של מחשבות שווא וכי שיפוטו ובוחן המציאות שלו פגומים באופן ניכר".

 

חוות הדעת מבוססת על הסתכלות פסיכיאטרית בבית החולים שערי צדק בירושלים, אליה נשלח טייטל לפני כחודש. לדברי עו"ד אוחיון, הפסיכיאטר שבדק אותו בבית החולים מצא אותו במצב פסיכוטי. חוות דעת פסיכיאטרית נוספת תינתן בהמשך, ובינתיים, ימשיך טייטל ככל הנראה לעבור טיפול, במהלכו יהיה מאושפז. מדי זמן מה תקבע ועדה אם המצב השתנה, ואם הוא מסוגל לעמוד לדין או לא. 

 

יודגש כי חוות הדעת נוגעת למצבו הנפשי הנוכחי של טייטל, ובשאלה אם הוא מסוגל לעמוד לדין כעת. היא אינה עוסקת בסוגיית מצבו הנפשי בעת ביצוע העבירות לכאורה, ואם ניתן באופן עקרוני להאשימו בהן. שאלה זו טרם הוכרעה, ובהחלט ייתכן כי אם בעתיד ישתנה מצבו הנפשי, משפטו יימשך.

 

14 סעיפי אישום חמורים

בחודש נובמבר אשתקד הוגש נגד טייטל כתב אישום, ובו 14 סעיפים. לפי כתב האישום, עוד בהיותו תושב ארצות-הברית הוא החליט לפגוע בפלסטינים כנקמה על פיגועים נגד ישראלים. טייטל רכש כרטיס טיסה לישראל, בתואנה שהוא מבקש לבחון אפשרות לעלות ולחיות בישראל באורח קבע. הוא הצליח להבריח אקדח לישראל, אותו פירק ושם בתוך מכשיר וידאו. ביוני 1997 הוא הגיע לשער שכם בירושלים ועלה למוניתו של סמיר אכרם בלביסי. לאחר שווידא שמדובר בנהג ערבי הוא ירה בו מטווח קצר בראשו. כתוצאה מהירי הנהג מת.

 

חודשיים לאחר מכן הוא תכנן לרצוח רועי צאן פלסטינים באזור סוסיא. בשלב מסויים, כשהבחין בצאן רועה בסמוך לכביש, הוא עצר את הרכב, וירד ממנו עם תיקו ובו האקדח מוכן לירי, מתוך הנחה שהרועה מצוי בקרבת מקום. עד מהרה זיהה טייטל כי רועי הצאן הם ילדים, והחליט שלא לפגוע בהם. כעבור כמה דקות הוא זיהה את עיסא ג'ברין מסעף, אשר צעד בגפו צפונית לישוב כרמל. טייטל פנה אליו בשאלה: "היכן הכיוון לירושלים?". הפלסטיני, שלא הבין את הנאשם, גחן אל חלון הרכב, ואז

 ירה טייטל לעברו שתי יריות שפגעו בחזהו מטווח קצר. כתוצאה מהירי הפלסטיני מת. כעבור כמה ימים עזב טייטל את הארץ וחזר לארצות-הברית.

 

הוא גם מואשם שהניח מטען בפתח ביתו של פרופ' זאב שטרנהל בירושלים. על-פי כתב האישום, טייטל הניח מול הדלת של בית משפחת שטרנהל עציץ, עליו רשם: "מלכות יהודה", ובתוכו הניח את המטען, כשהוא מכוון לפלג גוף תחתון של אדם, אשר יפתח את דלת הבית. את לוחית הבידוד, שהיתה חלק ממערכת ההפעלה החשמלית, חיבר באמצעות מיתר לידית דלת ביתו של הפרופסור, כך שמי שיפתח את הדלת ימשוך את הלוחית, יסגור מעגל חשמלי ויביא לפיצוץ המטען.

 

סעיף אישום חמור נוסף נוגע למשלוח המנות הממולכד ששלח לבני משפחת אורטיז, יהודים משיחיים באריאל, בעקבות החלטתו לפעול נגד מה שנחשב בעיניו לפעולות מיסיון. הוא הטמין מטען ומנגנון הפעלה בתחתית עציץ פלסטיק, עטף בצלופן צבעוני, וצירף פתק שעליו ברכה לכבוד החג - והניח בפתח ביתם. בן המשפחה, שביקש לקחת ממתק מהסלסלה, הפעיל את המטען ונפצע קשה מאוד.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טייטל. כרגע, לא כשיר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים