שתף קטע נבחר

לאומי: "קיים לחץ לעליית מחירים בשוק הנדל"ן"

הריבית הנמוכה וכמות הקרקעות מובילה להמשך עליות במחירי הדיור, טוענים בבנק, ומעריכים גם שבנק ישראל ייאלץ להמשיך לפעול בשוק המט"ח

כלכלני בנק לאומי, בראשות ד"ר גיל בפמן, פירסמו היום (ה') סקירה בה מעריך הבנק כי עליית מחירי הדירות תימשך.

 

 

"ברבעון הראשון של השנה נרשמה התייצבות, עם זאת, רמה זו של מכירת דירות גבוהה מהרמה שהייתה בשנים 2008-2003" אומרים בבנק ומציינים כי מספר חודשי ההיצע, היחס בין מספר הדירות שנותרו למכירה למספר הדירות שנמכרו באותו חודש, מצוי כיום סביב 7 - נתון המשקף עדיין לחץ לעליות מחירים.

 

הכלכלנים טוענים כי הריבית הנמוכה במשק והשיפור בפעילות הכלכלית תוך ירידת שיעור האבטלה גורמים להמשך העליות במחירי הדירות.

 

הכלכלנים מציינים את נושא הקרקעות כגורם בולט להמשך מגמת העליות במגזר הדיור. הכלכלנים הזכירו מחקר של בנק ישראל לפיו חברות הבנייה רואות את מגבלת הקרקעות כבעיה החמורה ביותר שהביאה לעליית מחירי הדיור כך שגם הביקוש נותר גבוה וההיצע נותר נמוך .

 

משום כך קובעים בבנק, כי בכדי למתן את עליות המחירים הגבוהות, יותר מ-20% בשנה האחרונה על פי נתונים שפורסמו השבוע, נדרשת פעילות משולבת של אמצעי מדיניות שונים.

 

בבנק ציינו כי להערכת בנק ישראל נראה בשנה הקרובה אינפלציה נמוכה שתאפשר העלאת ריבית מתונה.

 

"יש לזכור כי המשמעות של העלאת ריבית בישראל לעומת שמירה על ריבית כמעט ללא שינוי בעולם, היא הגדלה של פער הריביות בין ישראל לשאר המדינות. במידה ופער זה יחזק כוחות לייסוף השקל, הדבר עשוי להצריך את הבנק המרכזי להמשיך ולהתערב בשוק המט"ח" כתבו בבנק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הרצל יוסף
להמשך עליית מחירים
צילום: הרצל יוסף
מומלצים