שתף קטע נבחר

תעלומה: למה נפלה וול סטריט?

האם טעות טכנית היא שגרמה לירידות החדות בוול סטריט אתמול? בבורסה ובבנק סיטיגרופ, המואשם במחדל, מכחישים שסוחר מפוזר רשם מיליארד במקום מיליון וגרם לקריסת מניותיהן של 30 החברות הגדולות בארה"ב. דבר אחד בטוח: על רקע המהומות ביוון, הקריסה הזו נראתה לכמה משקיעים מאוד אמיתית ומתבקשת

בהלת מכירות שטפה את וול סטריט ביום ה', כשמדד הדאו-ג'ונס רשם צניחת שיא של קרוב ל-1,000 נקודות ביום אחד, לפני שהתאושש לקראת סוף המסחר. טרם הובהר מה גרם לצניחה הגדולה: האם מדובר בתגובה של המשקיעים למשבר הכלכלי באירופה או שמא מדובר בטעות אנוש או אפילו בתרמית?

 

הקריסה התרחשה בפרק זמן של 20 דקות, שבהן צנחו מחירי המניות של 30 החברות הגדולות ביותר בארה"ב ב-998.5 נקודות - כמעט 9% - במוחקן מיליארדי דולרים מערכן. הקריסה אפילו הטילה צל על המחיקות הגדולות של ה-11 בספטמבר 2001 ושל קריסת בנק ליהמן ברדרס.   

 

אך כעבור זמן קצר, התאושש מדד הדאו-ג'ונס וננעל בירידה של 4% "בלבד". המשקיעים המבוהלים נרגעו במקצת אך סימני שאלה גדולים נותרו באוויר. מה גרם לקריסה המהירה ולהתייצבות המהירה לא פחות?

 

שמועות החלו להתרוצץ, אודות סוחר מניות מבנק סיטיגרופ, שמכר בטעות מניות של חברת פרוקטר אנד גמבל ב-16 מיליארד דולר במקום ב-16 מיליון דולר. כתוצאה מכך צנח ערך מנייתה של ענקית הקמעונאות ב-7 דולר מה שהניע את קדחת המכירות בשוק, שהיה מתוח גם כך כתוצאה מההתרחשויות באירופה.

 

בסיטיגרופ מכחישים בינתיים שהתרחשה טעות אנוש. "בשלב זה, אין כל עדות לכך שהבנק היה מעורב בפעילות שגויה כלשהי", מסר דובר הבנק, סטיבן כהן. דובר וול סטריט הוסיף גם הוא כי אין עדות לכך שהתרחשה טעות טכנית במסחר אמש. "לא היו תקלות או בעיות טכניות", אמר אריק רייאן.

 

בין אם הייתה טעות ובין אם לאו, לאחר שלושה ימים של ירידות בוול סטריט, שבאו לאחר שלושה חודשים של פריחה בבורסה של ניו יורק, ברור דבר אחד: עבור רוב המשקיעים, הירידות החדות אתמול נראו מציאותיות ביותר.

 

בסגירת המסחר, עמד מדד הדאו-ג'ונס על שיעור של 10,520.32 נקודות - ירידה של 3.2% מערכו ביום שלפני. הנאסד"ק השיל 3.44% מערכו וה-S&P500 3.24%. תמונות מאירופה שהראו את רחובות אתונה בוערים כתוצאה ממהומות שאיימו לטרפד את חבילת הסיוע ליוון מוכת החובות עשו את שלהן.

 

רשויות הפיקוח בארה"ב יבדקו אם משקיעים מתוחכמים כמו קרנות גידור וסוחרים דרך אלגוריתמים גרמו לקריסה אמש בוול סטריט, או ניצלו אותה כדי להרוויח באופן בלתי חוקי. כך מסרו גורמים הבקיאים בנושא.

 

רשות ני"ע חוקרת אפשרות לתרמית

רשות ני"י האמריקנית מתכוונת לחקור האם הסוחרים בשוק הכניסו בשוגג או בזדון הזמנות שפגעו במסחר התקין. הסוכנות תבדוק גם אם הבקרים למניעת ההידרדרות היו במקומם בחברות השונות.

 

לאחר סגירת הבורסה, רשות ני"ע ונציבות המסחר בחוזים עתידיים על סחורות הודיעו כי יבדקו את "המסחר יוצא הדופן" שתרם לירידה. "נפרסם את ממצאי הביקורת שלנו בנוסף להמלצות על פעולה הולמת", הם אמרו.

 

דובר רשות לני"ע סירב להגיב על החקירות. הרשות תבדוק גם אם הסוחרים ניסו לנצל את התוהו ובוהו, למשל באמצעות הזמנות שהורידו את מחירי חלק מהמניות אל מתחת לדולר אחד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים