שתף קטע נבחר

הפלסטינים הכריזו: שיחות הקירבה החלו

בתום פגישה שלישית בין אבו מאזן לשליח ג'ורג' מיטשל, הודיע הממונה על המו"מ באש"ף, סאיב עריקאת: "אני מכריז באופן רשמי כי שיחות הקירבה התחילו". השיחות יחלו בארצות-הברית ויעברו מאוחר יותר גם לירושלים ולרמאללה

עכשיו זה רשמי: הפלסטינים הכריזו על פתיחת שיחות הקירבה עם ישראל. "אני מכריז היום באופן רשמי כי שיחות הקירבה התחילו", אמר הבוקר (יום א') מחזיק תיק המשא-ומתן באש"ף, סאיב עריקאת, בתום פגישה שלישית בתוך שלושה ימים של נשיא הרשות הפלסטינית אבו מאזן עם השליח האמריקני ג'ורג' מיטשל, האחרונה שבהן הבוקר. "הנשיא אבו מאזן בעצמו יעמוד בראש צוות המשא-ומתן הפלסטיני", הבהיר עריקאת.

 

שיחות הקירבה עם הפלסטינים - כל העדכונים ב-ynet:

 

עריקאת אמר כי כל סוגיות הסדר הקבע יעלו על שולחן המשא-ומתן. לא נמסר אם האמריקנים התחייבו להיענות לדרישת הפלסטיניות בסוגיית הפסקת ההתנחלויות, לוח הזמנים והיסודות שעליהם יתנהל המשא ומתן, ואם השיחות יחודשו מהמקום שבו הופסקו. מוקדם יותר היום אמר עריקאת כי על השיחות להתחדש מהמקום שבו הופסקו עם ממשלת אולמרט, וציין כי המעבר למו"מ ישיר יהיה מותנה בהפסקת ההתנחלויות.


מיטשל ואבו מאזן, היום ברמאללה. מתחילים לדבר (צילום: AFP)

 

גורמים פלסטינים אמרו ל-ynet כי "האמריקנים הבטיחו לטפל באופן נחוש בכל ניסיון של נתניהו להכשיל את המשא ומתן". לדבריהם, חלק מהמגעים עם האמריקנים התנהלו סביב השאלה כיצד מתמודדים עם ניסיונות הצפויים של ממשלת נתניהו, לטענתם, להכשיל את שיחות הקירבה לפני שהצדדים יעברו למשא ומתן הישיר.

 

הפלסטינים דרשו ממיטשל ערבויות שישראל לא תצא בהכרזות שיפגעו במשא ומתן. "האמריקנים הבטיחו כי לא תהיה בנייה בהתנחלויות במהלך המשא ומתן, וכי כל ניסיון של ישראל לטרפד את השיחות ייתקל בעמדה אמריקנית נחושה ותקיפה. נראה שהאמריקנים נחושים שלא לתת לשיחות האלה להיכשל ולחמוק כמו שהיה בעבר", אמרו. השיחות צפויות להתנהל גם בישראל וברמאללה, אך תחילה יתנהלו בארצות-הברית, בלי מגע ישיר בין הצדדים. בראש הצוות הפלסטיני יעמוד אבו מאזן.

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס הבוקר לחידוש המשא ומתן עם הפלסטינים, ואמר בפתח ישיבת הממשלה כי "אי אפשר לכונן שלום בשלט רחוק". לדבריו, "השיחות יתקיימו ללא תנאים מוקדמים, כפי שהתעקשו בשנה האחרונה, אך הן חייבות להביא בהקדם לשיחות ישירות. לאורך זמן, אי אפשר לחשוב שנגיע להחלטות ולהסכמים בדברים קריטיים, כמו ביטחון והאינטרסים שלנו ושלהם, כשאנחנו לא יושבים בחדר אחד".

 

שר הרווחה, יצחק (בוז'י) הרצוג, אמר בהתייחסו למו"מ העקיף: "מצדי שהשיחות יהיו כבר עכשיו בנושאי הליבה. אנחנו מתחילים את השיחות עם ציפיות נמוכות, אפילו נמוכות מאוד, ואולי בגלל זה יהיו גם הפתעות. עלינו להעז בקפיצות נחשוניות קדימה. זה חיוני על מנת להתקדם לשיחות ישירות. אין ספק שיהיה קשה מאוד, משום שכל נושא שניגע בו הוא נפיץ".

 

השר אבישי ברוורמן מהעבודה אמר כי "הגיע הזמן ללכת לנושאי הליבה ובאומץ. השיחות צריכות להפסיק להתמקד במאחז כזה או אחר, או בבניין כזה או אחר, וצריך לגשת ישר לבעיות המרכזיות הגדולות. אנחנו נמצאים בבידוד בינלאומי גדול מאוד ואם לא נתקדם לעבר פתרון שתי מדינות לשני עמים, הבידוד יחליש אותנו משמעותית".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מיטשל ואבו מאזן, הבוקר
צילום: AFP
"שיחות ישירות - בהקדם". נתניהו בישיבת הממשלה
צילום: רויטרס
מומלצים