שתף קטע נבחר

זכיין הרכבת הקלה בת"א לרה"מ: התערב במשבר

מנכ"ל אפריקה ישראל וסגן יו"ר סימנס, נציגי MTS, פנו לראש הממשלה וביקשו למנוע את ביטול הזיכיון שלהם. לטענתם החלטה כזו תגרום לעיכוב של שנים

"אנו מבקשים את התערבותך המיידית לפני קבלת החלטה ע"י אנשי משרד האוצר, החלטה אשר עלולה לגרום לעיכוב פרויקט חיוני זה לשנים ארוכות" - כך כותבים היום (ב') מנכ"ל אפריקה ישראל, איזי כהן, ומוסלאום יאקיסן, סגן יו"ר קבוצת סימנס, במכתב שנשלח בבהילות לראש הממשלה בנימין נתניהו. שני החתומים מייצגים את חברת MTS, קונסורציום חמש החברות שזכו במכרז הממשלתי להקמת ותפעול הרכבת הקלה בתל אביב. 

 

 

בסופ"ש האחרון נפוצו שמועות לפיהן המדינה מתכוונת לבטל כבר ביום רביעי הקרוב את זיכיונה של החברה, בשל כישלונה בהשגת מקורות המימון לרכבת. כפי שפורסם ב"כלכליסט", ההערכות באוצר הן ש-MTS לא תצליח להשיג את המימון ארוך הטווח לבניית הרכבת (כ-1.4 מיליארד שקל), ולכן על המדינה לבטל את זיכיונה ולהפעיל את הרכבת בעצמה.

 

10,000 מקומות עבודה

הפרויקט להקמת הרכבת הקלה בתל אביב מתעכב מזה כשנתיים, במהלך התקופה ניסו נציגי המדינה והזכיין למצוא מתווה עבודה שיאפשר את תחילת העבודות. האחזקות ב-MTS מתחלקות שווה בשווה בין חמש חברות: אפריקה ישראל, אגד, סימנס, CCECC הסינית ו-SDC הפורטוגזית. קו הרכבת בתל אביב אמור להיפתח על פי התוכניות ב-2015, כאשר המסילה הראשונה ("הקו האדום" - ל"ג) תחבר בין פתח תקווה, תל אביב ובת-ים. אורכה של המסילה כ-22 ק"מ, מתוכם כ-10 ק"מ שעוברים מתחת לפני האדמה. עלות בניית המסילה נאמדת ב-11 מיליארד שקל. 

 

"הפרויקט ייצור לפחות 10,000 מקומות עבודה ישירים ועקיפים, ואף יחסוך מאות מיליוני שעות עבודה המבוזבזות כיום בפקקי התנועה", מסבירים ב-MTS, ומוסרים לרה"מ כי מקורות המימון יימצאו וינותבו לפרויקט ללא כל בעיה. "בעיצומו של משבר האשראי הגלובלי MTS הצליחה לגבש קבוצת בנקים שמוכנים להעמיד אשראי לפרויקט תחבורתי בישראל בהיקף של 2 מיליארד אירו", טוענים ב-MTS בניסיון לשכנע את רה"מ.

 

כפי שנחשף ב"כלכליסט", טרם חג הפסח הגישה MTS לאוצר מסמך עם הצעות גישור למחלוקות בין הצדדים, אולם עד היום לא התקבלה תשובה בנידון. "הצעה זו זכתה לגיבוי מלא של הבנקים המממנים והיא עומדת בכל אמות המידה המשפטיות והמסחריות הנדרשות מבחינת המדינה", אומרים ב-MTS, ומבטיחים מחויבות לפרויקט. לדבריהם, "בטרם קבלת החלטה, ראוי לקיים ישיבה ולדון כיצד ניתן להתחיל בהקמת הפרויקט באופן מיידי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איזי כהן מנכ"ל אפריקה ישראל
צילום: ירון ברנר
מומלצים