שתף קטע נבחר

20% מהדירות החדשות - נרכשו מקבוצות רכישה

לא פחות מ-4,300 דירות חדשות נקנו ב-2009 באמצעות קבוצת רכישה. במינהל הכנסות המדינה מעריכים, בצער, כי הפסד ההכנסות ממיסים בעקבות ביצוע הקנייה בדרך זו מגיע ל-211 מיליון שקל. בהתייחס לעליית מחירי הנדלן מציינים במינהל: קבוצות הרכישה מגבירות את התחרות בשוק, אך אינן הגורם לעליית מחירי הדירות

20% מהדירות החדשות נרכשו באמצעות קבוצות רכישה בשנת 2009. כך עולה מדו"ח שמפרסם היום (ג') מינהל הכנסות המדינה במשרד האוצר על פעילות קבוצות הרכישה בשנה שעברה. הדו"ח מתבסס על נתוני כלל עסקות הנדל"ן בשנת 2009 כפי שדווחו לרשויות המס.

 

מהנתונים עולה, כי ב-2009 נרכשו כ-4,300 דירות באמצעות קבוצות רכישה. מדובר ברבע מכלל הדירות שמכרו קבלנים באותה שנה. במינהל הכנסות המדינה מעריכים את הפסד ההכנסות ממיסים הנובע מרכישה באמצעות קבוצות רכישה (מס רכישה ומע"מ על רכישת הקרקע) בכ-211 מיליון שקל.

 

ממצאים נוספים שעולים מהדו"ח, הם כי סך היקף רכישת הקרקעות של קבוצות רכישה (המונות לפחות עשרה חברים) בשנת 2009 נאמד בכ-1.9 מיליארד שקל. שווי העסקאות של קבוצות הרכישה, בהתחשב במחיר הסופי של הדירה, נאמד בכ-5.4 מיליארד שקל.

 

בנוסף, עולה, כי הרוכשים שבבעלותם כבר דירה אחת הוא נמוך יחסית ועומד על 26%. בת"א ובשרון שיעור המשקיעים גבוה יותר - 44%, ואילו בירושלים הוא עומד על 25%.

 

ממינהל ההכנסות נמסר, כי השיעור הנמוך יחסית של משקיעים מקבל ביטוי בהתרחבות קבוצות הרכישה לאזורים שלא היו מאופיינים בעבר בפעילות מסוג זה ולאוכלוסיות שבעבר לא נמנו על קבוצות רכישה. האזור הבולט ביותר הוא ירושלים, המאופיין במיעוט של קבוצות רכישה, אבל בגודל ממוצע של קבוצה הגבוה משמעותית בהשוואה ארצית (98 רוכשים בירושלים לעומת 26 ברמה ארצית).

 

במינהל ההכנסות מעריכים כי עליית מחירי הדירות החדשות מוסברת במידה מועטה בלבד בעליית מחירי הקרקעות וכי הושפעה בעיקר מהגידול החד בביקוש על רקע השפל בשערי הריבית. בנוסף סבורים במינהל, כי קבוצות הרכישה מגבירות ככל הנראה את התחרות בשוק הנדל"ן, ואינן הגורם לעליית מחירי הדירות. עוד דווח, כי החיסכון במע"מ ברכישת קרקעות מפרטיים על ידי קבוצות רכישה, סייע אף הוא לעליית מחירי הדירות בשנת 2009.

 

הממונה על הכנסות המדינה באוצר, רו"ח פרידה ישראלי, מסרה: "תופעת קבוצות הרכישה מעוררת עניין רב בציבור, אך עד היום לא נערכו אומדנים מסודרים לגבי היקפי הפעילות ומאפייניה.

 

"הממצאים מעידים על התרחבות פעילות הקבוצות לאזורים שלא התאפיינו בעבר בסוג פעילות זה, כאשר האזור הבולט ביותר הוא ירושלים, בו נרכשו ב-2009 כ-820 דירות בדרך זו.

 

"בנוסף, ניתן ללמוד מהדוח שגם רמות ההכנסה של האוכלוסייה שלוקחת חלק בקבוצות הרכישה השתנו. לדוגמא קבוצת רכישה בירושלים כוללת בממוצע 98 רוכשים ששכרם החודשי הממוצע הוא כ-10,000 שקל". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מגדלי דירות
צילום: דורון גולן
מומלצים