שתף קטע נבחר

ריבלין במרכז הרב: ירושלים מאבדת אחיזה בציבור

בדברים שכתב יושב ראש הכנסת לאירוע המסורתי של יום ירושלים בישיבה הוא מציין את הצער שחש נוכח העובדה "ששמחת היום הפכה לנחלת מעטים בלבד, בהם חובשי הכיפות". הוא הוסיף: "ציונות בלי ירושלים - קליפה ריקה"

לרגל יום ירושלים ינאם הערב (יום ג') יושב ראש הכנסת, ראובן ריבלין, בישיבת מרכז הרב בבירה. בדברים שכתב לקראת האירוע המסורתי מציין ריבלין בצער כי "שמחת יום ירושלים הולכת ונעשית נחלת מעטים בלבד - מהם חובשי כיפות, ומהם אלו שראו את ירושלים בהיותה מחולקת וקרועה, ועדיין זוכרים כמה רצו אז בחיבורה מחדש".

 

בדבריו מדגיש ריבלין כי הוא רואה בחרדה "עד כמה מתערערת האמונה של רבים בכך שאין מוסרית יותר מהריבונות שלנו בירושלים - בכולה!".

 

יו"ר הכנסת מתייחס בעקיפין לדבריו של רש"י, שכתב באחד מפרושיו הידועים כי התורה מאפשרת לעם ישראל למנוע פתחון פה על כיבוש הארץ ללא זכות: "היום כבר ברור שיכולה לבוא תקופה, שבה יעמדו אומות העולם כנגדנו ויאמרו 'ליסטים אתם, גזולה היא בידכם'. היום אנחנו יודעים שירושלים השלמה, המאוחדת תחת ריבונות יהודית, היושבת לה יחדיו בראש מורם - כבר איננה דבר מובן מאליו".

 

בהמשך לכך הוא תוקף "מפלגות ציוניות", פוליטיקאים ואנשי ציבור "שרוממות 'ירושלים השלמה' הייתה בגרונם רק לפני שנה, או אפילו רק לפני חודשים ספורים, וכעת כבר רואים בה את 'הבעיה', כבר מתייחסים אליה כאל 'מכשול' להמשך קיומנו כאן... היום ירושלים כבר אינה יודעת מי לה ומי לצריה, מי מבוניה ומי מבוזזיה, מי נאמן לה באמת ומי עושה אותה קרדם לחפור בו".

 

בנאומו עתיד לפנות היושב ראש אל תלמידי הישיבה ולציין בפניהם כי בימים אלו העיר זקוקה להם יותר מכל: "ירושלים צריכה את אלו שיודעים בפשטות גמורה, מבלי תחכום ומליצה, שירושלים היא זעיר-אנפין, שאין לנו קיום בארץ ישראל מבלי שירושלים תעמוד בטבורה, שאין הציונות רשאית לוותר על ציון, כי אם תעשה כן - תישאר קליפה ריקה.

  

"מאז ומעולם היו דרושים לירושלים אנשים שאינם מתייראים, שהם חזקים דים כדי לעמוד במהמורות הדרך ולחצי השעה, כמו

תלמידי רבי יהודה החסיד, כמו אבות אבותיי היוצאים מן החומות, כמו מגיני הרובע היהודי בשנת תש''ח, כמו משחרריה של העיר, לפני 43 שנים. היכולת שלנו להדוף את המתקפה על ירושלים, תלויה באנשים שיש להם את תעצומות הנפש של רבי עקיבא, שיודעים להישיר מבט ולצחוק - גם בשעה שהם רואים שועל יוצא מבית קודשי הקודשים - וזאת, מתוך ביטחון מלא שנבואת זכריה על תקומת ירושלים תתמיד ותימשך לעד"

 

בסיום דבריו הוא מביע אופטימיות: "גם אם חלקים נרחבים בעם הזה חדלו מלחגוג, לעת עתה, יש בנו את העוז ואת אורך הרוח להמתין עד שהעיר 'תיעשה מטרופולין לכל הארצות'".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ריבלין. "ירושלים השלמה"
צילום: דודי ועקנין
מזרח העיר. 43 שנה לשחרור
צילום: גיא אסיאג
מומלצים